A reintegrációs folyamat egyik legfontosabb eszköze - a munkáltatás mellett - az oktatás. Ezt is kihasználja a vége felé közeledő TÁMOP-os projekt, amely az összes magyarországi bv. intézetben - így Márianosztrán is - megvalósul.
Az Európai Unió támogatásával létrejött projektbe a fogvatartottak önként jelentkezhettek, vállalták, hogy különböző tréningeken vesznek részt, illetve aki ezeket sikeresen teljesítette szakmát is tanulhatott. Jelenleg Márianosztrán a szakmaképzés vége felé közeledik, a tanulók faipari gépkezelőkké válhatnak.
A képzés elméleti oktatással indult, majd ismerkedhettek a fával, a kézi megmunkálással. Faipari gépekkel a NOSTRA KFT. üzemeiben találkozhattak.
A végzettség megszerzése több szempontból is előnyös. A Kft. üzemében mindig van hely a jó munkaerőnek, aki pedig büntetését letölti, jól használható tudással próbálkozhat az életben.
Az intézetben egyébként a projekten kívül is folyik oktatás. A Pannon Oktatási Központ és az Európai Üzleti Polytechnikum égisze alatt az általános iskola befejező évfolyamai után az erre jelentkező fogvatartottak szakmát tanulhatnak vagy akár érettségire is készülhetnek munka után, szabadidejükben. A félévi zárás előtt így az intézet falain belül is kicsit nagyobb az izgalom.
A szabadságvesztés-büntetés letöltésének célja, hogy a börtönfalak között eltöltött időt az elítélt úgy hasznosítsa, hogy kikerülésekor a társadalom hasznos tagjává válhasson. A bv. szervezetnek ebben óriási felelőssége van, de - jogszabályban meghatározott módon - a fogvatartottnak is részt kell vállalnia ebben.