Első Börtönrádió Konferencia

Publikálva: 2016. április 25.

A Brit Nagykövetség adott otthont az Első Börtönrádió Konferenciának április 22-én, amelyen a hazai bv. intézetekben működő börtönrádiók tevékenységét, valamint a börtönökben segítő civil szervezetek munkáját mutatták be. A konferencián a börtönrádió brit kitalálói meséltek az elmúlt évtized alatt elért eredményeikről, a hazai rádiókról pedig a résztvevő intézetek parancsnokai, az Adj Hangot Egyesület, illetve a már szabadult börtönrádiós fogvatartottak is beszámoltak.

Hajdú Judit, Fotó: BvOPA hazai börtönrádiókról Hajdú Judit, az egyesület alelnöke elmondta: a 2014 végén indult váci és a február óta sugárzó győri adó mellett hamarosan megkezdi működését a rádió a fővárosban, a Gyorskocsi utcában is. Mivel ott nem csak férfi fogvatartottak vannak, az adásokban megjelenhet a női hang is - fűzte hozzá. Tervezik azt is, hogy fiatalkorúakat fogva tartó intézeteket is bevonnak a rendszerbe, de a szabadultakkal kapcsolatos szemlélet formálását is fontosnak tartják, hiszen "befogadó társadalom nélkül nincs hova visszajönni".

Fotó: BvOP

 

Pápai Tamás, az első hazai börtönrádió, a Rács FM korábbi főszerkesztője arról beszélt a budapesti brit nagykövetségen rendezett konferencián: ennek a médiumnak elsősorban a fogvatartottakat kell támogatniuk a társadalomba visszailleszkedésben; formálva azok gondolkodását.

Caitlin Jones nagykövet-helyettes egyebek mellett arra hívta fel a figyelmet, hogy hazája miniszterelnöke, David Cameron nemrég arról beszélt: a fogvatartottakra elsősorban nem kezelendő problémaként, hanem lehetőséget rejtő erőforrásként kell tekinteni, az együttérző társadalom pedig segíti a visszatérést a helyes útra.

Andrew Wilkie, Fotó: BvOPPhil Maguire, a brit Nemzeti Börtönrádió Szövetség vezérigazgatója és Andrew Wilkie, a szövetség ügyvezetője arról beszélt: nulláról indulva egy évtized alatt 16 embert foglalkoztató, 700 ezer fontos forgalmú szervezetet alakítottak ki, amelynek egy férfi és egy női börtönben készített műsorai éjjel-nappal hallhatóak a fegyintézetekben.
A fogvatartottak közel négyötöde naponta hallgatja őket, átlagosan tíz óránál is hosszabban, hetente elérik a 86 ezres börtönnépesség kilenctizedét, legfőbb szempontnak pedig a hitelességet tekintik, mert elengedhetetlen, hogy a hallgatók ne a parancsnokok vagy az állam szócsöveként, hanem fontos és érdekes információkat közlő médiumként tekintsenek rájuk.

Phil Maguire, Fotó: BvOP
Mint mondta, a szigetország minden fegyintézetében hallható adás céljának tekintik, hogy csökkentse a visszaeső bűnözők arányát, így támogatásuk "kifejezetten jó pénzügyi befektetés"; szólt arról is: jelentős bevételekre tesznek szert azzal is, hogy más médiumoknak köztük a BBC-nek - készítenek a fegyintézetekkel foglalkozó műsorokat.

Czifrik Balázs, mentor, Cséri Zoltán bv. dandártábornok, Kopcsik Károly bv. ezredes és Mihály Attila bv. ezredes, Fotó: BvOP

 

 

 

Hazánkban a Váci Fegyház és Börtönben és a Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézetben működik börtönrádió, a Fővárosi Bv. Intézet Gyorskocsi utcai objektumában pedig heteken belül elindulhat az első adás. Az intézetek parancsnokai, Kopcsik Károly bv. ezredes, Mihály Attila bv. ezredes és Cséri Zoltán bv. dandártábornok kerekasztal-beszélgetésen osztották meg a tapasztalataikat, beszéltek a kezdeti hozzáállásról, a résztvevő fogvatartottak kiválasztásának szempontjairól, a jövőbeni elképzelésekről, illetve az általuk és az elítéltek által preferált műsorokról is.

