Színezd újra - jelen vagyunk a város művészeti életében is

Publikálva: 2017. szeptember 11.

Intézetünk mélykúti alegysége egy rendkívül izgalmas projekt megvalósításában vett részt a dunaújvárosi Kortárs Művészeti Intézet szervezésében. Brückner János képzőművész, Végletes Jelenlét című kiállításában női fogvatartottak is segítettek.

„Egy ideje – több mint öt éve – próbálok úgy festeni, mintha gép volnék, egy tintasugaras nyomtató: különböző rendszerek és sémák alapján folyatom át magamon a képeket. Azt is gondoltam, hogy végeredményben mindegy is, ki csinálja meg a képeket, ezért a közönségnek nagyméretű színezőket adtam: ha érdekli őket a kép, akkor kiszínezik. A közönség pedig szeret színezni, mert színezni jó és mindannyian kíváncsiak vagyunk arra, hogy mi van elrejtve a szemünk elől.” olvasható a kiállítást bemutató prospektusban a kiállító művész, Brückner János gondolatai.

Forrás: Pálhalmai Országos Büntetés-végrehajtási Intézet

A felhívásban dunaújvárosi embereket, szervezeteket kértek fel, hogy mindennapi életüket bemutató fotókat készítsenek és küldjenek be a Kortárs Művészeti Intézetbe. A mélykúti alegység fogvatartottjai csoportokat alkottak, majd a fotóikat a művész egy szoftver segítségével nagyméretű színezőkké alakította át, amelyeket más, a projektben szintén résztvevő csoportok készítettek el, tehát egymás képeit színezték ki. A különleges technika nem használ hagyományos értelemben vett színeket, mindössze függőleges rovátkákat kellett a négyzetrácsos háló megfelelő helyére megrajzolni fekete színű tűfilccel.

A nem éppen szokványos elfoglaltság nagy sikert aratott a fogvatartottak körében, szívesen vállalták a munkát a képekkel. Érdekesnek találták, hiszen az elején még nem tudhatták, hogy mi fog kirajzolódni, éppen ez volt az installációk vonzereje, a kezdeti titokzatosság. Brückner János kiállított művei a jelenlét és a hiány közösségi és egyéni aspektusát kívánják bemutatni. Egyrészt a művész fontosnak tartotta, hogy az érdeklődő dunaújvárosi embereket megszólítsa és részvételüket a kiállításon is bemutassa; másrészt úgy gondolja, hogy felszabadító élményt nyújthat, ha az ember múzeumi közegben szembesül a nagyon személyes vonatkozású, intim témákkal.

Forrás: Pálhalmai Országos Büntetés-végrehajtási Intézet

A 2017. szeptember 8-ai kiállítás megnyitóján a közönséget Deák Nóra köszöntötte, aki a Kortárs Művészeti Intézet igazgatója, majd „virtuálisan” megjelent Sandra Blackblonde, a művészeti intézet segítője, aki videós üzenetével szintén köszöntötte a vendégeket. Ezt követően beszédet mondott Claire Garand, a Francia Intézet ügyvivő igazgatója, kulturális attasé. A tárlat október 20-ig ingyenesen megtekinthető a dunaújvárosi Kortárs Művészeti Intézetben.

Forrás: Pálhalmai Országos Büntetés-végrehajtási Intézet

Forrás: Pálhalmai Országos Büntetés-végrehajtási Intézet

 

Menü

Büntetés-végrehajtási Szervezet

Toborzás

Állampusztai Országos Bv. Intézet

Bács-Kiskun Megyei Bv. Intézet

Balassagyarmati Fegyház és Börtön

Baranya Megyei Bv. Intézet

Békés Megyei Bv. Intézet

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bv. Intézet

Budapesti Fegyház és Börtön

Fiatalkorúak Bv. Intézete

Fővárosi Bv. Intézet

Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézet

Hajdú-Bihar Megyei Bv. Intézet

Heves Megyei Bv. Intézet

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bv. Intézet

Kalocsai Fegyház és Börtön

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet

Márianosztrai Fegyház és Börtön

Pálhalmai Országos Bv. Intézet

Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Somogy Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet

Szegedi Fegyház és Börtön

Szombathelyi Országos Bv. Intézet

Tiszalöki Országos Bv. Intézet

Tolna Megyei Bv. Intézet

Tököli Országos Bv. Intézet

Váci Fegyház és Börtön

Veszprém Megyei Bv. Intézet

Zala Megyei Bv. Intézet

Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja

Büntetés-végrehajtás Központi Kórház

Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet

NKE Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék

Börtönmúzeum

TÁMOP 5.6.3 kiemelt projekt

EFOP 1.3.3. kiemelt projekt

Navigáció