2015. december 1-jén, az ELTE Állam- és Jogtudományi Kar Aula Magna dísztermében rendezték a Magyar Börtönügyi Társaság konferenciáját „A jogállami kontroll szerepe és jelentősége a büntetés-végrehajtásban” címmel.
Schmehl János bv. dandártábornok, a rendezvény levezető elnöke köszöntötte a megjelenteket, ismertette a programot, garanciális elemként hangsúlyozta az ügyészi, az ombudsmani, illetve a társadalmi szervezetek tevékenységek jelentőségét.
Első előadóként Dr. Székely László, az alapvető jogok biztosa mutatta be a büntetés-végrehajtást oly módon, ahogyan az az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalából látszik. Ismertette, hogy melyek a legjellemzőbb fogvatartotti panaszok, amelyekkel a hivatalt keresik meg. A beadványok tartalmi elemeként elsődlegesen a zsúfoltság problémája fogalmazódik meg, mely során új jelenségként egyre több kártérítési igény születik.
Elmondta, hogy a börtönépítési program nagymértékben csökkentheti az emberi méltósághoz fűződő alapvető emberi jogok sérülésének lehetőségét. Üdvözölte az elmúlt időszakban bekövetkezett férőhelybővítéseket, szólt az OPCAT nemzeti megelőző mechanizmus főosztályának erősen szabályozott munkájáról, valamint kiemelte, hogy a büntetés-végrehajtási szervezet és az ombudsmani hivatal között kiváló a kapcsolat.
A biztos beszédét követően Dr. Szűcs András, a Legfőbb Ügyészség osztályvezető ügyésze mutatta be az ügyészi törvényességi felügyelet helyét és szerepét a büntetés-végrehajtást övező jogállami garanciarendszerben. Részletezte, hogyan történik a törvényességi felügyelet ellátása, mind a hazai mind a nemzetközi jogszabályi rendelkezések betartása mellett. Szólt a jogállami kontrollról is, valamint kifejtette az ügyészi felhívás és rendelkezés alkalmazásának eseteit, amely kötelező végrehajtással bíró jogkövetkezmény.
Dr. Kádár András Kristóf, a Magyar Helsinki Bizottság társelnökének előadásán keresztül betekintést kaptak a résztvevők a büntetés-végrehajtás civil monitorozásának elméleti kérdéseibe és gyakorlati eredményeibe. Fontosnak tartotta elmondani, hogy korrekt és konstruktív együttműködés van a szervezetek között. Speciális eszközként, példákon keresztül szemléltette tevékenységüket a nemzetközi szervezeteknek írt jelentésekről, stratégiai perekről, amelyek egyfajta nyomásgyakorlásként jelennek meg a jogalkotóra nézve. Végezetül, az idegenrendészeti őrizetesek kapcsán megköszönte a nyitott, segítőkész együttműködést a büntetés-végrehajtási szervezet részéről.
Dr. Pallo József bv. ezredes, a BvOP Jogi és Adatkezelési Főosztályának vezetője „Törvényesség és Kontroll” címmel tartotta meg előadását, amelyben a törvényességet abszolút jogi értékként definiálta, aminek értékhordozó, közvetítő szerepe kell, hogy legyen. A CPT és az EJEB jogesetein keresztül rámutatott a nemzetközi kontroll területeire. Arra kereste a választ, hogy egy demokratikus jogállamban jól működő intézményesített garanciarendszer mellett szükség van-e a nemzetközi ellenőrzésekre. A válasz egyértelműen igenlő, hiszen a nemzetközi kontroll ösztönző hatással bír, valamint a magyar és az európai jogrendszer harmonizációját segíti elő.
A konferencia lehetőséget biztosított a résztvevők számára, hogy az ombudsmani, az ügyészi, és a civil monitorozás megismerésén túl, kifejthessék szakmai álláspontjukat a kontroll-rendszer működéséről, eredményeiről, problémáiról.