Hessz FM, a rádió - Vigyázat, az ajtók záródtak!

Publikálva: 2016. június 13.

2016. június 13-án, reggel 9 órakor megszólalt Magyarország első női börtönrádiója, a Hessz FM.

A Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet Gyorskocsi utcai objektumában szabadságvesztés büntetésüket töltő hét lelkes fogvatartottból álló csapat – közel féléves felkészülési időt követően – megkezdte a saját szerkesztésű műsorainak sugárzását. Az adás a Gyorskocsi zárt láncú videóhálózatán keresztül, csak a börtönben lesz fogható. Az Adj Hangot Egyesület – akik két éve, brit mintára honosították meg a hazai büntetés-végrehajtásban a börtönrádiót – tervei között szerepel azonban, hogy a Magyarországon már három bv. intézetben működő rádió műsorai mindhárom börtönben, válogatott, a börtönön kívüli hallgatóság számára is érdekes műsorok pedig kint is, mindenki által hallhatók legyenek.

Fotó: Fővárosi Bv. Intézet

A legfiatalabb magyarországi börtönrádió a nevét egy, a börtönzsargonban jól ismert kifejezésről, a hesszről kapta, ami a zárkaajtókon lévő rés neve. Ezen keresztül ellenőrzi a felügyelő a fogvatartottakat. A Hessz FM-en keresztül így mi is „behesszelhetünk” egy kicsit a börtön világába, de ezúttal teljesen más képet kapunk, mint amire a bulvárhírek és a sztereotípiák alapján számíthatunk. Műsoraik saját novellákról, vallási-filozófiai gondolatokról, utazások emlékképeiről, felemelő, lélekmelengető érzésekről, frissen főtt kávé illatú reggeli beszélgetésekről szólnak. Ezen kívül színvonalas zenei mixeket, a „kinti és a benti világ” ismert és elismert szereplőivel készült interjúkat, nagy magyarjaink élettörténetét hallgathatják azok, akik a börtönben reggeleiket a Hessz FM-mel indítják.

Fotó: Fővárosi Bv. Intézet

A nem titkolt cél az, hogy mind a rádiósok, mind a hallgatók feleleveníthessék és bővíthessék ismereteiket, valamint értelmes, értékes elfoglaltság útján strukturálhassák idejüket. Fontos, hogy a fogvatartottak napjaikat lélekemelő gondolatokkal színesítve új erőre kapjanak, és hasznos információkkal gazdagabban, folyamatosan készüljenek az újrakezdésre.

Fotó: Fővárosi Bv. Intézet

Igazi kreatív csapatmunka eredménye a rádió, amibe a résztvevők a szívüket-lelküket beleteszik. „Mert szeretem.” – hangzik egyszerűen a válasz arra a kérdésre, mi a jó a rádiózásban. A lányok meglepő profizmussal és hatalmas lelkesedéssel készítik saját műsoraikat, mindenki a hozzá legközelebb álló témában. Alig várják, hogy megszólaljon az adás. Büszkék arra, hogy rádióműsort készítenek, hogy ilyet is tudnak. „Megvalósíthatom azokat a dolgokat, amik eddig rejtve voltak bennem, még előttem is.” A szerkesztők új kihívást látnak a feladatban, ami inspirálja őket. „Hangot adhatok más sorstársamnak.” – a hivatástudat is jelen van. Az a gondolat, hogy másoknak műsort csinálnak, hogy olyasmit adnak a társaiknak, ami építi őket és ami – remélik – tetszeni fog nekik, jó érzést kölcsönöz. „Szeretem, imádom. Nyert a Hessz FM: engem!”

Fotó: Fővárosi Bv. Intézet

A rádiós lányok munkáját december vége óta négy mentor segíti, akik az Adj Hangot Egyesület önkéntesei. Ketten közülük médiaszakemberek. Heti két alkalommal van rádiós foglalkozás, ami alatt a műsorgyártás zajlik. Nagyon büszkék a Hessz FM stábjára, és talán még jobban izgulnak az adás indulása miatt, mint maguk a lányok. „Nagyon jó érzés látni a fejlődést hétről hétre. Ahogy egyre csak megnyílnak, egyre magabiztosabbak lesznek.” – mondta Kovács Orsolya Eszter, a Hessz FM egyik mentora, aki a rádiós foglalkozások hangulatát így idézi fel: „Amikor elkezdjük a foglalkozást, számomra megszűnik tér és idő, az életem gondjai is eltűnnek. Igazi flow. Hihetetlen energiák, rengeteg inger. Csodát teszünk minden alkalommal, mi együtt, csapatként. S bár én járok be a börtönbe segíteni a fogvatartottakat, csak remélni merem, hogy én is tudok annyit adni nekik, mint amennyi pozitív hozzáállást én magam kapok tőlük.” Az egységgé érés folyamatában az érzelmek kifejezése a kulcsfontosságú, hiszen ez az alapja hosszú távon a sikeres csapatmunkának. „Ahol  a negatívumokat is vissza merjük jelezni, ott valami igazi dolog történik...”

Menü

Büntetés-végrehajtási Szervezet

Toborzás

Állampusztai Országos Bv. Intézet

Bács-Kiskun Megyei Bv. Intézet

Balassagyarmati Fegyház és Börtön

Baranya Megyei Bv. Intézet

Békés Megyei Bv. Intézet

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bv. Intézet

Budapesti Fegyház és Börtön

Fiatalkorúak Bv. Intézete

Fővárosi Bv. Intézet

Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézet

Hajdú-Bihar Megyei Bv. Intézet

Heves Megyei Bv. Intézet

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bv. Intézet

Kalocsai Fegyház és Börtön

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet

Márianosztrai Fegyház és Börtön

Pálhalmai Országos Bv. Intézet

Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Somogy Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet

Szegedi Fegyház és Börtön

Szombathelyi Országos Bv. Intézet

Tiszalöki Országos Bv. Intézet

Tolna Megyei Bv. Intézet

Tököli Országos Bv. Intézet

Váci Fegyház és Börtön

Veszprém Megyei Bv. Intézet

Zala Megyei Bv. Intézet

Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja

Büntetés-végrehajtás Központi Kórház

Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet

NKE Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék

Börtönmúzeum

TÁMOP 5.6.3 kiemelt projekt

EFOP 1.3.3. kiemelt projekt

Navigáció