A Múzeumok Éjszakájára - ahogy a beharangozóban már jeleztük – idén két helyen is készültünk: székhelyünkön, Sátoraljaújhelyen és a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága meghívására a Steindl Imre utcai épület Szent Adorján udvarán is.
Sátoraljaújhelyen a Börtönmúzeum már évek óta meghatározó szereplője a Múzeumok Éjszakájának, hiszen a korábbi években mindig valami különleges programmal vártuk a látogatókat (kortörténeti bv-s divatbemutatóval, rabkocsmával, lézeres lövészettel). Idén a főszervezők egy központi gondolatot fogalmaztak meg, ami köré a résztvevő muzeális intézmények a programjaikat szervezhették: „Ami összeköt: Család és Kultúra.”
Ehhez kapcsolódtunk mi is, amikor az éjfélig tartó programot összeállítottuk. Állandó kiállításunk mellé időszaki kiállítást rendeztünk be az 1944. évi börtönkitörésről – mindkét tárlatot óránként induló tárlatvezetésen tekinthették meg az érdeklődők, amihez családi kvízjátékunk kapcsolódott. Ugyancsak a vállalkozó családokat szólítottuk meg „szabaduló múzeum” programunkkal, melyen a rabruhát magukra öltő vállalkozók a megelevenedő múzeumi helyszínekről (cellák, ügyeleti helyiség, munkahely) csak akkor léphettek tovább és szabadulhattak végül, ha elvégezték vagy megoldották az elítéltek napirendjéhez kapcsolódó feladatokat. A programot két időpontra hirdettük, végül a több mint száz érdeklődő miatt egy folyamatos programmá vált az este, melynek végén a szabadulók a horoszkópos belépőjegyük segítségével jövőjükbe is bepillantást nyerhettek.
Míg Sátoraljaújhelyen a szabadulás volt a fő feladat, addig Budapesten a bejutás tűnhetett annak a több mint ezeregyszáz embernek, akik kíváncsiak voltak a BVOP bemutatkozására a Múzeumok Éjszakáján, hiszen a Parancsnokság épülete először nyitotta meg kapuit e rendezvény keretében. Az esti 6 órás kapunyitáskor már kígyózó sorban gyülekeztek az érdeklődők, hogy a meghirdetett programokra bejussanak, ahol a Börtönmúzeum különböző korokból származó rab és őrszemélyzeti egyenruha-tárlata fogadta őket, majd a rabmunkáltatásról szóló rögtönzött tárlat mellett az elítéltek kerámia munkáit is megcsodálhatták.
A múzeum tudományos vonalának bemutatóján túl a Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön munkatársainak segítségével a közönség kipróbálhatta múzeumpedagógiai eszközeinket: a derest, a kalodát, a pároskalodát; majd a BVOP munkatársai a jelenbe kalauzolták a büntetés-végrehajtás iránt érdeklődőket, az udvar három pontján toborzót és technikai bemutatót tartva, amelyek közül a legnépszerűbb tenyérlenyomat-vétel eredményeit magukkal is vihették, ahogy az udvaron szerzett élmények során készült számtalan selfiet is, amelyek ennek az éjszakának az emlékeit őrzik.