Összesen 333 millió forintból újult meg a konyha a Budapesti Fegyház és Börtönben. A beruházást Csóti András bv. altábornagy, a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka adta át 2016. március 22-én.
Csóti András a keddi átadási ünnepségen hangsúlyozta: immár valamennyi bv. intézetben – a két PPP-beruházásban épült börtönön kívül – a szervezet működteti a konyhákat. Kormányzati elvárás volt ugyanis a büntetés-végrehajtással szemben, hogy minél inkább a belső ellátásban megtermelt élelmiszer-alapanyagok felhasználásával oldják meg a fogvatartottak élelmezését, és az is, hogy növeljék a foglalkoztatásukat. Ezzel a beruházással a bv. szervezet mindkét elvárásnak megfelel – hangsúlyozta. Az új, 1250 négyzetméteres konyhaüzem mintegy 50 fogvatartottnak ad munkát, míg a fogvatartottak ellátása mellett a személyi állomány, valamint az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet (IMEI) élelmezési igényeit is biztosítja.
Széles Gábor bv. dandártábornok, a Budapesti Fegyház és Börtön parancsnoka elmondta, hogy a 2015 februárjában megkezdődött munkálatokat a régi konyhaépület bontásával kezdték meg, amelyben 48 fogvatartott összesen 5648 munkaórát dolgozott. Kiemelte, hogy a 2015-ös év a konyhaüzem elindítására történő felkészülés jegyében telt, de a látványos építészeti munkák mellett megteremtették a szabályozási környezetet, kialakították a személyi és tárgyi feltételeket, megtervezték az étlapot.
A beruházás során a BvOP által finanszírozott közbeszerzés nyertese elvégezte a több mint 270 millió Ft értékű kivitelezést, valamint elkészültek az intézet által megrendelt kiegészítő munkálatok is. A szakhatósági engedélyek beszerzését követően próbafőzésekkel teszteltük a mintegy 55 millió Ft összértékben megvásárolt nagykonyhai gépeket, berendezéseket és edényzetet. Az új konyhaüzem végül 333 millió forintból újult meg, amely így már közel negyven féle étrend szerint biztosít élelmezést a fogvatartottaknak évente közel 220 ezer kg kenyér, 170 ezer darab zsemle, 60 ezer kg sertéshús, 24 ezer kg csirkehús, 120 ezer kg burgonya, valamint 50 ezer liter tej felhasználásával.
Mindezek eredményeként minden igényt kielégítő, korszerű konyhaüzem áll rendelkezésre a Gyűjtőben, ami egyben azt is jelenti, hogy minden bv. intézetben elítélt foglalkoztatással és a belső ellátásban megtermelt élelmiszer-alapanyagok felhasználásával biztosítják a fogvatartottak élelmezését.
Az új konyhaüzem – az elsődleges tapasztalatok és a fogyasztói visszajelzések alapján – minden tekintetben alkalmas arra, hogy folyamatosan biztosítson változatos, az egészséges táplálkozási igényeket kielégítő, valamint a speciális étrendeknek is megfelelő élelmezési ellátást.