Cséri Zoltán bv. dandártábornok, Kopcsik Károly bv. ezredes és Mihály Attila bv. ezredes, Fotó: BvOP

Sárai Evelyn, mentor, Fotó: BvOPA konferencia résztvevői belehallgathattak mind a három rádió adásaiba is, a különböző műsortípusok hanganyaiból több összeállítás mutatta be a készítők kreativitását. A rádiók külön-külön is bemutatkoztak, a civil mentorok elmesélték a szerkesztőséggé alakulás folyamatát, az adások készítésének menetét és egy-egy emlékezetesebb pillanatot is felidéztek.

A rádiók készítésében részt vett szabadult, illetve reintegrációs őrizetben lévő elítéltek is elmesélték tapasztalataikat és aktívan közreműködtek a konferencia lebonyolításában: a kerekasztal-beszélgetések moderátoraiként, riporterként és interjúalanyként egyaránt kivették a részüket.

 Fotó: BvOP

Are Høidal, a norvég Halden börtön parancsnoka a 2010-ben épült fegyintézet, valamint a norvég büntetés-végrehajtás működését mutatta be, kiemelve az elmúlt évtizedek paradigmaváltását, a személyi állomány „őrökből szociális segítővé is válását”, valamint a törvényi szabályozás társadalmi visszailleszkedést célzó újításait.

Fiáth Titanilla, Fotó: BvOPFiáth Titanilla, a Budapesti Fegyház és Börtön pszichológusa az amerikai börtönökben végzett kutatásának eredményeiről számolt be, a reintegráció és a felelősség kérdéskörét vizsgálva.

A konferencián bemutatkoztak a bv. intézetek munkáját segítő hazai civil szervezetek is, a Tévelygőkért Alapítvány „Apa a börtönben” programját az alapítvány egyik munkatársa, majd dr. Budai István bv. ezredes, a balassagyarmati intézet parancsnoka ismertette, valamint egy már szabadult elítélt is mesélt az alapítvány segítő munkájáról, amelyet szabadulása után kapott.

Juhász Attila bv. ezredes, Juhász Attila bv. ezredes, Fotó: BvOPa Heves Megyei Bv. Intézet parancsnoka az immár nyolc éve működő Börtön a Városért program eredményeit ismertette, valamint a női fogvatartottak meseterápiás programjának családegyesítő, kapcsolattartást segítő szerepét is bemutatta.

A Vácon működő Apa küldi program is a családdal való kapcsolattartás erősítését tűzte ki célul, a Hazavárunk Alapítvány mind a családtagok, mind az elítéltek szükségleteit alapul véve ajándékkészítő műhelyekkel és ajándékcsomag-küldés lehetőségével segíti a családokat.

A konferencia zárásaként Héra Gábor szociológus ismertette a váci börtönrádióról készült kutatását, eszerint az intézetben a fogvatartottak háromnegyede hallgatja legalább naponta egyszer az adást, de az ismétlésekre is bőven van kereslet.

Forrás: BvOP és MTI

Menü

Büntetés-végrehajtási Szervezet

Toborzás

Állampusztai Országos Bv. Intézet

Bács-Kiskun Megyei Bv. Intézet

Balassagyarmati Fegyház és Börtön

Baranya Megyei Bv. Intézet

Békés Megyei Bv. Intézet

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bv. Intézet

Budapesti Fegyház és Börtön

Fiatalkorúak Bv. Intézete

Fővárosi Bv. Intézet

Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézet

Hajdú-Bihar Megyei Bv. Intézet

Heves Megyei Bv. Intézet

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bv. Intézet

Kalocsai Fegyház és Börtön

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet

Márianosztrai Fegyház és Börtön

Pálhalmai Országos Bv. Intézet

Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Somogy Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet

Szegedi Fegyház és Börtön

Szombathelyi Országos Bv. Intézet

Tiszalöki Országos Bv. Intézet

Tolna Megyei Bv. Intézet

Tököli Országos Bv. Intézet

Váci Fegyház és Börtön

Veszprém Megyei Bv. Intézet

Zala Megyei Bv. Intézet

Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja

Büntetés-végrehajtás Központi Kórház

Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet

NKE Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék

Börtönmúzeum

TÁMOP 5.6.3 kiemelt projekt

EFOP 1.3.3. kiemelt projekt

Navigáció