Elindult a Kalocsai Fegyház és Börtönben is az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosítószámú, „Fogvatartottak reintegrációja” elnevezésű projekt, mely a fogvatartottak munkaerőpiaci és társadalmi reintegrációjának elősegítésére irányul, a bűnismétlés kockázatának csökkentése érdekében.
A szabadságvesztés letöltése alatt megvalósuló reintegrációs program célja, hogy az elítélt belső meggyőződésből szándékozzon és - külső segítség igénybevételével - képes legyen a társadalom jogkövető tagjává válni. A projekt fókuszál egyrészt a fogvatartottak és hozzátartozóik segítségére, másrészt a modell befogadására alkalmas környezet megteremtésére.
A 3,5 milliárd forintos európai uniós támogatásból megvalósuló program szolgáltatásait 2020 júniusáig összesen 4000 fő, öt éven belül szabaduló fogvatartott veheti igénybe, melyből 1800 fő vehet részt kompetenciafejlesztő foglalkozásokon, 1000 fő pedig piacképes szakmát szerezhet. Az előzményprojektekhez képest új elem, hogy 1000 hozzátartozó számára is komplex humánszolgáltatási rendszer áll rendelkezésre.
Az összehangolt reintegrációt segítő szolgáltatási rendszerben egységes, a fogvatartottak többsége által igénybe vehető, de egyéni adottságokhoz illeszkedően differenciált fejlesztésekre van lehetőség; hozzájárulva ezzel a bűnismétlés, valamint a társadalmi kirekesztés mértékének csökkentéséhez.
A projektbe bevont fogvatartottak igénybe vehetnek egyéni és csoportos motivációs foglalkozásokat, munkaerőpiaci szolgáltatásokat, mint például munkaerőpiaci és információs szolgáltatás, álláskeresési tanácsadás, kulcsképességek fejlesztése, álláskeresési technikák oktatása. Továbbá részesülhetnek a társadalmi reintegrációt elősegítő szolgáltatásokban is, mint a családi kapcsolatok helyreállítása, illetve a bűncselekménnyel okozott sérelmek szimbolikus jóvátétele.
A program 29 büntetés-végrehajtási intézetben, köztük a Kalocsai Fegyház és Börtönben is megvalósul. Intézetünkben jelenleg a toborzás és tájékoztatás fázisa zajlik, ahol két tanácsadó látja el a feladatokat, a helyi szakmai vezető közvetlen irányításával.
A projektről bővebben a TEtt-program oldalán olvashatnak!
Az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosítószámú, „Fogvatartottak reintegrációja” című projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.