Társadalmi jóvátétel a tisztább és szebb környezetért

Publikálva: 2015. augusztus 5.

A TÁMOP 5.6.3. projekt keretében, a nyíregyházi börtön fogvatartottjainak ismét lehetősége nyílt arra, hogy "jóvátételi program" keretében hasznos munkát végezzenek a köz érdekében.

A 2015. július 27-től július 31-ig tartó program helyszíne a Pszichotikus Betegségben Szenvedők Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Érdekvédelmi Egyesületének székhelye volt Nyíregyházán, a Sóstói úti Kórház területén. A programban részt vevő négy elítélt az épületet körülvevő mintegy 85 m2 kerítés lefestését vállalta.

Forrás:Sz-Sz-B.Megyei Bv.Intézet

A fogvatartottak – felügyelet mellett – napi hat órában végezték a festési munkálatokat, melyhez a szükséges eszközöket az egyesület saját forrásból finanszírozta. Mivel az egyesület székhelye a kórház területén található, a kerítés felújítása nem csak az egyesületi tagoknak biztosít jobb közérzetet, hanem a város lakosságának is.

Forrás:Sz-Sz-B-Megyei Bv.Intézet
A "jóvátételi program" jelentőségét az intézet utógondozó koordinátora az alábbiakban foglalta össze: A TÁMOP 5.6.3 projekt során a fogvatartottaknak lehetőségük van ún. jóvátételi programba is bekapcsolódni, ezzel is bizonyítva szándékukat a megsértett közösség kiengesztelésére, valamint a bennük lezajló pozitív változás igényének megerősítésére.
A jóvátétel célja az okozott sérelem, kár szimbolikus helyreállítása. Az okozott kár nem csak a bűncselekmény elkövetésének szimbolikus jóvátételére irányul, hanem az adott élethelyzet, illetve a büntetőeljárással érintett családok, a közvetlen környezet, a kisközösségek és a társadalom számára is tudnak jóvátételt nyújtani. A helyi közösség számára megszervezett jóvátételi programok célja, egyfelől a fogvatartott számára a bűncselekmény okozásával való szembenézés és a felelősségvállalás elősegítése, a tudatosság növelése. Másfelől a helyi közösség érzékenyítése, a jóvátétel elfogadásával a társadalmi visszailleszkedés elősegítése.

Forrás:Sz-Sz-B.Megyei Bv.Intézet

A projektben a fogvatartottaknak önkéntes döntésük alapján lehetőségük van arra, hogy a jóvátételi program keretében enyhítsék az általuk okozott kárt. Megjelenik bennük az igény, hogy a helyi közösség, vagy szélesebben értelmezve a társadalom számára végezzenek valamilyen hasznos tevékenységet, mint például egy közterület, illetve park rendbetétele; kerítésfestés; adománygyűjtés beteg gyerekek számára; egy városi művészeti rendezvényen való megjelenés saját alkotásokkal. Nagy hangsúlyt kap az egyén motivációja, értékrendje, hiszen csak komoly szándékkal, igazi megbánással érhető el valós eredmény.

Forrás:Sz-Sz-B.Megyei Bv.Intézet

Menü

Büntetés-végrehajtási Szervezet

Toborzás

Állampusztai Országos Bv. Intézet

Bács-Kiskun Megyei Bv. Intézet

Balassagyarmati Fegyház és Börtön

Baranya Megyei Bv. Intézet

Békés Megyei Bv. Intézet

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bv. Intézet

Budapesti Fegyház és Börtön

Fiatalkorúak Bv. Intézete

Fővárosi Bv. Intézet

Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézet

Hajdú-Bihar Megyei Bv. Intézet

Heves Megyei Bv. Intézet

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bv. Intézet

Kalocsai Fegyház és Börtön

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet

Márianosztrai Fegyház és Börtön

Pálhalmai Országos Bv. Intézet

Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Somogy Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet

Szegedi Fegyház és Börtön

Szombathelyi Országos Bv. Intézet

Tiszalöki Országos Bv. Intézet

Tolna Megyei Bv. Intézet

Tököli Országos Bv. Intézet

Váci Fegyház és Börtön

Veszprém Megyei Bv. Intézet

Zala Megyei Bv. Intézet

Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja

Büntetés-végrehajtás Központi Kórház

Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet

NKE Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék

Börtönmúzeum

TÁMOP 5.6.3 kiemelt projekt

EFOP 1.3.3. kiemelt projekt

Navigáció