Magyar Börtönügyi Társaság Jogi Szekciójának Ülése Baracskán

Publikálva: 2015. december 10.

A Magyar Börtönügyi Társaság (MBT) Jogi Szekciója, immár hagyományosan az Emberi Jogok Világnapja előtt tisztelegve tartotta meg soros ülését a Közép-dunántúli Országos Büntetés-végrehajtási Intézet baracskai objektumában december 10-én. A rendezvényt Dr. Pallo József bv. ezredes, szekcióvezető nyitotta meg, kiemelve azt, hogy a bv. törvény hatálybalépése óta eltelt időszakban elért egyes eredmények bemutatása a szekcióülés kiemelt célja. A MBT elnökségét Dr. habil Kabódi Csaba, az ELTE Állam- és Jogtudományi Kar docense képviselte.

Forrás: KDOBVI

Az első előadást a Bv. Kódex kidolgozásában jelentős szerepet betöltő Dr. Pázsit Veronika, az Igazságügyi Minisztérium Büntető Anyagi Jogi és Büntetés-végrehajtási Jogi Kodifikációs Főosztályának szakmai tanácsadója tartotta. Előadását az alapvető jogok érvényesülésének gondolata mentén fogalmazta meg, bemutatta az alapvető jogok történelmi változásait, azok csoportosítását, hazai és nemzetközi védelmét, majd a bv. intézetekben fogvatartottak jogainak alakulását ismertette, rávilágítva a bánásmód milyenségének hangsúlyos szerepére a hatályos szabályozásban.

 

Dr. Pázsit Veronika, Forrás: KDOBVI

 

Forgács Judit bv. alezredes, Forrás: KDOBVI

A következő előadó Forgács Judit bv. alezredes, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék egyetemi oktatója volt, aki „A pragmatikus szakmai szemléletmód első eredményei” című előadásában elemezte a fogvatartotti létszám, a személyi állomány leterheltsége és a rendkívüli események száma összefüggésében tapasztalható tendenciákat. Ezt követően bemutatta a Szegedi Fegyház és Börtönben a TÁMOP 5.6.3. kiemelt projekt keretében, a biztonság és reintegráció együttműködése mentén 4 és fél hónap időtartamban megvalósított modellkörlet működését, annak tapasztalatait. A modellkörlet működése pozitív eredményeket hozott, mely rávilágított az újfajta szakmai lehetőségekre.

Az elhangzottakat a gyakorlat szemszögéből bemutatva, megerősítette a modell körlet projektnek helyt adó Szegedi Fegyház és Börtön parancsnoka, Tikász Sándor bv. dandártábornok is. Előadásának legfőbb üzenete az volt, hogy a pragmatikus szemléletmódhoz igazodva ne feltétlenül a tudománytól várjuk problémáink megoldását, hanem határozott szakmai elképzelésekkel lépjünk fel és ezeket közvetítsük a jogalkotó felé.

Dr. Budai István bv. ezredes, Forrás: KDOBVI

A szekcióülés harmadik előadója Dr. Budai István bv. ezredes, a Balassagyarmati Fegyház és Börtön parancsnoka volt, aki a Bv. törvény szellemiségéhez igazodó témában tartott előadást „A resztoratív alapú, új büntetés-végrehajtási jogintézmények működésének eddigi tapasztalatai” címmel. Az előadás keretében parancsnok úr beszélt a büntető és helyreállító megközelítés közötti különbségekről, majd a különböző resztoratív módszereket, azok folyamatainak típusait szemléltette intézetükből hozott esetek bemutatásával. Ezredes úr hangsúlyozta ezen módszerek jelentőségét, elítéltekre gyakorolt pozitív hatását. Előadása lényegét abban foglalta össze, hogy a resztoratív elemeknek helye és rendeltetése van a hatályos joganyagban, melyeknek bizonyítottan eredményei is vannak alkalmazásuk megkezdése óta.

Forrás: KDOBVI

Az előadásokat követően szakmai konzultációra nyílt lehetőség, végül Dr. Pallo ezredes úr lezárta a szekcióülést, végső következtetésként az elmélet és a gyakorlat szintézisének fontosságára utalva és az újdonságok felé nyitásra ösztönözve a bv. szervezet állományát.

Forrás: KDOBVI

 

Menü

Büntetés-végrehajtási Szervezet

Toborzás

Állampusztai Országos Bv. Intézet

Bács-Kiskun Megyei Bv. Intézet

Balassagyarmati Fegyház és Börtön

Baranya Megyei Bv. Intézet

Békés Megyei Bv. Intézet

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bv. Intézet

Budapesti Fegyház és Börtön

Fiatalkorúak Bv. Intézete

Fővárosi Bv. Intézet

Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézet

Hajdú-Bihar Megyei Bv. Intézet

Heves Megyei Bv. Intézet

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bv. Intézet

Kalocsai Fegyház és Börtön

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet

Márianosztrai Fegyház és Börtön

Pálhalmai Országos Bv. Intézet

Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Somogy Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet

Szegedi Fegyház és Börtön

Szombathelyi Országos Bv. Intézet

Tiszalöki Országos Bv. Intézet

Tolna Megyei Bv. Intézet

Tököli Országos Bv. Intézet

Váci Fegyház és Börtön

Veszprém Megyei Bv. Intézet

Zala Megyei Bv. Intézet

Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja

Büntetés-végrehajtás Központi Kórház

Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet

NKE Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék

Börtönmúzeum

TÁMOP 5.6.3 kiemelt projekt

EFOP 1.3.3. kiemelt projekt

Navigáció