"Börtönben lenni márpedig nem jó"

Publikálva: 2016. augusztus 4.

2016. augusztus 4-én szakmai tanácskozás keretében kerekasztal beszélgetést szervezett a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet a reintegrációs őrizet alkalmazásának tapasztalatairól. A program helyszíne a Verseghy Ferenc Könyvtár és Közművelődési Intézmény Művészeti terme volt, ahol részt vettek az intézet képviselői, illetve a BVOP részéről Dr. Bogotyán Róbert bv. ezredes, a Fogvatartási Ügyek Szolgálatának vezetője, valamint a büntetés-végrehajtási bíró, a büntetés-végrehajtási ügyész, a Kormányhivatal Foglalkoztatási Főosztályának képviselője mellett reintegrációs őrizet alatt álló elítéltek, illetve reintegrációs őrizetből szabadult személyek is.

Tóth Gábor bv. ezredes megnyitja a tanácskozást Forrás: Intézet

"Finkey Ferenc magyar jogtudós, koronaügyész címben szereplő –  Börtönben lenni márpedig nem jó – hetven évvel ezelőtti megállapítását egyfajta jóslatként is értelmezhetjük, hiszen most lehetőség van arra, hogy a szabadságvesztére ítélt ne a börtönben töltse büntetését." – ezekkel a szavakkal nyitotta Tóth Gábor bv. ezredes, intézetparancsnok a témával kapcsolatos kerekasztal beszélgetést.

A megjelent elítéltek Forrás: Intézet

A tanácskozáson előadások hangzottak el a reintegrációs őrizet jogintézményének tervezett módosításairól, az országos és helyi tapasztalatokról, a bv. bíró előkészítő eljárással kapcsolatos elvárásairól, a reintegrációs őrizetbe helyezettek munkaerő-piaci helyzetéről, lehetőségeikről, illetve – színesítve a programot – az elektronikusan elérhető könyvtári dokumentumokról.

A törvényi szabályozás életbe lépése óta, azaz 2015. április 1-től országos szinten 283 esetben eredményesen lezárult a reintegrációs őrizet alkalmazása, jelenleg 170 elítélt tölti ítélete hátralévő részét a jogintézmény hatálya alatt. Megyei szinten ezek a mutatók a következők: 10 elítélt szabadulhatott problémamentesen a reintegrációs őrizetből, 10 elítélt pedig jelenleg reintegrációs őrizetben van..

Az intézet megkeresésére az elítéltek, és a volt elítéltek önként jöttek el a rendezvényre, amely ékes bizonyítéka a sikeres reintegrációnak. Az elítéltek részvételükkel és tapasztalataik megosztásával járultak hozzá a szakmai kerekasztal-beszélgetés sikerességéhez, hiszen ők is kiegészítették azon  észrevételeket, nehézségeket, illetve pozitívumokat, amelyek elősegítik a jogintézmény hatékonyabbá tételét.
Forrás: Intézet

A szakmai program talán legnagyobb hozadékaként értékelhető, hogy többoldalú kommunikációról volt szó, az utánkövetésről, a problémákról, a tapasztalatok megosztásáról.A párbeszéd megszüntetheti azt a szakadékot, amely a zárt falak között zajló szakmai munka és a szabadulás utáni élet tényleges feladatai, nehézségei között feszül egy-egy elítélt számára. Ez lehet az alapja annak, hogy a visszavezetés, a visszailleszkedés zökkenőmentesebb és sikeresebb lehessen.  

Menü

Büntetés-végrehajtási Szervezet

Toborzás

Állampusztai Országos Bv. Intézet

Bács-Kiskun Megyei Bv. Intézet

Balassagyarmati Fegyház és Börtön

Baranya Megyei Bv. Intézet

Békés Megyei Bv. Intézet

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bv. Intézet

Budapesti Fegyház és Börtön

Fiatalkorúak Bv. Intézete

Fővárosi Bv. Intézet

Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézet

Hajdú-Bihar Megyei Bv. Intézet

Heves Megyei Bv. Intézet

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bv. Intézet

Kalocsai Fegyház és Börtön

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet

Márianosztrai Fegyház és Börtön

Pálhalmai Országos Bv. Intézet

Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Somogy Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet

Szegedi Fegyház és Börtön

Szombathelyi Országos Bv. Intézet

Tiszalöki Országos Bv. Intézet

Tolna Megyei Bv. Intézet

Tököli Országos Bv. Intézet

Váci Fegyház és Börtön

Veszprém Megyei Bv. Intézet

Zala Megyei Bv. Intézet

Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja

Büntetés-végrehajtás Központi Kórház

Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet

NKE Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék

Börtönmúzeum

TÁMOP 5.6.3 kiemelt projekt

EFOP 1.3.3. kiemelt projekt

Navigáció