Az EFOP 1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú „A fogvatartottak reintegrációja” elnevezésű kiemelt projekt lehetőséget biztosít humánszolgáltatások elérésére a fogvatartottak hozzátartozói számára. Április 21-én – idén már második alkalommal – családi beszélő keretében nyújtottak szolgáltatást a tanácsadók nyolc fogvatartott hozzátartozójának.
A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Büntetés-végrehajtási Intézetben ezidáig 8 fogvatartott 15 hozzátartozójával készült egyéni fejlesztési terv felvétele, mely tervek aláírásával a hozzátartozók vállalták az együttműködést a társadalmi reintegrációt elősegítő szolgáltatások igénybevételéhez.
A büntetés ideje alatt és a szabadulást követően is a családdal történő kapcsolattartás fenntartása és erősítése a társadalmi visszailleszkedés egyik kiemelt és hatékony támogatási formája. A projektben a tanácsadók fontos célként határozzák meg, hogy hozzájáruljanak, segítséget nyújtsanak a szabadultaknak az értékteremtő munkavégzés, a társadalmilag hasznos tevékenység eléréséhez. Ennek érdekében csoportos formában nyújtottak a hozzátartozóknak munkaerő-piaci és foglalkoztatási információs szolgáltatást ezen a családi beszélőn. A foglalkozáson a szakmai megvalósítók részéről hangsúlyt kapott az élethosszig tartó tanulás terjesztése, tudatosítása, a munkába állás ösztönzése. Utaltak arra is, hogy a kellő motiváltság hiánya miatt a szabadultak munkaerő-piaci integrálása a hozzátartozóik segítsége nélkül nehezen valósítható meg.
A hozzátartozók részéről elhangzott, hogy tisztában vannak azzal, hogy a jövőképben kiemelt szerepet játszanak. Családtagjaik szabadulása után, amikor segíteni tudnak a munkához jutásban, az nem merül ki csupán az információ típusú támogatásban, hanem igyekeznek aktívan felhasználni saját társadalmi tőkéjüket is. Beajánlják saját munkahelyükre, illetve ha egyazon helyen dolgoztak, hozzájárulnak ahhoz, hogy a büntetés ideje alatt fenntartsák az állást vagy a munkalehetőséget. Mindezt annak tudatában teszik, hogy azon szabadulók, akiknek sikerül munkába állni és jövedelemhez jutni, hozzá tudnak járulni a családfenntartáshoz, ami növeli pozitív énképüket, hasznosságuk érzetét, mely szorosan összekapcsolódik a projekt céljával, hiszen támogatja társadalmi és munkaerő-piaci visszailleszkedésüket. A projektben a hozzátartozói célcsoporttal végzett szociális munka az eddigi tapasztalatok alapján nagy hatékonysággal kivitelezhető és sikeresen csökkenti a bűnismétlés kockázatát.