Rólunk írták: " Börtönbüfé-vidéki vegyesbolt

Publikálva: 2016. február 10.

A Veszprémi Napló újságírója megkereste intézetünket, hogy riportot szeretne készíteni az itt működő börtönbolt működéséről.

 „Börtönbüfé-vidéki vegyesbolt”   (Mátételki András írása)

Könnyen kitalálható, hogy a börtönök büféjében miért nincsenek üveges lekvárok, savanyúságok, hagyományos fémdobozos konzervek, csípős áruk. Azt talán már nehezebb megfejteni, hogy miért nem kapni cukrot, lisztet, viszont bárki vehet öngyújtót, borotvát.
Az elmúlt években valamennyi külső vállalkozót felváltották a büntetés-végrehajtás alkalmazottai a börtönök büféjében. Veszprémben már két éve átálltak erre a rendszerre, ahol a kötelező havi két nyitva tartás helyett három csütörtökön vásárolhatnak a mini vegyesboltban a fogvatartottak. Az úgynevezett kiétkeztetést a bentlakók spájznak nevezik.
- Az átlagos létszámunk 200-250 fő körül mozog, akik havonta legalább egyszer megfordulnak a büfében - mondja Németh Éva ezredes, az intézmény parancsnoka. - Gyakoribb vásárlók azok, akik dolgoznak idebent - jelenleg 45-en vannak, köztük szakácsok, takarítók, karbantartók -, ők ugyanis havonta 35-37 ezer forintot keresnek, amiből levonjuk a napi 465 forintos hozzájárulást a tartási költségekhez, a szabadulásra kötelezően tartalékolandó összeget, valamint az olyan tartozásokat, mint  kártérítés, gyermektartás, vagy egyéb követelések. Készpénzt a fogvatartottaink nem kapnak, a keresetük rákerül a letéti számlájukra, onnan pedig az itteni kártyájukra, amelynek segítségével fizetnek a büfében. Hiába vannak az illetőnek gazdag rokonai, utalhatnak neki akár több millió forintot, akkor sem használhat fel többet havonta 170 ezer forintnál. Azok, akik a  fogházbüntetést a legenyhébb szabályok szerint töltik, elvileg kihasználhatják ezt a keretet, ám a szigorú rezsimben lévő fegyházbüntetésnél már csak a fele összeget fordíthatják vásárlásra.
- Valójában ez a lehetőség személyre szabott, mert fegyelmi fenyítésként a jogszabályban meghatározott összeg csökkenthető, ugyanakkor jutalomként növelhető. Tisztasági csomagot (borotva, szappan, fogkefe, WC-papír stb) csak azok kapnak ingyen az intézettől, akik letéti pénzzel nem rendelkeznek. Szerencsére sok fogvatartottnak küldenek be pénzt, de az is előfordul, hogy valaki bentről támogatja a családját.

Fotó: Mátételki András
Az országos átállásról a parancsnok asszony azt mondja, évekkel ezelőtt megfogalmazódott az a jogos társadalmi elvárás,  hogy a börtönök legyenek részben önellátóak, azaz az elítéltek által megtermelt javakat a börtönökön belül hasznosítsák, s ez vonatkozik a szolgáltatásokra is. A veszprémi börtön például a sopronkőhidai fegyházban végzi a mosatást, Pálhalmáról érkezik a feldolgozásra váró félsertés és a tisztított zöldség, Állampusztáról az egész csirke. Napi szinten Baracska látja el a bv. intézetek nagy részét friss pékáruval, kenyérrel, valamint ott készülnek a bentlakók szerint  kiváló piték is. Törvény szabályozza - még az Országgyűlés egyik bizottsága is foglalkozott ezzel az üggyel 2011-ben -, hogy idebent a termékek nem lehetnek szabadárasak. A szerződés  szerint a közeli hipermarketek és élelmiszeráruházak áraitól  maximum 10 százalékkal lehet eltérni.

Fotó: Mátételki András
- A veszprémi börtönben is a legkeresettebb termék a cigarettapapír és a dohány, hiszen olcsóbb így cigarettát előállítani, mint dobozban megvenni, idő pedig van cigarettát sodorni. Öngyújtót és gyufát is használhatnak a zárkalakók, valamint eldobható fejű, vagy egyszer használatos borotvát. A keresett árucikkek között szerepel még a kávégranulátum, a levespor, a szénsavas üdítő, a zsír, a margarin és a tészta is, tudniillik a munkát végzők a nyitott körletükben, a folyóson lévő villanyrezsón főzhetnek maguknak. Érdekességként említem meg, hogy a várbörtönben nem volt büfé, ott egy lista alapján választhattak a fogvatartottak a termékekből, amit aztán névre csomagolva kaptak meg.
Jogszabály rögzíti, hogy nem tarthatnak maguknál üveges termékeket, mert a széttört cserepekkel súlyos sérülést lehet okozni akár önmaguknak, akár másoknak. Ugyanezen ok miatt nem kaphatnak fémdobozos konzervet sem, így sok minden csak tubusban szerezhető be. Nos, hogy miért nem árusítanak bent cukrot és lisztet? Mert könnyen összetéveszthető a por alakú kábítószerekkel. A csípős fűszerrel is lehet „támadni”, csak a szemébe kell szórni a haragosnak. Hogy nincs alkohol a polcokon, azt nyilván senkinek nem kell megmagyarázni.

