Hosszútávú együttműködési megállapodást írt alá Dr. Veres András megyéspüspök a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke, és Tóth Tamás Tibor bv. dandártábornok, parancsnok február 10-én a Püspöki Palota konferencia termében.
Gondos előkészítést követően, nagy sajtónyilvánosság mellett került sor az együttműködés megkötésére az egyházmegye és a börtön között, amely széles körben öleli fel a fogvatartottak lelki gondozását, felkarolását, segítését, ezáltal a társadalomba történő visszavezetését, beilleszkedését szabadulásukat követően.
Az aláírásra Püspök Úr meghívását követően, az impozáns Püspöki Palota konferenciatermében került sor, amely méltó környezetet biztosított az ünnepi alkalomhoz. Az esemény éppen hamvazószerda napjára, a nagyböjti időszak első napjára esett.
Elsőként Püspök Úr szólt a megjelentekhez. Köszöntötte a résztvevőket, majd méltatta a megállapodás fontosságát és időszerűségét. Kiemelte a börtönlelkészi szolgálat szükségességét a börtönökben, és kihangsúlyozta, hogy egy ilyen nagy létszámú börtönben, mint amilyen a szombathelyi, egy kisebb településnyi ember lelki gondozása a feladat. Püspök Úr kiemelte még, hogy minden évben eleget tesz a szombathelyi börtön meghívásának, és a karácsonyi szentmisét személyesen celebrálja a fogvatartottak és a személyi állomány részére.
Megemlítette hogy örömmel látja, a börtön kápolna egyre szépül, fogvatartotti munkával készültek el a stációk, az üvegfreskók, a fali festmények.
Elmondta, karácsonykor olyan ajándékkal érkezett a fogvatartottakhoz, hogy a börtönkápolna ajtaját irgalmasság kapujává nyilvánította, amelyből csak egy további van a városban, a Székesegyház bronzbetétes kapuja, amelyet decemberben szentelt fel püspök úr.
Ezt követően Tóth Tamás Tibor bv. dandártábornok parancsnok szólt a megjelentekhez. Hangsúlyozta, hogy a reintegrációs tisztek munkája mellett, nagy segítséget jelent a civil szervezetek bevonása a fogvatartottak nevelése, lelki gondozása terén. Ebben igen fontos szerepet játszanak a börtönlelkészek, és immár egy felszentelt főállású pap, Angelico atya, aki lelkes odaadással szervezi a fogvatartottak falon belüli lelki életét. Rendszeres szentmisékkel, gyóntatással, áldoztatással, kis és nagycsoportos lelki foglalkozásokkal teszi ezt. Kiemelte ő is, hogy a közel 1400 fős, immár legnagyobb befogadóképességű szombathelyi börtönben nagy szükség van erre a fajta gondozásra is, főként, hogy már női fogvatartottak is vannak a börtönben, és náluk talán erősebb igény is van erre.
Kiemelte az együttműködés azon pontját, hogy a Püspök Úr által fenntartott Brenner János Általános Iskola és Gimnázium tanulói számára, mint ahogy ez már gyakorlat más iskolákban is, bűnmegelőzési célú előadásokat, és igen népszerű kutyás bemutatót is tart majd az intézet a rendőrség ilyen irányú munkája mellett.
A gyakorlati megvalósulásról Stift Zoltán atya beszélt, aki azt emelte ki, egy fogvatartott számára a társadalom üzenete az, hogy nincs rá szükség, nem fontos, legalábbis egy időre. Ilyenkor adhat egy vigaszszálat a hit, amikor olyan választ kaphat ebben a nehéz helyzetben, hogy mégis van valaki, akinek fontos, és ez az Isten. Erős várat, támaszt nyújthat ebben a helyzetben a hit, amellyel újra érezheti értékét, fontosságát, azt hogy mégis szükség van őrá. Ez a kapaszkodás adhat segítséget majd aztán a szabadulás utáni élethez.
A hozzászólásokat követően aláírásával szentesítette a megállapodásról szóló dokumentumot a szombathelyi egyházmegye és a börtön első embere, majd kézfogással erősítették meg a fogvatartottak érdekében kialakult közös szándékot, amely a gyakorlatban már szép eredményeket mutat.