Megtartották intézetünkben a 2016. évi tevékenységet értékelő, a 2017. év fő feladatait meghatározó állományértekezletet. A rendezvény elöljárója Lajtár József bv. vezérőrnagy, bv. főtanácsos az országos parancsnok gazdasági és informatikai helyettese volt.
„Eredményes éven vagyunk túl, jó likviditási helyezettel”
Elsőként Balázs Péter, a Pálhalmai Országos Büntetés-végrehajtási Intézet parancsnoka tartott beszédet és értékelte a 2016-os évet. Kiemelte, hogy „eredményes éven vagyunk túl, jó likviditási helyzettel.” A cél az, hogy minél tovább fenntartsuk, sőt növeljük ezt az eredményességi mutatót és a hiányosságokat pedig pótoljuk, javítsuk. A pozitív mérleg egyik alappillére a munkáltatás, az Agrospeciál kft-ben, 29 munkaterületen 42 féle munkakörben foglalkoztatják a fogvatartottakat. Összesen 880 fő dolgozik jelenleg, a tavalyi évben elérte a teljes foglalkoztatottság a 92,1%-ot. Lényeges elem az oktatás, ezen a területen mindenképpen az alapiskolai képzésen van a hangsúly, összesen 339 tanuló volt, aki ilyen képzésen vett részt, a szakképzéssel együtt 363 fő volt a teljes létszám, ebből 4 fő sikeres érettségi vizsgát tett. A reintegrációs őrizet ügyében nagyon sok fogvatartotti kérelmet bírálnak el, 35 nő és 32 férfi kapta meg elmúlt évben ezt a lehetőséget. A reintegráció része az is, hogy a fogvatartottak hasznosan töltik el a szabadidejüket, jelenleg 23 féle szakkörben tudnak tevékenykedni, rengeteg tréningen vehetnek részt, ilyen például a meseterápia, dohányzásról leszoktató tréning, jobb agyféltekés rajztanfolyam. A 2017. évi célkitűzések mindenképpen a meglevő állomány megtartása, sőt a létszám bővítése. Lényeges elem, hogy együtt kell működni a kft.-vel úgy mint eddig, közös cél és feladat van, ez a 100%-os foglalkoztatás elérése.
„4,5 milliárd forint a nettó árbevétel 2016-ban, ez a bv. gazdasági társaságok között kiemelkedő”
Az értekezlet következő megszólalója Szántó József, a Pálhalmai Agrospeciál Kft. ügyvezető igazgatója volt. „Komoly kihívásokkal kellett szembenézni a tavalyi évben az állattenyésztés területén, szerény nyereséggel tudtuk zárni 2016-ot.” kezdte prezentációját. A mosodai tevékenység is jelentősen hozzájárul ehhez a bevételhez, most már 2 mosodával is biztosítják elsősorban az egészségügyi intézmények mosodai szolgáltatását. 4,5 milliárd forint a nettó árbevétel 2016-ban, ez a bv. gazdasági társaságok között kiemelkedő, hiszen az összes gazdasági társaság árbevételének az 1/5 részét teszi ki. Legjelentősebb tevékenység a növénytermesztés, a klasszikus szántóföldi növényeket termesztenek, nagyon jó minőségű földeken. Őszi búzában 7,8 tonna volt a hozam hektáronként, kukoricából 12,7 tonna és repcéből pedig 5,2 tonnát takarítottak be, ami országos szinten is kiemelendő termésátlag. Szarvasmarha állományban a tejelő fajta a legjellemzőbb, közel 850 tehén van a Kft. tulajdonában. A sertéstenyésztés szép eredményekkel szolgál, újdonság, hogy zsírsütő üzemet indítanak, ahol a napokban kezdődik a termelés. Kereskedelmi tevékenységben is eredményesek – négy intézetben biztosítják a fogvatartottak kiétkezését, emellett négy személyi állományi büfét is üzemeltetnek. Márciustól reményeik szerint az országos parancsnokságon is nyílik egy új büfé.
„Ez a hivatás sokkal több annál, minthogy egy felügyelői beosztást ellátunk…”
Az állományértekezlet zárásaként Lajtár József szólt a megjelentekhez és tartott értékelő beszédet. „Felelősségem teljes tudatában kijelentem, hogy a legeredményesebben dolgozó gazdasági társaság évértékelőjét hallottuk az előzőekben. Nem jobb és nem rosszabb itt sem a feltétel mint máshol, itt megtalálták azt az utat, amellyel eredményeket tudnak felmutatni.” Az elmúlt időszak negatív történései is előtérbe kerültek: „Sajnos nem lehet elmenni azok mellett az események mellett, melyek megbotránkoztatták a közvéleményt és joggal kérdezhették meg, hogy akik töltik büntetésüket, miért élvezhetnek olyan előnyöket, amiket láthattunk a televízióban, olvashattunk az újságban. Önmagunkat kell újra felépíteni, hogy az ország lakossága, az adófizető állampolgárok érezzék, hogy az igazságszolgáltatás olyan részét képezzük, aki törvénytisztelő, felkészült és tudja mi a kötelezettsége.”
2016 egyik nagy eseménye volt a férőhelybővítési program megindítása, előkészítették 8 új börtön megépítését és 2500 fő új kolléga felvételét. "Ez a hivatás sokkal több annál, minthogy egy felügyelői beosztást ellátunk, mi akkor látjuk el ezt a hivatást jól, ha pedagógusok vagyunk, és a fogvatartottak szabadulásuk után aktív, értékes tagjaivá válnak a társadalomnak. Ennél szebb küldetés és hivatás nincs." -fogalmazta meg a szakma mottóját. Az új férőhelyek létesítése mintegy 30%-os létszámbővülést jelent, ami történelmi jelentőségű esemény a büntetés-végrehajtás életében. Célul tűzték ki, hogy ne legyen olyan fogvatartott, aki úgy kerül ki az intézetekből, hogy nem végezte el legalább az általános iskolát. 2014-től indult meg a férőhelyek bővítése, először kis lépésekben, majd átadtak először egy 1000 fős férőhelybővítést, majd elvégeztek zöld- és barnamezős beruházásokat is Márianosztrán, Állampusztán, Solton és Vácott is. Még nagy a hézag, a „kell” és a „van” között, ez jelenleg 6000 férőhelynyi különbség, amit meg kell építeni, mutatott rá a legnagyobb kihívásra az országos parancsnok helyettese.