Az intézet a város önkormányzatával együttműködve a március 22-én négy helyszínen tartott megemlékező ünnepséget a Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtönben 1944. március 22-én kezdődött és április 6-án befejeződött, fegyverrel, előre megszervezett szökéssorozat, és az azt követő megtorlás áldozatainak emlékére.
A sátoraljaújhelyi polgármesteri hivatal anyakönyvi bejegyzése szerint a kitöréssel közvetlenül összefüggésben 60-an hunytak el, 41 fő lőtt seb, 4 fő lövés, 3 fő késszúrásos sérülés, 1 fő önakasztásos öngyilkosság, következtében, 11-en pedig bírói ítéletet követően kötéláltali halállal.
A sátoraljaújhelyi börtönben fogvatartott politikai elítélteket a komáromi csillag erődbe vitték, ahonnan különféle haláltáborokba, főként a Dachau-i táborba szállították. Nagyon kevesen tértek onnan haza. Sátoraljaújhely legszebb terén áll Kerényi Jenő szobrászművész alkotása, a "Sassal viaskodó fiú" szobra, mely szimbóluma lett az 1940-es évek ellenállási küzdelmeinek.
Az ünnepség részeként a börtönmúzeumban egy időszaki kiállítás nyílt "utolsó percek" névvel, mely a börtönkitörés időszakához kapcsolódó eseményeket mutatja be.