2015. április 30-án zárult le az „Együtt!-Tegyünk!” című pályázat a nyíregyházi börtönben. A reintegrációs pályázat keretében megvalósult tréningek, művészetterápiás és kézműves programokkal segítik a szabaduló fogvatartottak társadalomba történő visszailleszkedését.
„Együtt!-Tegyünk!” felhívással indult el a nyíregyházi börtönben 2015. február 1-jén az a reintegrációs program, melynek elsődleges célja az volt, hogy olyan szolgáltatásokat biztosítson a fogvatartottaknak, amelyek előkészítik őket a szabadulás utáni társadalmi reintegrációra, valamint szabadulás után megakadályozzák a bűnismétlés megvalósulását. A programokat a börtönnel együttműködő társszervezet, a Segítő Kéz 2003 Szociális Egyesület szakemberei szervezték, akik több mint tíz éves szakmai tapasztalattal rendelkeznek a börtönben végezhető szociális munka terén.
A program első állomása a személyiségfejlesztő és konfliktuskezelő tréning volt, melyen összesen 30 fogvatartott vett részt.
A program nagy hangsúlyt fordított a fogvatartottak személyiségfejlesztésére, mivel az döntő mértékben meghatározza a szabadult fogvatartottak társadalomba történő sikeres visszailleszkedését. A tréningek során a strukturált helyzetgyakorlatok, a megerősítés, a közösségépítés és a kommunikációfejlesztés területei kerültek előtérbe.
A jelenlévők a tréning következő állomásán művészetterápiás és kézműves foglalkozásokon vettek részt. A női fogvatartottak varrni, horgolni és hímezni tanultak, illetve a virágkötészethez szükséges ismereteket is elsajátították.
Az ügyes kezű férfi fogvatartottak üvegfestészet keretében ikonokat készítettek.
Ugyancsak férfi fogvatartottak készítették el a program zárásaként bemutatott bábelőadás figuráit is.
Ezeken a reintegrációs célú programokon, szakkörökön keresztül erősödött a fogvatartottak személyisége, fejleszthették a kreativitásukat, illetve lehetőségük nyílt arra, hogy az általuk készített alkotásokat, emléktárgyakat nőnap, húsvét, illetve anyák napja alkalmából átadhatták a hozzátartozóiknak. A művészetterápiás és kézműves szakkörökön közel 100 fogvatartott vett részt.
A fogvatartottak a bábterápiás foglalkozások során készített bábfigurákkal, bábelőadás keretében mutatták be a Kiskakas gyémánt fél krajcárja, illetve A három nyúl című meséket családtagjaiknak, gyermekeiknek.
A program zárásaként egy kiállításon bemutatták a fogvatartottak által készített tárgyakat: ikonokat, táskákat, horgolt terítőket, gyöngyfűzéssel készített ékszereket, textilképeket, ajtódíszeket, virágkoszorúkat.