Lehet élni az életet szépen és jól

Publikálva: 2015. július 8.

2015. július 3-án a kábítószer elleni küzdelem világnapja alkalmából közös szakmai napot szervezett a veszprémi Alkohol- és Drogsegély Ambulancia és a Veszprém Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet.

A rendezvény célja az volt, hogy bemutassuk a két intézmény közötti együttműködést, valamint az, hogy a fogvatartottak szakemberektől és saját társaiktól halljanak a kábítószer fogyasztás káros hatásairól, következményeiről.


A program az intézetünkben működő kábítószer-prevenciós körletrészen elhelyezett fogvatartottak műsorával indult, akik saját élettörténetüket, élményeiket, a kábítószerrel kapcsolatos tapasztalataikat adták elő. Őszintén beszéltek arról, hogyan kerültek először kapcsolatba a drogokkal, hogyan tette tönkre életüket és arról, hogy végül a szerek használata miatt börtönbe kerültek. Mindegyikük úgy gondolja, hogy a drog-prevenciós részlegen sok segítséget kapnak, hogy szabadulásuk után új, „tiszta” életet tudjanak élni. A történetek előtt és után két fogvatartott társuk zenéje és éneke foglalta keretbe a műsort.

Fotó: Veszprém Megyei Bv. Intézet

Ezután következett Rupa Éva Borbála, aki arról beszélt, hogyan élik meg a börtönéveket a családtagok.
Rupa Éva a Veszprém Megyei Roma Nemzetiségi Önkormányzat és a Nagyvázsonyi Roma Nemzetiségi Önkormányzat elnökeként arra kötelezte el magát, hogy segítse a településen élő roma származású emberek oktatását, foglalkoztatását. Önkéntes segítőként van jelen több egyesületben. Az Alkohol- és Drogsegély Ambulanciával egy pályázat keretében került kapcsolatba, és érzékenyítő roma népismereti előadásokat tartott az ambulancia dolgozóinak, szociális munkásainak, hogy ez által segítse a terepen dolgozók munkáját a roma származású emberekkel való jobb és hatékonyabb munka elérésének érdekében.

 Fotó: Veszprém Megyei Bv. Intézet

A fogvatartottakkal szemben ülve, elérzékenyülve mesélte el gyermekkori élményét. 7 éves korában járt először börtönben, amikor testvéréhez érkezett beszélőre. Már akkor elrettentette a rácsok, a bilincsek látványa. Megfogadta gyerekként, hogy hivatása lesz, hogy segítsen másokon, utat mutasson, hogy lehet máshogy is élni, lehet munkát vállalni és nem a bűnözés, a könnyű pénzszerzés a helyes út.  Elmondta, hogy édesapjától - aki soha nem volt büntetve - megtanulta, hogy csak becsületes munkával lehet előre jutni, azonban édesanyja családjában látta a másik oldalt, a bűnözést is. A családtagokat ugyanúgy megviselik a börtönévek, hiszen lehet, hogy ők szabadok, de a lelkükben ezt ők is fájdalmasan élik meg. Meglepő őszinteséggel és alázattal beszélt és ez a fogvatartotti közönséget is megérintette. Csendben hallgatták az elnök asszonyt és egy-egy mondata után helyeslő morajlás hallatszott. Beszédét így zárta: „Lehet élni az életet szépen és jól, akinek ez egyedül nem megy, kérjen segítséget!”.

Előadása alatt végig mellette ült Orsik Ferenc, a Flare Beás zenekar tagja és nem mellesleg intézetünk volt „lakója”. Rupa Éva után ő szólt volt fogvatartott társaihoz. Elmondta, hogy több mint 10 év börtönben töltött év után „nőtt be a feje lágya”, jelenleg dolgozik és büszke rá, hogy a zenekar tagja lehet. Mesélt a börtönben eltöltött időről, valamint arról az útról, ami a börtönhöz vezetett. Pozitív példaként, büszkén állhat most már a „másik oldalon”, hiszen elmondása szerint szabadulása óta megszerezte a jogosítványt és még csak egy bírsága sincs, mindennél fontosabb neki a családja, felesége és gyermekei. Ebbe az új életbe a kábítószer nem fér bele…


Hetényi László, a noszlopi Szenvedélybetegek Rehabilitációs Intézményének lakója az ambulancia munkatársaival érkezett a rendezvényre. Vállalta, hogy egy pár mondat erejéig felvázolja életét, saját kálváriáját a kábítószer rabjaként és azt, hogyan kapott segítséget az intézménytől. Intelligens emberként, főiskolai tanulmányokkal a háta mögött felismerte, hogy a manapság fogyasztott szerek valójában pusztító mérgek, melyek hatására az emberi szervezet és főként az agy leépül. „Egy napon rájössz, hogy azok a dolgok, amiket eddig tudtál, nem jutnak eszedbe: egy név, egy telefonszám, egy kód… olyan egyszerű dolgok, amik máskor természetesek voltak.” A legmegdöbbentőbb „vallomás” az volt a hallgatóság számára, mikor kamionsofőri munkájáról elmondta: több ezer kilométert vezetett Európa-szerte úgy, hogy közben valamilyen tudatmódosító szer hatása alatt állt. Most, immár tisztán fogja fel, milyen veszélyeknek tette ki saját magát és az utakon közlekedő embertársait.

