A Magyar Tartalékosok Szövetsége és a Honvédelmi Minisztérium szervezésében immár tizenhetedik alkalommal gyalogolhatták végig a Doni Hősök Emléktúrát az érdeklődők. A túra zempléni részének védnöke Rózsahegyi Tamás bv. ezredes, intézetünk parancsnoka volt. A túrán intézetünk állománya és az általuk működtetett hagyományőrző csoportok is részt vettek.
A túra dandárját a hagyományőrző csoportok – a Magyar Királyi 10. Honvéd Határvadász hagyományőrző Zászlóalj, a Magyar Tartalékosok Szövetsége Hagyományőrző Tagozat, a Szücs Mihály Lovas bandérium – alkották összesen 40 fővel. A csoporthoz egyéni hagyományőrzők és civilek is csatlakoztak, melynek létszáma több mint 60 fő lett. Intézetünk állományából Szakály András hagyományörző őrmester, Halász László h. őrv., Matta András h. vadász, Szabadka Zsolt h. vadász teljesítette a túrát.
A túra során a résztvevők a Pálháza – Bózsva – Nyíri – Hollóháza – Füzér útvonalon összesen 60 kilométert és 800 méter szintkülönbséget teljesíthettek főleg erdei- és kis részben műúton. Az alacsony hőmérséklet (-21 celsius fok), 40-50 cm magas hóréteg erősen nehezítette a túra teljesítését. A csoport kettő nap alatt küzdötte le kijelölt távot, így 28-án Füzéren egy esti megemlékezéssel zártunk.
1943 januárjában a Don folyó mentén folyó hídfőcsatákban a Magyar Királyi 2. Hadsereg csapatai vettek részt, melyek a nagy túlerőben levő szovjet áttörést próbálták elhárítani. A csaták során a hadsereg közel fele tűnt el vagy halt hősi halált, illetve esett hadifogságba. A magyar katonák hősies helytállását követően a tervezett szovjet offenzíva – mely során teljesen bekerítik a német és magyar csapatokat – nem sikerült. A 2. Magyar Hadsereg életben maradt részeit 1943 tavaszára vonták hátra, azaz került ki a közvetlen harcvonalakból.
A túra célja, hogy emléket állítson az 1943. januári Don folyó menti harcokban elesett, megsebesült vagy hadifogságba került magyar katonáknak. Ezen kívül az érintett településeken található emlékműveknél a túra résztvevői a helyi önkormányzatokkal és civil szervezetekkel közösen a települések háborúban elhunyt lakosairól is megemlékeztek.
A túra során a hagyományőrzés szempontjából kedvező időjárási körülmények miatt sort keríthettek a csapatok harcászati gyakorlatokra, bemutatókra is.