Generális prevenció a bűnmegelőzési célú intézetlátogatások égisze alatt

Publikálva: 2018. február 7.

A Fővárosi Bv. Intézetben – a generális prevenció jegyében – a 2014/2015-ös tanév óta zajlik szervezett kereteken belül a bűnmegelőzési célú intézetlátogatási program, a pályázat útján elnyert, a Budapest Főváros Önkormányzata által biztosított 8 millió forintos keretösszegből.

Az emberi természet egyik sajátossága, hogy úgy véljük, rossz dolgok csak mással történhetnek. A szülő meggyőződése, hogy a nyolcadikos vagy középiskolás gyermeke alkoholt sosem kóstolt, a kábítószert pedig maximum a híradásokból ismeri. Az átlagos szülő valószínűleg nem olvas kriminológiai tanulmányokat sem. Michael Gottfredson és Travis Hirschi kriminológusok úgy tartják, hogy van az emberekben egy bizonyos bűnözési hajlandóság, amely a tinédzserkor derekán vagy végén tetőzik, aztán a hátralévő években egyre csökken. Ez a kapcsolat a bűnözés és az életkor között nem változik, „nincs tekintettel nemre, fajra, országra, időszakra és bűncselekményre” – derül ki tanulmányukból. Mindannyian felismerhetjük az említett korosztály esetében a fokozott kockázatvállalási hajlandóságot, az izgalmak keresését, az időnkénti felelőtlenséget, és esetenként a lázadást, a szembehelyezkedést a szülői normákkal.

A XXI. században a fiatalkorúak viselkedése hedonista és kortárs-orientáltabb lett. Bár a legtöbb ilyen korosztályú szubkultúrára nem jellemző a bűnözői viselkedés, az élvezetek hajszolása akár a kiváltó szerek birtoklása, akár a megszerzésükhöz szükséges források előteremtése miatt mégis bűncselekményekhez vezethet. A laikusok számára is egyértelmű, hogy a kortárs csoport befolyása miatt a kábítószer-fogyasztás még a legfiatalabb iskolások között is vagányságnak tűnhet, és emiatt teret nyerhet. Cinkostársat igényel az iskolakerülés is, ami az egyébként jó gyerekeket is a bukás és a munkanélküliség útjára viheti. A kortárs csoport hierarchiájában az előkelőbb hely kivívása érdekében kipattanó verekedés, a pitiáner lopások és a szórakozással párosuló alkoholfogyasztás a serdülőkor és a korai felnőttkor velejárói. Jogosan merül fel bennünk a kérdés, hogyan befolyásoljunk egy kortárs csoportot a békés együttélés érdekében, amelyben belső szabályok, „törvények” formálják a még kiforratlan fiatalok szociális viselkedését? Ki és mi biztosítja a szabályok betartását? A fiatalok és a felnőttek is bizonyos kontrolltényezők, belső vagy külső visszatartás hatására követik a törvényeket. A bűnözői karrier akkor alakul, ha a kontrollt gyakorló erők gyengék, esetenként teljes mértékben hiányoznak.

Fotó: FBVI

Az intézetlátogatások során a diákok egy rövid prezentációt hallgatnak végig, mely bemutatja a büntetés-végrehajtás szervezetét, valamint azokat a bűncselekményeket, amelyek a célközönség szempontjából relevánsak. A cél az, hogy az iskolások realizálják, a deviáns magatartásnak bizony következményei vannak, a tilalmak megszegői felett kontrollt kell gyakorolni.

A bűnmegelőzési intézetlátogatások során az intézet lehetőséget biztosít, hogy a történetüket – nyilvánosság előtt – vállaló fogvatartottakhoz kérdéseket tegyenek fel a diákok, mi vezetett a bűncselekmény elkövetéséig. Francis Ivan Nye amerikai kriminológus álláspontja alapján az elsődleges bűnmegelőzés az egyéni önismeretben rejlik, így a közvetett kontroll abból ered, hogy az egyén nem azonosítja magát a bűnelkövetőkkel. A részt vevő iskolák visszajelzései alátámasztják a fenti hipotézist, ugyanis „természetesen a legérdekesebb és legtanulságosabb résznek az elítéltekkel való testközeli beszélgetés bizonyult”. A cél tehát olyan empíriák, hiteles egyéni történetek átadása, mely elősegíti a szabálykövetést, a „bűntudat vagy szégyen” kategóriájának beillesztését a racionális döntés folyamatába, és bemutatja a tettek következményét. A leghatékonyabb bűnmegelőzés, ha a külső kényszerrel, szinte szokványos szülői tilalommal ellentétben az „elrettentő példák” eredményeként belső visszatartás, önkontroll jegyében mond valaki nemet a kockázatos magatartásformákra, végeredményben a bűnelkövetői életmódra, hiszen nem akar a látott körülmények közé kerülni. Mindehhez nélkülözhetetlen a felelősségérzet, a reális énkép és önértékelés, az önismeret és a lelkiismeret életre hívása, hogy eligazodjon a fiatal a valós élet korlátainak és felelősségeinek rendszerében.

A 2016/2017. tanévre szóló bűnmegelőzési célú intézetlátogatásokra vonatkozó program keretében januártól a 2017. év végéig 50 alkalommal 14 iskola diákcsoportjai tettek látogatást az intézet I., II. vagy III. objektumában. Iskolánkként 1-9 általában 20-22 fős, 14-18 év közötti fiatalokból álló csoport érkezett.

Tekintettel a nagyszámú megkeresésre, az intézet a 2017/2018-as tanévre vonatkozóan is benyújtotta, majd sikeresen elnyerte a pályázatot, a látogatások szervezése és lebonyolítása, így a jövőben is folytatódik.

Menü

Büntetés-végrehajtási Szervezet

Toborzás

Állampusztai Országos Bv. Intézet

Bács-Kiskun Megyei Bv. Intézet

Balassagyarmati Fegyház és Börtön

Baranya Megyei Bv. Intézet

Békés Megyei Bv. Intézet

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bv. Intézet

Budapesti Fegyház és Börtön

Fiatalkorúak Bv. Intézete

Fővárosi Bv. Intézet

Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézet

Hajdú-Bihar Megyei Bv. Intézet

Heves Megyei Bv. Intézet

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bv. Intézet

Kalocsai Fegyház és Börtön

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet

Márianosztrai Fegyház és Börtön

Pálhalmai Országos Bv. Intézet

Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Somogy Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet

Szegedi Fegyház és Börtön

Szombathelyi Országos Bv. Intézet

Tiszalöki Országos Bv. Intézet

Tolna Megyei Bv. Intézet

Tököli Országos Bv. Intézet

Váci Fegyház és Börtön

Veszprém Megyei Bv. Intézet

Zala Megyei Bv. Intézet

Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja

Büntetés-végrehajtás Központi Kórház

Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet

NKE Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék

Börtönmúzeum

TÁMOP 5.6.3 kiemelt projekt

EFOP 1.3.3. kiemelt projekt

Navigáció