Veres József Balassagyarmaton élő ikonfestő művész, nyugdíjas középiskolai tanár fatáblára festett műveit csodálhatta meg a Kalocsai Fegyház és Börtön személyi állománya és fogvatartottai.
Az ikon görög eredetű szó, a keleti egyházak szentképe. Nem elsősorban művészeti alkotás, hanem kultikus kép. Célja Isten és a vallásos szemlélődő közötti kapcsolat megteremtése. Mély értelmét a megélt liturgián keresztül kapja, legyen az templomi, családi, vagy egyéni imában. Készítőjétől aprólékos munkát és figyelmet követel a tábla előkészítésétől egészen a befejezésig.
Veres József művész így vall magáról:
"1945-ben születtem Budapesten. Nyugdíjas magyar-történelem szakos középiskolai tanár vagyok.
Nyolcéves kisgyermekként láttam először a pócsi Szűzanyát. Már akkor is, s azóta is mindig megérint a görög és pravoszláv templomok belső világa, imáik archaikus szépsége, a gazdag ornátus, az ikonok ragyogásában az odaadó Isten-imádat. Az ikonfestéssel az Isten-dicséretnek új imádságát ismertem meg, amikor ecsetet vettem a kezembe. Ezt a szentlelkes ajándékot azóta is úgy próbálom megköszönni munkás-áhítatom kiváltságos óráiban, napjaiban, hogy kérem, hogy tegye teljessé benne azt, ami töredékes."
Kiállításai voltak a Balassagyarmati Fegyház és Börtönben, ahol hitéleti foglalkozásokat is tart valamint a balassagyarmati és környékbeli templomokban, iskolákban, intézményekben.
Köszönjük Művész Úrnak, hogy ezt a gyönyörű élményt, amelyet ezek az ikonok nyújtanak, megosztotta a kalocsaiakkal is.