Fotó: Mátételki András

A fogvatartottaknak lehetnek ugyan egyéni kéréseik a büfésekhez, például, hogy hozzanak be bonbont, amivel megajándékozhatják szeretteiket, ám a pult mögött állóknak akkor abból a termékből többet kell kitenniük a polcokra, hogy bárki megvásárolhassa. Valójában egy bv-s büfé úgy néz ki, mint egy falusi vegyesbolt. Tiltják bent a lakóknak, hogy egymás között üzleteljenek, mert könnyen kialakulhatna az uzsorázás. Éppen ezért a blokkokat meg kell őrizniük, hogy igazolják, mit vásároltak.
- A vásárlás előtti napon amolyan leltárt készítek, hogy miből van hiányom - meséli a 26 éves Krisztián, aki takarítóként dolgozik már jó ideje. - Tusfürdőnek mindig kell lennie, mert adok az ápoltságomra, továbbá mosóport is veszek, mert én magam mosom a ruháimat géppel itt a körleten. Kolbászt, tésztákat szoktam venni, s pihenőnapon főzőcskézem, ugyanis szakácsnak tanultam, de… Megbotlottam. Ha innen kikerülök novemberben, folytatom a tanulmányaimat. Édességet is szoktunk készíteni, nekem a kókuszgolyó a specialitásom. Hogy milyen volt a karácsony idebent? Próbáltam hétköznapként átélni az ünnepeket, így könnyebb volt átvészelnem ezt az időszakot. Szilveszterkor mi is pezsgőztünk… Műanyagpalackos Kölyökpezsgőt ittunk. Havonta közel 40-50 ezer forintot költök el a büfében, ugyanis a családtól is kapok pénzt. Egy részéből rendszeresen hazatelefonálok. Ez a legjobb börtön, amiben eddig megfordultam, olyan, mint egy munkásszálló, bár a szabályok ugyanolyan szigorúak, mint máshol.
A szintén nem megyénkbeli, 57 éves Ferenc se árulta el, miért került rács mögé - őt korábban öt évre ítélték. Egy éve tagja a körleteket takarító brigádnak.
 - Leginkább különböző dohányt veszek, amelyet szipkába töltve elfüstölök. Ezer forintból három doboznyi cigi jön így ki. Havonta úgy 17-19 ezer forintom marad a levonások után, de számíthatok a lányomra, aki havonta 30 ezret tesz rá a számlámra. A büfében rendkívül finomak a házi jellegű sütemények, de magam is szívesen állítok össze kókusztekercset, amelyet közösen eszünk meg. Családias kapcsolat alakult ki ebben a körletben, hiszen egymásra vagyunk utalva. Ha valaki kifogy valamiből, segítünk rajta. Ha rossz a kedve, jó szóval öntünk bele erőt, hogy túljusson a nehéz időszakon.

 

 

Menü

Büntetés-végrehajtási Szervezet

Toborzás

Állampusztai Országos Bv. Intézet

Bács-Kiskun Megyei Bv. Intézet

Balassagyarmati Fegyház és Börtön

Baranya Megyei Bv. Intézet

Békés Megyei Bv. Intézet

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bv. Intézet

Budapesti Fegyház és Börtön

Fiatalkorúak Bv. Intézete

Fővárosi Bv. Intézet

Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézet

Hajdú-Bihar Megyei Bv. Intézet

Heves Megyei Bv. Intézet

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bv. Intézet

Kalocsai Fegyház és Börtön

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet

Márianosztrai Fegyház és Börtön

Pálhalmai Országos Bv. Intézet

Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Somogy Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet

Szegedi Fegyház és Börtön

Szombathelyi Országos Bv. Intézet

Tiszalöki Országos Bv. Intézet

Tolna Megyei Bv. Intézet

Tököli Országos Bv. Intézet

Váci Fegyház és Börtön

Veszprém Megyei Bv. Intézet

Zala Megyei Bv. Intézet

Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja

Büntetés-végrehajtás Központi Kórház

Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet

NKE Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék

Börtönmúzeum

TÁMOP 5.6.3 kiemelt projekt

EFOP 1.3.3. kiemelt projekt

Navigáció