Intézetünk sikerrel pályázott és nyert egy, a bűnmegelőzés, illetve a bűnismétlés elkerülésének elősegítése témában kiírt pályázaton.
A Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács által kiírt projekt során a Váltó-Sáv Alapítvánnyal együttműködve tíz héten keresztül 45 fogvatartott foglalkozott a témával különböző terápiás csoportokban.
A projekt az alkotót (fogvatartottat) gondolkodásra, egy „belső út” végigvitelére, rendszeres tevékenységre késztette, mely összességében személyiségét és szociális készségét fejlesztette, ezekkel a szabadulás utáni beilleszkedési lehetőségeit tágította. A művészi alkotásokból az intézet kiállító helyiségébe is kerül néhány, ezzel pedig az élmény befogadóját érzékenyíthetjük a probléma iránt. A művészetterápia létjogosultsága az új bv. kódex bevezetésével vitathatatlan, hiszen az egy jól alkalmazható reintegrációs módszert és eszközt is hordoz magában. Egyúttal a pályázat egy lehetőség is, hiszen a projektben meghatározott tevékenység a bv. feladata, a teljes forrás azonban nem mindig adott a megvalósításra.
A cél a résztvevők személyiségfejlődése, szociális készségeik fejlesztése, társadalmi beilleszkedésük segítése a csoportok és az alkotás, illetve a befogadás lehetőségeivel és módszereivel. Az alkotó saját tapasztalatait, érzéseit hozza felszínre és osztja meg másokkal: csoporttársaival, illetve az alkotás révén nagyobb célközönséggel. Ez mindkét fél – a fogvatartott és a kinti, szabad világ – számára toleranciaerősítő, empátianövelő, érzékenyítő. A programnak köszönhetően csökkenhet az ismételt bűnelkövetés kockázata, továbbá az inkluzív hatások is erősödhetnek.
A program márciustól május 15-ig tartott, és három, egyenként 15 fős csoportban dolgoztak a résztvevők. Az egyik csoport az alkotást, másik az irodalmat, harmadik pedig a játékot hívta segítségül. A minden szempontból sikeresen záródó projekt elemeit most igyekszünk a mindennapokban is hasznosítani.