Pályázati projektzáró az intézetben

Publikálva: 2017. augusztus 31.

A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet együttműködve a Szollak Kft.-vel a Belügyminisztérium és a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács által meghirdetett „Bűnmegelőzési projektek megvalósítására” című kiírásra a „Felkészítjük, jóváteszi!” (BM-16-MI-0052) címmel benyújtott pályázatán az elnyert támogatási összegből színes projektet állított össze a fogvatartottak, illetve a személyi állomány részére.

Forrás: Intézet

Az elnyert 1.044.982 forintos támogatási összegből megvalósult projekt vezérfonalát a fogvatartottak részére szervezett művészeti csoportok, tréningek és  mediációs esetkezelés mellett a fogvatartottakkal közvetlenül foglalkozó állománytagok (reintegrációs tisztek, pszichológus, lelkész, fegyelmi tiszt) képzése és  jóvátételi programok megvalósítása adta.

Forrás: Intézet

A büntetés-végrehajtási intézetben dolgozó szakemberek elsődleges célkitűzései között szerepel a fogvatartottak maradéktalan, a társadalom elvárásaihoz igazodó reintegrációja. A reintegrációs cél megvalósítása a fogvatartott befogadásától szabadulásáig, illetve az utógondozásba vonása esetén a szabadulása utáni időszakot is felölelő komplex folyamat. A reintegrációs célkitűzések elérésének egyik legfontosabb eszköze a tanulás, szakmát adó képzések lebonyolítása és a munkába állás segítése a szabadulás után. Ezt kiegészítendő olyan tevékenységekre is szükség van, amelyek segítik a fogvatartottakat egy újfajta látásmód megismerésében, vagy érzékennyé teszik olyan dolgok irányába, amelyekkel a börtönbe kerülése előtt nem is foglalkozott, mint a zene, képzőművészet, a társas kompetenciák minősége.

Forrás: Intézet

Az eddig lebonyolított 78 művészeti foglalkozás között helyet kapott roma hagyományőrző zenecsoport, ahol gitároktatás és kóruséneklés valósult meg, illetve művészetterápiás és meseterápiás foglalkozás. A résztvevők között férfi és női, illetve fiatalkorú fogvatartottak egyaránt szerepelnek. A programok iránt kifejezetten nagy az érdeklődés, ezt mutatja az is, hogy a projektidőszak alatt 612 eseti megjelenést regisztráltunk, ezzel a pályázatban  tervezett foglalkozásszámot minden szakkörtípusban sikerült túllépni.

Forrás: Intézet

A jóvátételi program kialakulását tekintve nem újkeletű dolog, de céljait tekintve egyre tudatosabb és szervezettebb keretek között valósul meg, tudatos nevelési és reintegrációs célokat hordoz. Ilyen cél az okozott sérelem, kár szimbolikus helyreállítása. A program új eleme, hogy Szolnok város temetőinek emlékműveit és egyik leglátogatottabb piacterét sikerült a fogvatartottak munkájával jóvátétel gyanánt megtisztítani, karbantartani, a projekt időszak alatt összesen négy alkalommal.

Forrás: Intézet

Az intézeti sajátosságok kapcsán gyakran kerül fókuszpontba a fogvatartottak között a fegyelemsértési ügyek felszaporodása. Intézetünk az észak-alföldi régióban található, ahol területileg a bűnelkövetők száma az országos bűnügyi statisztikai adatok alapján nagyobb fertőzöttséget mutat. Intézetünk végzi az előzetes letartóztatással kapcsolatos büntetés-végrehajtási feladatokat, s a büntetőügyek felszaporodása kapcsán gyakran küzd a túlzsúfoltsággal, ez a jelenség pedig az országos felmérések szerint szorosan együtt jár a börtönön belüli fegyelmi cselekmények (károkozás, erőszakos cselekmények egymás sérelmére) számának emelkedésével.
A fogvatartotti állománnyal foglalkozó munkatársak képzése során részben olyan képzéseken való részvétel valósulhatott meg, amely a fogvatartotti foglalkozások szakszerű levezetését segítette (mesterápiás képzés, illetve stresszkezelő tréning vezetése), illetve  alternatívákat mutathatott a fogvatartottak közötti konfliktusos helyzetek kezelésére (mediációs képzés és ehhez kapcsolódó kezelések). Itt érdemes megemlíteni, hogy több esetben azért fordultak a fogvatartottak a személyi állomány tagjaihoz, mert hozzátartozóikkal szerették volna rendezni megromlott vagy konfliktusos viszonyukat, s ebben is több ízben sikerült segítséget nyújtani. A családi kapcsolatok helyreállítására tett erőfeszítések a szabadulás utáni sikeres visszailleszkedés során kulcsfontosságúak, ezzel tehát szintén a sikeres reintegrációs munka felé tehettünk lépéseket.

 

 

Menü

Büntetés-végrehajtási Szervezet

Toborzás

Állampusztai Országos Bv. Intézet

Bács-Kiskun Megyei Bv. Intézet

Balassagyarmati Fegyház és Börtön

Baranya Megyei Bv. Intézet

Békés Megyei Bv. Intézet

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bv. Intézet

Budapesti Fegyház és Börtön

Fiatalkorúak Bv. Intézete

Fővárosi Bv. Intézet

Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézet

Hajdú-Bihar Megyei Bv. Intézet

Heves Megyei Bv. Intézet

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bv. Intézet

Kalocsai Fegyház és Börtön

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet

Márianosztrai Fegyház és Börtön

Pálhalmai Országos Bv. Intézet

Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Somogy Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet

Szegedi Fegyház és Börtön

Szombathelyi Országos Bv. Intézet

Tiszalöki Országos Bv. Intézet

Tolna Megyei Bv. Intézet

Tököli Országos Bv. Intézet

Váci Fegyház és Börtön

Veszprém Megyei Bv. Intézet

Zala Megyei Bv. Intézet

Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja

Büntetés-végrehajtás Központi Kórház

Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet

NKE Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék

Börtönmúzeum

TÁMOP 5.6.3 kiemelt projekt

EFOP 1.3.3. kiemelt projekt

Navigáció