Együttműködési lehetőségek a büntetés-végrehajtás területén

Publikálva: 2016. június 13.

„Együttműködési lehetőségek a büntetés-végrehajtás területén” címmel rendeztek konferenciát a Sopronkőhidai Fegyház és Börtönben. A szakmai fórumon képviseltette magát a Győri Törvényszék és a Győr-Moson-Sopron Megyei Főügyészség is. Természetesen az börtön szakterületi vezetői, a témában leginkább érintett büntetés-végrehajtási osztályon dolgozók, és a debreceni egyetem joghallgatói is a hallgatóság soraiban foglaltak helyet.

Fotó: Sopronkőhidai Fegyház és Börtön
Nyima Tamás bv. ezredes, a börtön parancsnoka köszöntötte házigazdaként a megjelenteket, meghívott vendégeket, előadókat és a hallgatóságot. Örömét fejezte ki , hogy a rendezvényt megtisztelte jelenlétével dr. Holler Judit, a Győri Törvényszék bv. bírája és dr. Körmendy András bv. ügyész is.

Fotó: Sopronkőhidai Fegyház és BörtönDögei Sándor bv. alezredes büntetés-végrehajtási osztályvezető „A bv. ügyek előterjesztésének szakmai szempontjai” című előadásával kezdődött a program. Az osztályvezető prezentációjából kiderült, hogy milyen protokoll szerint készülnek azok a fogvatartottakat érintő előterjesztések, amelyek a bv. bíró elé kerülnek. Megtudhatták a jelenlévők, hogy szinte már befogadáskor, az egyéniesített reintegrációs programterv kidolgozásával megkezdődik a fogvatartottak felkészítése, hogy  szabadulásukat követően sikeresen vissza tudjanak illeszkedni a társadalomba. 

Fotó: Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Dr. Körmendy András bv. ügyész előadásával folytatódott tanácskozás. Prezentációja a „Bv. ügyészi tevékenység eredményei a bírói gyakorlatban” témát dolgozta fel.   Ismertette, hogy a Főügyészség tisztában van a börtön befogadási kötelezettségével, az építészeti adottságokkal, de a meglévő problémák, és nehézségek ellenére is be kell tartani a törvényt.

 

 

Fotó: Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Majd dr. Holler Judit „A bv. bíró döntésének szempontjai” című előadásában értékelte az intézeti előterjesztések tapasztalatait. Ismertette azokat a konkrét eseteket, amelyek nagymértékben elősegítették az ítélkezési munkát, és megfogalmazta elvárásait azokban a pontokban, amelyek még fejlesztésre szorulnak. Elhangzott, hogy a korábban tapasztaltakkal ellentétben jelentősen javult az előterjesztések szakmai színvonala. A bírónő kiemelte, hogy a jövőben csökken a határozatokkal kapcsolatos adminisztráció ügyintézési ideje, így a fogvatartottak előbb megkapják a bv. bírói döntésekről szóló határozatokat.

A program lehetőséget biztosított a hallgatóknak, hogy az előadásokkal kapcsolatosan kérdéseket intézzenek az előadókhoz. A bv. osztályon dolgozókat elsősorban a fogvatartottak feltételes kedvezményének elbírálását érintő kérdések érdekelték.

Fotó: Sopronkőhidai Fegyház és BörtönEzt követően „Fogvatartottak körülményeivel kapcsolatos marasztalások az Európai Emberi Jogi Bíróság gyakorlatában” címmel dr. habil Elek Balázs Phd. a Debreceni Ítélőtábla tanácselnöke, tanszékvezető egyetemi docens előadását hallhatták a jelenlévők. Megtudhatták a hallgatók, hogy milyen ügyekben hoztak elmarasztaló ítéleteket Strasbourgban, mi áll az ítéletek hátterében, és arról is szó esett, hogy hány és milyen témájú, Magyarországot érintő ügyet tárgyalnak a közeljövőben az Európai Emberi Jogi Bíróságon.


A napot Dr. Körmendy András bv. ügyész előadása „A fogvatartottak körülményei és a nemzetközi bíróságok ítéletei bv. ügyészi szemmel” című előadása zárta. 

Fotó: Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

A jelenlévők hasznosnak ítélték a programot, hiszen  a megszerzett ismeretek a gyakorlati munka során is felhasználhatóak.

Fotó: Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Menü

Büntetés-végrehajtási Szervezet

Toborzás

Állampusztai Országos Bv. Intézet

Bács-Kiskun Megyei Bv. Intézet

Balassagyarmati Fegyház és Börtön

Baranya Megyei Bv. Intézet

Békés Megyei Bv. Intézet

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bv. Intézet

Budapesti Fegyház és Börtön

Fiatalkorúak Bv. Intézete

Fővárosi Bv. Intézet

Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézet

Hajdú-Bihar Megyei Bv. Intézet

Heves Megyei Bv. Intézet

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bv. Intézet

Kalocsai Fegyház és Börtön

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet

Márianosztrai Fegyház és Börtön

Pálhalmai Országos Bv. Intézet

Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Somogy Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet

Szegedi Fegyház és Börtön

Szombathelyi Országos Bv. Intézet

Tiszalöki Országos Bv. Intézet

Tolna Megyei Bv. Intézet

Tököli Országos Bv. Intézet

Váci Fegyház és Börtön

Veszprém Megyei Bv. Intézet

Zala Megyei Bv. Intézet

Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja

Büntetés-végrehajtás Központi Kórház

Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet

NKE Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék

Börtönmúzeum

TÁMOP 5.6.3 kiemelt projekt

EFOP 1.3.3. kiemelt projekt

Navigáció