Szakmával a könnyebb elhelyezkedésért - Szakmaképzős tanévzáró

Publikálva: 2016. június 6.

A Sopronkőhidai Fegyház és Börtönben június 3-án ünnepélyes keretek között került sor az első szakmaképzős tanév lezárására. A legjobb villanyszerelő, festő, és kőműves szakmunkás tanulóknak járó elismeréseket Nyima Tamás bv. ezredes, az intézet parancsnoka és Králik Tibor a Soproni Szakképzési Centrum főigazgatója adták át.

Fülöp István bv. alezredes, parancsnokhelyettes köszöntötte a megjelenteket, meghívott vendégeket, előadókat és a hallgatóságot, és megnyitotta a tanévzáró ünnepséget.

Fotó: Sopronkőhidai Fegyház és BörtönA bevezetőt követően Nyima Tamás bv. ezredes, intézetparancsnok házigazdaként "A szakképzés helyzete a Sopronkőhidai Fegyház és Börtönben" címmel tartott előadást. A parancsnok kiemelte, hogy a rendezvényt megtisztelő vendégek jelenlétéből is kitűnik a szakmaképző tanévzáró rangja:

"Ez a mai tanévzáró ünnepség jelentős esemény a Nemzetgazdasági Minisztérium, a Büntetés-végrehajtási Szervezet, Sopron Megyei Jogú Város, a Soproni Szakképzési Centrum, a Sopronkőhidai Fegyház és Börtön, a jelenlévő pedagógusok és nem utolsó sorban a szakmaképzésben részt vevő fogvatartottak életében. Hiszen valamennyiünk érdekét szolgálja az, hogy az elkezdett munkát, a megkezdett oktatást, közösen, minél sikeresebben vigyük végig."

Ezt követően Nyima Tamás a fogvatartottak oktatásának sopronkőhidai helyzetéről, és az iskolában, a szakmaképzésben megszerezhető tudás fontosságáról beszélt:

"A fogvatartottak sikeres társadalmi beilleszkedésének az egyik legfontosabb eleme a tudás megszerzése. Mi arra törekszünk, és a magyar börtönökben is arra törekednek a kollégák, hogy a szabadság-vesztés büntetés végrehajtása alatt több pozitív képességet adjunk hozzá az elítéltek személyiségéhez. Aki nem tud írni és olvasni, nálunk megtanul. Lehetőség van az általános iskolai végzettség megszerzésére, ami a szakmaképzés belépőjének tekinthető. A szakmával rendelkező elítéltek pedig megszerezhetik újabb, piacképes szakmájukat. Természetesen lehetőség van a falakon belül gimnáziumi tanulmányok folytatására is."

Parancsnok Úr köszönetét fejezte ki a Soproni Szakképző Centrum vezetőinek és az oktatást magukra vállaló iskolák igazgatóinak, oktatóinak és az intézet kollégáinak a tanév beindításakor, és lebonyolításában végzett munkájukért.

Szó esett a gyakorlati oktatás és az intézet fenntartási munkák összekapcsolásáról:

Fotó: Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Fotó: Sopronkőhidai Fegyház és Börtön"Rövid időn belül sikerült összekapcsolni a gyakorlati oktatást, a gyakorlati órákat az intézet fenntartása, megújítása érdekében végzett munkákkal. így a szakmunkás tanulók gyakorlati ismereteiket, szinte egyből éles helyzetben tesztelhették. A második emeleten található zárkák, már a szakmunkás tanulók keze munkájának is köszönhetően újultak meg, és újulnak meg a jövőben is."

A parancsnok szólt a következő tanév terveiről is:

"A Soproni Szakképzési Centrum vezetőivel olyan szakmák oktatásáról folytatunk egyeztetéseket, amelyek a régióban hiányszakmának számítanak, és fogvatartotti igény mutatkozik a képzésben való részvételre, egyúttal intézeti érdek is jelentkezik a végzett szakmunkások foglalkoztatása iránt. A következő tanévben lakatos, vezeték- és csőhálózat-szerelő, illetve szakács szakmunkásképzést szeretnénk beindítani."

