A TÁMOP-2.1.6 „Újra Tanulok” című kiemelt projekt keretében három képzés zajlott a Fővárosi Bv. Intézet III. objektumában. A tanfolyamok zárásaként szeptember és október hónapban a résztvevő fogvatartottak elméleti és gyakorlati vizsgákon adtak számot tudásukról.
A hulladékválogató-és feldolgozó, illetve a zöldség- és gyümölcsfeldolgozó képzéseken 15-15 fő, míg a konyhai kisegítő képzésen 21 fő tett sikeres vizsgát, mellyel mindannyian OKJ-s végzettséget szereztek.
A Minerva Bridge Kft. hulladékválogató- és feldolgozó tanfolyamán a fogvatartottak betekintést kaphattak a környezetvédelem hulladékgazdálkodást érintő problémáiba, valamint a hulladéktörvény alapelveibe és rendelkezéseibe. A kurzus középpontjában a települési szilárd hulladék gyűjtésével, feldolgozásával kapcsolatos ismeretek álltak. A résztvevők részletesen tanulmányozták a hulladékok előkezeléséhez szükséges engedélyek követelményeit, valamint az előkezelés műveleteit. A gyakorlati képzésen a fogvatartottak elsajátították a hulladék válogatásának módjait, a hulladéktömörítő gép használatát, továbbá a kötelező munka- és tűzvédelmi ismereteket.
A zöldség- és gyümölcsfeldolgozó képzésen tanulók megismerték a zöldség- és gyümölcstermesztés, feldolgozás, illetve az ehhez kapcsolódó vállalkozások indításának lehetőségeit. Mindehhez elengedhetetlen a törvényi szabályozás, előírások, gazdasági ismeretek elsajátítása, valamint az üzleti tervek készítésének és a fontos adózási formáknak az ismerte. A gyakorlati tananyag alapját a zöldségek és gyümölcsök felismerése, minősítése és szakszerű feldolgozása képezte.
A legtöbb fogvatartott, 21 fő, a Budapesti Komplex Szakképzési Centrum konyhai kisegítő képzésen szerzett képesítést. A tanfolyam résztvevői megismerkedtek a tudatos fogyasztói magatartással, a vendéglátó üzletek kialakításának és üzemeltetésének követelményeivel. A gyakorlati órák célja volt, hogy a fogvatartottak készség szinten elsajátítsák az ételek előkészítésének, elkészítésének, tálalásának menetét.
Az említett tanfolyamok vizsgáival lezárultak a nyár óta folyó, Európai Uniós támogatásokkal megvalósult pályázatok intézetünkben, amelyek keretében - a női fogvatartottaknak tartott textiltermék-összeállító képzéssel együtt - összesen 60 fogvatartott szerzett szakképesítést.
Nyitókép: BvOP - Apró Andrea