Intézetünkben is elindult az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosítószámú, „Fogvatartottak reintegrációja” elnevezésű projekt.
A projekt célja a jogerősen kiszabott szabadságvesztést töltő elítéltek, az előzetes letartóztatás alatt álló személyek társadalmi és munkaerőpiaci reintegrációjának erősítése, valamint az elkövetők bűnismétlési kockázatának csökkentése.
A 3,5 milliárd forint európai uniós, vissza nem térítendő támogatásból a projekt keretében 2020 júniusáig összesen 4000 fogvatartott részesül reintegrációt segítő szolgáltatásokban.
A program az előzményprojektek tapasztalatai alapján a fogvatartottak hozzátartozói, összesen 1000 fő számára is biztosítja a szolgáltatások egyes elemeit (álláskeresési tanácsadás, kulcsképességek fejlesztése, szociális ügyintézés, egyéb tanácsadás).
Kifejezetten fókuszál a családi kapcsolatok helyreállítására a fogvatartott közvetlen környezetének bevonásával, ezáltal csökkentve a társadalmi kirekesztődésük mértékét, és elősegítve a befogadásra alkalmas környezet megteremtését. Ezt a célt szolgálja a 23 családbarát látogatóhelyiség kialakítása is.
Intézetünkben két tanácsadó dolgozik, a helyi szakmai vezető irányításával. A projekt jelenleg a toborzás és tájékoztatás fázisában jár. Az intézetben plakátok és szórólapok adnak hírt a programról, illetve a fogvatartottak egyéni és csoportos formában részletes tájékoztatást kapnak a szolgáltatásokról.
A program az összehangolt reintegrációt segítő szolgáltatási rendszerben, egységes, a fogvatartottak többsége által igénybe vehető, de egyéni adottságokhoz illeszkedően differenciált fejlesztésekre ad lehetőséget.
A programban dolgozó tanácsadók egyéni fejlesztési tervet készítenek a bevont fogvatartottakkal, melyben a következő szolgáltatások szerepelhetnek:
- Kompetenciafejlesztő foglalkozás
- OKJ szakképzés, rész-szakképzés, egyéb betanító képzés
Humánszolgáltatások:
- Életvezetési tanácsadás
- Pályaválasztás, pályaorientáció
- Álláskeresési felkészítés
- Munkaerőpiaci és foglalkoztatási információk nyújtása
- Szociális ügyintézés
- Segítő beszélgetés
- Önsegítő csoport
- Resztoratív érzékenyítő csoportfoglalkozás
A projektről bővebben a TEtt-program oldalán olvashatnak!
Az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosítószám, a "Fogvatartottak reintegrációja" című projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.