A Belügyminisztérium által kiírt és a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanácshoz intézetünk által benyújtott pályázat keretében hat programon keresztül valósulhat meg a fogvatartotti csoportok személyiségfejlesztése, szociális képességeinek, empátiájának és toleranciájának fejlesztése.
A nyílt pályázat második komponense tartalmazta a fenti célokat, mely célok megvalósítására a büntetés-végrehajtás intézetei és intézményei nyújthattak be pályázatot. A pályázatban előírtak megvalósítására hat program végrehajtásával vállalt kötelezettséget intézetünk, mely programok egyes részei már korábban is sikeresnek bizonyultak. A hat program egyike a jobb agyféltekés rajzolás, mely elindítja az alkotást, növeli a kreativitást, demonstrálja minden egyes résztvevőben a lappangó művészi képességeket és bemutatja az érzékelés öt módját.
A művészetpedagógiai csoport létrehozásával az alkotók kifejezhetik önmagukat, egyáltalán megtapasztalhatják az alkotás örömét, mindez további alkotásra ösztönözheti a résztvevőket. E program keretében lehetőség nyílt és nyílik arra is, hogy a fogvatartottak által készített tárgyakat, festményeket közönség is láthassa.
A Fórum színház célja, hogy egyes problémás helyzeteket színpadon megjelenítve a közönség is alakíthatja hozzászólásaival a történet végkifejletét egészen a legjobb megoldás megtalálásáig. Ezzel megvalósul egyfajta kriminológiai prevenció, erősödik a szereplők önkifejezése, valamint cselekvési minták interiorizációja lát napvilágot. A résztvevők így tanítva tanulnak.
A fafaragó szakkör működése különleges jelentést hordoz. A pályázati célok megvalósítása mellett egy olyan mester műhelytitkait sajátíthatják el a fogvatartottak az ún. Palóc áttört fafaragás keretében, aki lényegében egyedüli képviselője e műfajnak, és aki egyben a népművészet nívó díjjal elismert kiváló mestere szakmájának. A fogvatartottak így különös szaktudást szerezhetnek személyiségük fejlődése mellett.
Az irodalomterápiaban egy-egy rövid irodalmi mű feldolgozása során a résztvevők beleélik magukat egy-egy szereplő helyzetébe, és az egyes szituációkba behelyettesítik magukat. A programban résztvevőknek olvasástechnikai ismeret is segítik a kívánt fejlődés elérését.
Börtönviszonyok között kiemelten fontos a kapcsolatteremtés tartalma. A társasjáték terápia fejleszti a problémamegoldó képességet, fejleszti a csapatszellemet, növeli az együttműködést és emeli a toleranciát.
A pályázati programok népszerűnek bizonyultak a fogvatartottak körében, és részeredmények alapján a foglalkozások vezetői is sikeresnek ítélik az eddig elért eredményeket. A pályázat szakmai megvalósítását követően az 1.474.000.- Ft összköltségvetésű projekt végső eredményeiről a későbbiekben számolunk be.