Dr. Tóth Tamás bv. vezérőrnagy, bv. tanácsos, az országos parancsnok általános helyettese február 4-én értékelte az intézet 2015-ös munkáját, és meghatározta az idei év feladatait. A rendezvényen számos társszervezet képviselője jelen volt.
Tóth Gábor bv. ezredes, bv. tanácsos, az intézet parancsnoka értékelőjében elmondta, az intézet életében nem következett be olyan rendkívüli esemény, amely a közvélemény értékítéletét negatívan befolyásolta volna. Alapfeladatainkban változás nem történt. Ezek után az éves jelentés alapján ismertette a 2015-ös év fő feladatainak végrehajtását.
Az alapfeladatokon túl a Bv. kódex hatályba lépésével kapcsolatban a reintegrációs feladatok ellátása, ehhez kapcsolódóan civil szervezetekkel együttműködések létrehozása is a célok között szerepelt. Fontosnak tartotta az intézet a fogvatartottak oktatását, a foglalkozások, programok mennyiségének és minőségének fejlesztését, különös figyelemmel a fiatalkorúakra, valamint a TÁMOP programban a szakmaképzések megvalósítását.
Kiemelt feladat volt a fogvatartotti körletrészen a zárkák mellékhelységeinek leválasztása. A törvényes feladat ellátásához elengedhetetlen volt a felsőbb szabályzóknak megfelelően a helyi intézkedések kidolgozása. Elmondta, az intézet az év folyamán észszerű, takarékos gazdálkodást folytatott. Kiemelte, hogy fontosnak tartja a pályázati tevékenység kibővítését, a lehetőségek aktív felkutatását, maximális kihasználását.
Ismertette a 2016. évi intézeti célokat:
- Folyamatos, magas színvonalú, biztonságos, jogszerű fogvatartással, és szakmai munkával az intézet és a fogvatartás biztonságának erősítése, a rendkívüli események megelőzése.
- A reintegrációs feladatok és pályázati tevékenységekkel kapcsolatos feladatok végrehajtása.
- A fogvatartotti körlet még hátralévő zárkáiban a mellékhelységek leválasztása.
Elmondta, hogy szakmai munkájuk elismeréseképpen az elmúlt évben 4 fő részesült magasabb szintű és 15 fő helyi jutalomban. Az elmúlt év során a munkánkat mindvégig segítették együttműködő partnereink, így köszönetet mondott a rendvédelmi társszerveknek, igazságszolgáltatási és kormányzati szerveknek, civil támogatóknak.
Ezután Dr. Tóth Tamás bv. vezérőrnagy, bv. tanácsos az országos parancsnok általános helyettese értékelte az elmúlt évet.
Köszönetét fejezte ki minden dolgozónak a munkájáért és tolmácsolta az országos parancsnok köszönetét is. A 2015-ös év nem volt egyszerű, új feladatok, új kihívások jelentkeztek, amiben nagyon fontos volt az együttműködés, erre a jövőben is nagy szükség lesz.
Elmondta, hogy a bv. kódex megalkotása mérföldkő, kiemelt fontosságú mindenki számára és az állomány felkészült az alkalmazására. Tudatta, hogy az új Hszt. által biztosított életpálya-modell biztos előmenetelt, biztos megélhetést ad, a 2019-ig tartó rendszeres emelkedéssel érezhető lesz a gondoskodás. Elmondta, hogy a BvOP-n létrejött a panasziroda, a benyújtott panaszok 95 %-a bizonyult jogszerűnek. Vezérőrnagy úr megosztott néhány számadatot is a hallgatósággal: az új jogintézmények bevezetésével új feladatok is előkerültek, a reintegrációs őrizetre 615 kérelem érkezett, ebből 223 fő kapta meg a lehetőséget, és 105 esetben már eredményesen eltelt a végrehajtás, így elmondható, hogy a rendszer életképes. A körszállítások száma a felhívási tevékenység átvételével jelentősen csökkent. A személyi állomány létszáma 8359 fő volt az év végére, 96%-os feltöltöttséggel. Tavaly átlagosan 17796 fogvatartott volt a bv. intézetekben, de a bővítési programnak köszönhetően a korábbi 143%-os átlagtelítettség 135%-ra mérséklődött. A 2019-ig tervezett börtönépítési program keretében több mint 3000 új férőhellyel tervezik bővíteni az elhelyezhető létszámot.
Elmondta azt is, hogy a munkáltatás eredményes volt, a reintegrációs tevékenységek segítségével továbbra is a visszailleszkedés elősegítése a cél. Az öngyilkosságok száma tovább csökkent, mulasztásra visszavezethető nem történt tavaly. Három szökés volt, kettő nyílt területről, de pár óra alatt elfogták a fogvatartottakat. A foglalkoztatási ráta 87%-os, a 2016-os cél ennek 10%-os emelkedése. Tavaly 60 milliárd forint volt a költségvetés, melyből a migrációs feladatokra 17 milliárd forintot költöttek.
Meghatározta a 2016-os év legfontosabb feladatait is: az állománymegtartó tevékenység erősítése, toborzási feladatok, a férőhely-bővítési program folytatása, a távmeghallgatási és távtárgyalás technikai feltételeinek biztosítása, továbbá a teljes foglalkoztatás elérése a munkahelyek bővítésével, újak létesítésével, melyet együttműködéssel, uniós pályázati források bevonásával kell megteremteni.
Végül mindenkinek megköszönte a munkáját, és hasonló jó munkát, sikereket kívánt.