Jóvátételi munkát végeztek a solti Mesevár Óvodában a fogvatartottak. Itt a kicsik udvari játszóterét újították fel. A játékok festése, rendbehozatala a társadalmi hasznosság érzését segítette elő. A munkához szükséges eszközöket, festékeket az intézet biztosította a pályázat keretén belül.
A Belügyminisztérium Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács által támogatott pályázatán a játszótéri játékok rendbehozatala is szerepelt a programok között annak érdekében, hogy gyengítse a fogvatartottakkal, elítéltekkel szemben táplált ellenszenvet, és erősítse azt a nézetet, miszerint mindenki jogosult egy második esélyre. A projekt a résztvevőknek sikerélményt adhat, erősítheti az önképet, önbizalmat, a természet szeretetét, a gondoskodás érzését. Az sem utolsó szempont, hogy a szabadidejét hasznosan tölti, az ott tanultakat a későbbiekben hasznosíthatja, továbbgondolhatja, és az intézeti foglalkozásokon ötleteit másokkal megoszthatja.
A megfelelő módon közvetített jóvátétel esélyt adhat a fogvatartott gondolkodásának megváltoztatására - a programban történő részvételével a társadalom hasznos tagjának érezheti magát. Az óvodába több mint 120 gyerek jár - a jóvátételi munkával újjávarázsolt játékok nagy örömet okoztak nekik.
Ők és a családjuk már biztosan egy másik oldaláról ismerték meg a „fogvatartott” és a „ bűnöző” kifejezéseket. Az óvoda vezetése ebben partner volt a pályázat beadása előtt is, és a megvalósulás során is.
J. B. fogvatartott elmondta, hogy intézetünkben végzett festőtanfolyamot, így ennek most hasznát is vette - gyakorolhatott a kisvonat felújítása során, kint pedig már várja az újonnan kitanult szakmának megfelelő állás.
Mindig olyan tevékenységek elvégzésére ösztönözzük, sarkalljuk fogvatartottjainkat, hogy a társadalomba való sikeres visszailleszkedés és a további bűncselekmények elkövetésétől tartózkodás a céljukká váljon, és a szabadulást követően azt lehetőség szerint be is tartsák. Az ösztönzés és motiválás elengedhetetlen, hiszen sokszor a társadalom peremére csúszott rétegek hitüket, céljaikat, terveiket elveszítették, illetőleg nincs lehetőségük arra, hogy a társadalom jogkövető tagjai előtt az elkövetett hibáikat jóvátehessék.
A jóvátételi program fontos a fogvatartott szempontjából, aki részvételével bizonyítékot szolgáltat arra, van helye a társadalomban a szabadulást követően és megbánta bűneit, jóvá akarja tenni azokat. Fontos magának a társadalomnak is, mert a büntetés-végrehajtási intézetben tartózkodó fogvatartottak hasznos tevékenységét ismerheti meg. A jóvátétel azt láttatja, hogy van még remény mindenki számára és lehetőség szerint minden eszközzel érdemes támogatni, segíteni a szabadulókat egy új élet kezdésében.