A TÁMOP 5.6.3. projekt keretében, a nyíregyházi börtön fogvatartottjainak ismét lehetősége nyílt arra, hogy "jóvátételi program" keretében hasznos munkát végezzenek a köz érdekében.
A 2015. július 27-től július 31-ig tartó program helyszíne a Pszichotikus Betegségben Szenvedők Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Érdekvédelmi Egyesületének székhelye volt Nyíregyházán, a Sóstói úti Kórház területén. A programban részt vevő négy elítélt az épületet körülvevő mintegy 85 m2 kerítés lefestését vállalta.
A fogvatartottak – felügyelet mellett – napi hat órában végezték a festési munkálatokat, melyhez a szükséges eszközöket az egyesület saját forrásból finanszírozta. Mivel az egyesület székhelye a kórház területén található, a kerítés felújítása nem csak az egyesületi tagoknak biztosít jobb közérzetet, hanem a város lakosságának is.
A "jóvátételi program" jelentőségét az intézet utógondozó koordinátora az alábbiakban foglalta össze: A TÁMOP 5.6.3 projekt során a fogvatartottaknak lehetőségük van ún. jóvátételi programba is bekapcsolódni, ezzel is bizonyítva szándékukat a megsértett közösség kiengesztelésére, valamint a bennük lezajló pozitív változás igényének megerősítésére.
A jóvátétel célja az okozott sérelem, kár szimbolikus helyreállítása. Az okozott kár nem csak a bűncselekmény elkövetésének szimbolikus jóvátételére irányul, hanem az adott élethelyzet, illetve a büntetőeljárással érintett családok, a közvetlen környezet, a kisközösségek és a társadalom számára is tudnak jóvátételt nyújtani. A helyi közösség számára megszervezett jóvátételi programok célja, egyfelől a fogvatartott számára a bűncselekmény okozásával való szembenézés és a felelősségvállalás elősegítése, a tudatosság növelése. Másfelől a helyi közösség érzékenyítése, a jóvátétel elfogadásával a társadalmi visszailleszkedés elősegítése.
A projektben a fogvatartottaknak önkéntes döntésük alapján lehetőségük van arra, hogy a jóvátételi program keretében enyhítsék az általuk okozott kárt. Megjelenik bennük az igény, hogy a helyi közösség, vagy szélesebben értelmezve a társadalom számára végezzenek valamilyen hasznos tevékenységet, mint például egy közterület, illetve park rendbetétele; kerítésfestés; adománygyűjtés beteg gyerekek számára; egy városi művészeti rendezvényen való megjelenés saját alkotásokkal. Nagy hangsúlyt kap az egyén motivációja, értékrendje, hiszen csak komoly szándékkal, igazi megbánással érhető el valós eredmény.