Végezetül Parancsnok úr megköszönte a szakmaképzésben részt vevő fogvatartottaknak a korrekt és példamutató hozzáállást, az órákon való aktív, fegyelmezett részvételt.

Fotó: Sopronkőhidai Fegyház és BörtönKrálik Tibor a Soproni Szakképzési Centrum főigazgatója értékelte az oktatási intézmények és a börtön együttműködését. A főigazgató elmondta, hogy a kormányzati döntés megszületését, a Nemzetgazdasági Minisztérium által kidolgozott végrehajtási rendeletek megszületését követően, példátlan gyorsasággal sikerült beindítani a sopronkőhidai képzéseket. Ez csakis a szereplők közös akaratával, és tenni akarásával valósulhatott meg. Králik Tibor elmondta, hogy maximálisan elégedett az elmúlt tanévvel: a Minisztériumból, az iskolákból, és a szakoktatóktól, csak pozitív visszajelzések érkeztek hozzá. Kiemelte, hogy a Soproni Szakképzési Centrum egyik bástyájává nőtte ki, nőheti ki magát Sopronkőhida, hiszen a tervek megvalósulása esetén, a következő tanévben már 160 szakmunkás tanuló oktatása folyhat a börtönben.

Fotó: Sopronkőhidai Fegyház és BörtönDr. Odrobina László, a Nemzetgazdasági Minisztérium szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkára a szakképzésről és a felnőttoktatás szerepéről adott tájékoztatót. Elmondta, hogy 2015 nyarán kormányzati döntés született arról, hogy a korábban megszerzett, de a jelenkor munkaerőpiaci igényeinek már nem megfelelő szakmák mellé, egy második piacképes szakma is ingyen tanulható legyen Magyarországon. A helyettes államtitkár örömét fejezte ki amiatt, hogy Sopronban gyorsan és szakszerűen sikerült beindítani az új képzési rendszert. Elmondta, hogy üde színfoltnak tekinthető a szakmaképzésben a sopronkőhidai börtön és a helyi szakképző centrum példaértékű együttműködése. Odrobina László biztosította továbbá a jelenlévőket arról, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Szakképzési Centrumok minden segítséget meg fognak adni annak érdekében, hogy évről évre minél több fogvatartott tanulhasson szakmát a magyar börtönökben.

Fotó: Sopronkőhidai Fegyház és BörtönSchmehl János bv. vezérőrnagy, a büntetés-végrehajtás országos parancsnokának biztonsági és fogvatartási helyettese a "Fogvatartottak foglalkoztatása, a szakképzések helye a bv. intézetekben" címmel tartott előadást. A vezérőrnagy bevezetőjében általános tájékoztatót adot a Büntetés-végrehajtási Szervezet helyzetéről, és az elért eredményekről. Emlékeztetett rá, hogy a tavalyi évben 900 új férőhelyet sikerült kialakítani, az előzetesen letartóztatottak létszáma csökkent, valamint a reintegrációs őrizetet is sikeresen vezette be a szervezet.

 Kiemelte, hogy a fejlesztések és a börtönépítési program folytatása – amelynek során 2019-ig 9 új sztenderdizált büntetés-végrehajtási intézet épül meg – hatalmas lehetőség a szervezet életében. A fogvatartottak oktatásával kapcsolatban hangsúlyozta az eredményeket: 2015-ben a munkaképes elítéltek 87%-át foglalkoztatta a magyar büntetés-végrehajtási szervezet. Közülük mintegy 3200-an vettek részt oktatásban és különböző képzésekben a 2015/2016-os tanévben. Jelentős előrelépés, hogy az elmúlt év során első alkalommal előzetesen letartóztatott nők általános iskolai képzését is megkezdték a magyar börtönökben, mindezek mellett természetesen a középfokú tanulmányok folytatásának lehetősége is biztosított valamennyi letöltő intézetben. Az OKJ és tanfolyam rendszerű szakképzésben közel 1200-an – egészen pontosan 1156-an – kezdték meg a felkészülést a többféle piacképes szakma elsajátítására. "A szakmaképzéssel, vagyis azzal a lehetőséggel, hogy a börtön falain belül piacképes szakmát sajátíthatnak el a fogvatartottak egy olyan mankót kapnak, amely segít nekik abban, hogy végleg el tudjanak távolodni a bűnözés útjától."

