Az 1990-es évek elején felmerült, hogy Kecskeméten új börtön kellene építeni, így a Wéber Ede utcában lévő volt szovjet üzemanyag-ellátó laktanya helyén elkezdődött az építkezés.
A Bács-Kiskun Megyei BV. Intézet II. számú egysége első új létesítményének terveit Farkas Gábor, Benyó Péter és Fazekas Mihály készítette.
Az 1995-ben átadott „félig nyitott” börtönben 59 férőhelyet alakítottak ki. Ide alapos kiválasztás után olyan elitéltek kerülhetnek, akik először követtek el bűncselekményt, és a hátralévő büntetési idejük nem haladja meg az öt évet. Az épületegyüttes egyik szárnyába még rácsos ajtón keresztül visz az út, a lakószobák ablakát is rács fedi, ám a „házon” belül már érvényesül a bizalmi elv számos eleme: Az elitéltek saját kulcsukkal nyitják-zárják lakószobáik ajtaját. A körlet rendjét, biztonságát, a takarítást, szabadidős tevékenységüket maguk, öntevékenyen szervezik meg.
Aki a börtönbe vonulásától a feltételes szabadulásáig legalább a fele időt letöltötte, még kedvezőbb helyzetbe kerülhet. Esetében az intézet, vagy maga a fogvatartott, illetve az ő jogi képviselője javasolhatja a bv-bírónak az EVSZ, azaz az enyhébb végrehajtási szabályok szerinti fogva tartás megadását. Az EVSZ-esek ablakain nincs rács. Az itt lakók havonta egy-két alkalommal hazajárnak családjukhoz. Speciális arcképes igazolvánnyal naponta kijárnak a városba civil munkahelyeikre dolgozni, vagy iskolákba tanulni. A munka vagy a tanulás végeztével önállóan visszatérnek. Olyan belső normatívákat dolgoztunk ki – jogszabályok alapján –, melyeknél fő szempont, hogy az elítélt először legyen börtönben, továbbá csak I-es biztonsági csoportba sorolt, munkavégzésre alkalmas, rendezett családi kapcsolatokkal rendelkezők kerülhetnek ide.
A befogadási, kihelyezési eljárás során környezettanulmányt kérünk a lakóhely szerinti polgármesteri hivataloktól, rendőrségtől, a hozzátartozók pedig befogadó nyilatkozatban vállalják az elítélt fogadását, ellátását jogszerű eltávozásának esetére.