A debreceni törvényszéki bírók börtönben

Publikálva: 2017. október 16.

Rendhagyó programsorozat kezdődött a Debreceni Törvényszéken: a bíróság dolgozói a Hajdú-Bihar Megyei Büntetés-végrehajtási Intézetben tehettek látogatást. A napokban csaknem 50 bíró, bírósági titkár, fogalmazó, jegyző, hivatali dolgozó kereste fel – a nagy érdeklődésre való tekintettel két turnusban.

A látogatók elsőként egy előadást hallhattak a büntetés-végrehajtási intézet képviselőjétől az intézmény működéséről. Megtudhatták például, hogyan telnek a rabok mindennapjai, milyen munkát végezhetnek, milyen foglalkozásokon vehetnek részt. Számos érdekes információ is elhangzott. A börtönben lakók mindegyike rendelkezik például egy mobiltelefonnal, amelyet az állam biztosít számukra. Ezzel a telefonnal tarthatnak kapcsolatot a hozzátartozóikkal. Az intézményben van könyvtár, imaszoba, de a foglalkoztató helyiségek is fontos helyszínei a hétköznapoknak. A napirend igen szigorú: 6 órakor van az ébresztő és este 8-kor a villanyoltás, 10 óráig azonban még nézhetnek televíziót a rabok. Televízió minden zárkában van.
A bíróság dolgozói látogatásuk alkalmával megnézhették az úgynevezett drogprevenciós zárkát, de bemehettek a fegyelmi zárkába is. Itt megtudhatták azt is, hogy a fegyelemsértésnek komoly szankciói vannak, a jó magaviselet ugyanakkor jutalmakkal jár, könnyebbé téve a bentlakók mindennapjait. A jó magaviseletű rab például többször fogadhat látogatót, többet telefonálhat. A Debreceni Törvényszék kollégái a rabok kézműves munkáit is megismerhették. Idén hátrányos helyzetű gyerekeknek készítenek karácsonyra plüssmackókat, tavaly pedig letéti pénzükből adományozhattak a rabok – az összegyűlt pénzből mikuláscsomagok készültek, melyeket szintén kisgyermekeknek juttattak el.
A programsorozatot szervező Máté Lilla szerint minden résztvevőnek rendkívül hasznos és tanulságos volt a látogatás. A Debreceni Járásbíróság bírósági titkára úgy látja, a titkárok és a fogalmazók így tudják összekapcsolni a tanultakat a gyakorlattal, ami a szakvizsgára való felkészülést is nagyban segíti. Emellett a gyakorló bíróknak, hivatali dolgozóknak,jegyzőknek is érdekes egy ilyen program, hiszen látják azt, hogy realizálódik az általuk kiszabott elmarasztaló ítélet.

Forrás:HBMBVI

Forrás: HBMBVI

Menü

Büntetés-végrehajtási Szervezet

Toborzás

Állampusztai Országos Bv. Intézet

Bács-Kiskun Megyei Bv. Intézet

Balassagyarmati Fegyház és Börtön

Baranya Megyei Bv. Intézet

Békés Megyei Bv. Intézet

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bv. Intézet

Budapesti Fegyház és Börtön

Fiatalkorúak Bv. Intézete

Fővárosi Bv. Intézet

Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézet

Hajdú-Bihar Megyei Bv. Intézet

Heves Megyei Bv. Intézet

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bv. Intézet

Kalocsai Fegyház és Börtön

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet

Márianosztrai Fegyház és Börtön

Pálhalmai Országos Bv. Intézet

Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Somogy Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet

Szegedi Fegyház és Börtön

Szombathelyi Országos Bv. Intézet

Tiszalöki Országos Bv. Intézet

Tolna Megyei Bv. Intézet

Tököli Országos Bv. Intézet

Váci Fegyház és Börtön

Veszprém Megyei Bv. Intézet

Zala Megyei Bv. Intézet

Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja

Büntetés-végrehajtás Központi Kórház

Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet

NKE Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék

Börtönmúzeum

TÁMOP 5.6.3 kiemelt projekt

EFOP 1.3.3. kiemelt projekt

Navigáció