 Fotó: Veszprém Megyei Bv. Intézet

Az előadások között a Flare Beás zenekar muzsikált, és egy-két dal erejéig maga Rupa Éva is beállt énekelni közéjük. A zenekar már nem először járt intézetünkben, most is nagy hatással voltak a fogvatartottakra és a meghívott vendégekre is.

Fotó: Veszprém Megyei Bv. Intézet
 
Az előadók és a zeneszámok után Dr. Virányi Judit, a drogambulancia vezetője és Németh Éva bv. ezredes, intézetparancsnok értékelte az együttműködést.

 Fotó: Veszprém Megyei Bv. Intézet

Dr. Virányi Judit elmondta, megtiszteltetés számára, hogy az ambulancia, mint egy civil szervezet már két éve segíteni tudja a drogprevenciós munkát a bv. intézetben. Jelenlétükkel biztosítani tudják heti 1 alkalommal az addiktológiai járóbeteg ellátást, kezelni tudják a szenvedélybeteg fogvatartottak problémáit egyéni és csoportfoglalkozások keretében, valamint rendszeresen személyiségfejlesztő foglalkozásokat tartanak. Fontosnak tartja azt is, hogy a fogvatartottak a noszlopi Szenvedélybetegek Rehabilitációs Intézményének életébe is betekintést nyerjenek. Ilyen komplex kezelési mód, program, mint ami itt zajlik, országosan is egyedülálló. A jó példa hírére több bv. intézet is megkereste őket az együttműködés reményében.

Németh Éva bv. ezredes, intézetparancsnok is üdvözölte az együttműködést. Intézetünkben a 10 éve létrehozott drogprevenciós körleten az ambulancia jelenlétét nagyon hatékonynak tartja, ahol az ambulancia munkatársai nemcsak a fogvatartottaknak nyújtanak segítséget, de a bv-s szakemberek munkáját is segítik. A parancsnok asszony kihangsúlyozta: a kábítószer veszélye nem csak azokat fenyegeti, akik tudatos szerhasználók - sajnos véletlenül is áldozattá válhat bárki egy szórakozóhelyen. Ezért fontos, hogy gyermekeinket, szeretteinket időben és megfelelően felvilágosítsuk a rájuk leselkedő veszélyekről, azok elkerülésének módjairól, nem utolsó sorban pedig arról, hogy hol, hogyan és kitől kérhetnek segítséget.

A két intézmény vezetője az értékelés után a további közös munka reményében aláírásával megújította az együttműködési megállapodást.

 Fotó: Veszprém Megyei Bv. Intézet

A rendezvény zárásaként a fogvatartottak az intézet udvarán termett levendula csokrokkal kedveskedtek a meghívott vendégeknek.

 Fotó: Veszprém Megyei Bv. Intézet

Fazekasné Noszlopy Irén bv. tzls. szociális segédelőadó, sajtóreferens

Menü

Büntetés-végrehajtási Szervezet

Toborzás

Állampusztai Országos Bv. Intézet

Bács-Kiskun Megyei Bv. Intézet

Balassagyarmati Fegyház és Börtön

Baranya Megyei Bv. Intézet

Békés Megyei Bv. Intézet

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bv. Intézet

Budapesti Fegyház és Börtön

Fiatalkorúak Bv. Intézete

Fővárosi Bv. Intézet

Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézet

Hajdú-Bihar Megyei Bv. Intézet

Heves Megyei Bv. Intézet

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bv. Intézet

Kalocsai Fegyház és Börtön

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet

Márianosztrai Fegyház és Börtön

Pálhalmai Országos Bv. Intézet

Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Somogy Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet

Szegedi Fegyház és Börtön

Szombathelyi Országos Bv. Intézet

Tiszalöki Országos Bv. Intézet

Tolna Megyei Bv. Intézet

Tököli Országos Bv. Intézet

Váci Fegyház és Börtön

Veszprém Megyei Bv. Intézet

Zala Megyei Bv. Intézet

Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja

Büntetés-végrehajtás Központi Kórház

Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet

NKE Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék

Börtönmúzeum

TÁMOP 5.6.3 kiemelt projekt

EFOP 1.3.3. kiemelt projekt

Navigáció