A büntetés-végrehajtással szemben támasztott alapvető társadalmi elvárással kapcsolatban elmondta: fontos, hogy a munkaképes elítéltek dolgozzanak, és munkájukkal járuljanak hozzá fogva tartásuk költségeihez. A szervezet önellátás keretében valósítja meg a főbb élelmezési alapanyagok beszerzését. "A termékek egy része piacra kerül, és bevételt hoz a szervezetnek, amiből újabb beruházásokat valósítunk meg. Állampusztán új beruházásként tésztaüzem létesül, amelynek eredményeképpen bővül a belső ellátási rendszerünk. Így 2017-től minden bv. intézetbe eljut majd a fogvatartotti munkáltatással előállított száraztészta. Továbbá kiemelte, hogy a férőhelybővítés kapcsán az újonnan épülő börtönökhöz a fogvatartottak gyártják majd a nyílászárókat, a fektetési anyagokat, és a zárkák felszerelési tárgyait."

"Az eddigi szakképzés tapasztalatait is felhasználva a 2016/17-es tanévben – főként hiányszakmákban – az összes jogerős elítélteket fogva tartó börtönben indítunk a képző centrumokkal együttműködve szakmaképzéseket. Hiszem, hogy az oktatás a legjobb befektetés a jövőbe. Ez a gondolat a fogvatartottak esetében hatványozottan igaz."

Végül köszönetét fejezte ki Dr. Odrobina László helyettes államtitkárnak, a Szakképzési Centrum vezetésének, a jelen lévő oktatási intézmények igazgatóinak, a szaktanároknak, a gyakorlati képzést biztosító cégeknek, a Sopronkőhidai Fegyház és Börtön parancsnokának, személyi állományának az elítéltek reintegrációjának elősegítése érdekében végzett munkáját, valamint a célok megvalósítása érdekében kifejtett szolgálatellátását.

Fotó: Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Ezt követően a szakmaképzés oktatóinak, és a legjobb teljesítményt nyújtó fogvatartottaknak adtak át elismerő oklevelet. 

Menü

Büntetés-végrehajtási Szervezet

Toborzás

Állampusztai Országos Bv. Intézet

Bács-Kiskun Megyei Bv. Intézet

Balassagyarmati Fegyház és Börtön

Baranya Megyei Bv. Intézet

Békés Megyei Bv. Intézet

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bv. Intézet

Budapesti Fegyház és Börtön

Fiatalkorúak Bv. Intézete

Fővárosi Bv. Intézet

Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézet

Hajdú-Bihar Megyei Bv. Intézet

Heves Megyei Bv. Intézet

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bv. Intézet

Kalocsai Fegyház és Börtön

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet

Márianosztrai Fegyház és Börtön

Pálhalmai Országos Bv. Intézet

Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Somogy Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet

Szegedi Fegyház és Börtön

Szombathelyi Országos Bv. Intézet

Tiszalöki Országos Bv. Intézet

Tolna Megyei Bv. Intézet

Tököli Országos Bv. Intézet

Váci Fegyház és Börtön

Veszprém Megyei Bv. Intézet

Zala Megyei Bv. Intézet

Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja

Büntetés-végrehajtás Központi Kórház

Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet

NKE Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék

Börtönmúzeum

TÁMOP 5.6.3 kiemelt projekt

EFOP 1.3.3. kiemelt projekt

Navigáció