Intézetünk mélykúti alegysége egy rendkívül izgalmas projekt megvalósításában vett részt a dunaújvárosi Kortárs Művészeti Intézet szervezésében. Brückner János képzőművész, Végletes Jelenlét című kiállításában női fogvatartottak is segítettek.
„Egy ideje – több mint öt éve – próbálok úgy festeni, mintha gép volnék, egy tintasugaras nyomtató: különböző rendszerek és sémák alapján folyatom át magamon a képeket. Azt is gondoltam, hogy végeredményben mindegy is, ki csinálja meg a képeket, ezért a közönségnek nagyméretű színezőket adtam: ha érdekli őket a kép, akkor kiszínezik. A közönség pedig szeret színezni, mert színezni jó és mindannyian kíváncsiak vagyunk arra, hogy mi van elrejtve a szemünk elől.” olvasható a kiállítást bemutató prospektusban a kiállító művész, Brückner János gondolatai.
A felhívásban dunaújvárosi embereket, szervezeteket kértek fel, hogy mindennapi életüket bemutató fotókat készítsenek és küldjenek be a Kortárs Művészeti Intézetbe. A mélykúti alegység fogvatartottjai csoportokat alkottak, majd a fotóikat a művész egy szoftver segítségével nagyméretű színezőkké alakította át, amelyeket más, a projektben szintén résztvevő csoportok készítettek el, tehát egymás képeit színezték ki. A különleges technika nem használ hagyományos értelemben vett színeket, mindössze függőleges rovátkákat kellett a négyzetrácsos háló megfelelő helyére megrajzolni fekete színű tűfilccel.
A nem éppen szokványos elfoglaltság nagy sikert aratott a fogvatartottak körében, szívesen vállalták a munkát a képekkel. Érdekesnek találták, hiszen az elején még nem tudhatták, hogy mi fog kirajzolódni, éppen ez volt az installációk vonzereje, a kezdeti titokzatosság. Brückner János kiállított művei a jelenlét és a hiány közösségi és egyéni aspektusát kívánják bemutatni. Egyrészt a művész fontosnak tartotta, hogy az érdeklődő dunaújvárosi embereket megszólítsa és részvételüket a kiállításon is bemutassa; másrészt úgy gondolja, hogy felszabadító élményt nyújthat, ha az ember múzeumi közegben szembesül a nagyon személyes vonatkozású, intim témákkal.
A 2017. szeptember 8-ai kiállítás megnyitóján a közönséget Deák Nóra köszöntötte, aki a Kortárs Művészeti Intézet igazgatója, majd „virtuálisan” megjelent Sandra Blackblonde, a művészeti intézet segítője, aki videós üzenetével szintén köszöntötte a vendégeket. Ezt követően beszédet mondott Claire Garand, a Francia Intézet ügyvivő igazgatója, kulturális attasé. A tárlat október 20-ig ingyenesen megtekinthető a dunaújvárosi Kortárs Művészeti Intézetben.