"Dobitól a biofűig" - Regionális szakmai konferencia Vácott

Publikálva: 2015. november 6.

2015. november 3-án regionális szakmai napot tartottunk a Váci Fegyház és Börtönben, melynek témája „A Pszichoaktív szerhasználat Biztonsági és Fogvatartási kockázatai” volt. A környező (Pest megye, illetve Észak-közép magyarországi régió) bv. szervek biztonsági-, és fogvatartási szakemberei vettek részt a kölcsönös tapasztalatcserén, amelyen 30 vendég, az intézet állományából pedig 15 fő vett részt.

A rendezvény szakmai elöljárója Fok Róbert bv. ezredes, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága Biztonsági Szolgálatának szolgálatvezetője, illetve a Magyar Börtönügyi Társaság Biztonsági Szekciójának képviseletében Nyima Tamás bv. ezredes volt. Az értekezlet Kopcsik Károly bv. ezredes, intézetparancsnok nyitotta meg.

Forrás: Váci Fegyház és Börtön

Az első előadás keretében a témával kapcsolatos problémákról egyeztettek a jelenlévők, majd szakmai eszmecserét folytattak az intézeti tapasztalatokról, valamint a bevezetett intézkedésekről. Az értekezlet résztvevői részére összesítés készült az intézeti szerhasználat és tiltott tárgy előtalálási mutatóiról, továbbá a megelőzési, kezelési, kutatási stratégiákról.

A bevezető előadást követően a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet állományából Korbely Erik bv. törzszászlós tartott előadást „A mérgező biofű, avagy a varázsdohány szedi az áldozatait!” címmel. A prezentáció rendkívül impulzív és színes módon mutatta be a különböző szereket és hatásait.

Forrás: Váci Fegyház és Börtön

Ezt követően három esettanulmányt mutattak be, majd a „Kezelési lehetőségek és stratégiák orvosi és pszichológusi szemmel” témában az intézet osztályvezető főorvosa, Dr. Bőgér-Kisvarga Anikó ka. és Pősz Krisztina bv. százados szakpszichológus tartott előadást.

Forrás: Váci Fegyház és Börtön

Az előadás keretében a szakértők bemutatták az intézeti „plakátkampányt” ami a megelőzés egyik huzamosabb ideje fennálló eszköze, valamint a lehetséges alternatív kezelési módokat. (munkáltatás, terápiás munkáltatás, oktatás, képzés, kreatív foglalkozások, sportprogramok stb.).

A szünetet követően intézetlátogatásra nyílt lehetőség, melynek keretében az elhelyezési körleteken túl a közösségi-, sport-, és kreatív programok helyszínéül szolgáló kultúrkörletet, valamint a látogató fogadó helyiséget is bemutattuk. Mindezek után a vendégek megtekintették a Duna-Mix Kft. nyomda üzemében folyó munkáltatást, valamint az intézet neogótikus kápolnáját és a Doberdó körletet.

Forrás: Váci Fegyház és Börtön

Forrás: Váci Fegyház és Börtön

Az ebédet követően levetítettük a „Cetli” című, elítéltek által készített, díjnyertes drogprevenciós rövidfilmet.

A program második felében az ORFK Kutyavezető-képző és Állatfelügyeleti Központ munkatársa tartott előadást. A „Biofű felderítési nehézségei, lehetősége szolgálati kutyával” összeállítás széleskörű szakmai kitekintést nyújtott a szolgálati kutyák alkalmazásáról, annak korlátairól, lehetőségeiről.

Forrás: Váci Fegyház és Börtön

A program zárásaként szakmai (biztonsági- és fogvatartási) workshopot tartottunk, melynek keretében az intézetek szakemberei kölcsönös tapasztalatcserét folytattak, megvitatták a további feladatokat, együttműködési lehetőségeket.

A program zárásaként Fok Róbert bv. ezredes tartott értékelést, aki hasznosnak és jó színvonalúnak értékelte a regionális szakmai napot, külön kiemelte annak a jelentőségét, hogy nem egy bekövetkezett eseményt, vagy negatív statisztikai mutatót követően került sor az értekezlet megrendezésére, hanem egy problémafelvető, megelőző szakmai nap okán nyílt lehetőség arra, hogy a Váci Fegyház és Börtön vendégül lássa a környező intézetek szakembereit.

Menü

Büntetés-végrehajtási Szervezet

Toborzás

Állampusztai Országos Bv. Intézet

Bács-Kiskun Megyei Bv. Intézet

Balassagyarmati Fegyház és Börtön

Baranya Megyei Bv. Intézet

Békés Megyei Bv. Intézet

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bv. Intézet

Budapesti Fegyház és Börtön

Fiatalkorúak Bv. Intézete

Fővárosi Bv. Intézet

Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézet

Hajdú-Bihar Megyei Bv. Intézet

Heves Megyei Bv. Intézet

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bv. Intézet

Kalocsai Fegyház és Börtön

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet

Márianosztrai Fegyház és Börtön

Pálhalmai Országos Bv. Intézet

Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Somogy Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet

Szegedi Fegyház és Börtön

Szombathelyi Országos Bv. Intézet

Tiszalöki Országos Bv. Intézet

Tolna Megyei Bv. Intézet

Tököli Országos Bv. Intézet

Váci Fegyház és Börtön

Veszprém Megyei Bv. Intézet

Zala Megyei Bv. Intézet

Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja

Büntetés-végrehajtás Központi Kórház

Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet

NKE Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék

Börtönmúzeum

TÁMOP 5.6.3 kiemelt projekt

EFOP 1.3.3. kiemelt projekt

Navigáció