Évértékelő állományértekezlet Sopronkőhidán

Publikálva: 2016. február 5.

A Sopronkőhidai Fegyház és Börtön, valamint a Sopronkőhidai Ipari és Szolgáltató Kft. 2015. évi tevékenységét értékelő és a 2016. évi feladatait meghatározó állományértekezlet volt Sopronkőhidán.

Az állományértekezlet elöljárója Csóti András bv. altábornagy, országos parancsnok volt.
A rendezvényt megtisztelték jelenlétükkel az együttműködő szervek, a társ rendvédelmi szervek, és civil szervezetek képviselői.
Nyima Tamás bv. ezredes, intézetparancsnok beszámolt arról, hogy az intézet személyi állománya a törvényi előírásoknak, a hatályos jogszabályoknak, országos parancsnoki és intézetparancsnoki utasításoknak, intézkedéseknek megfelelően, valamint egyéb belső normák érvényesülésével hajtotta végre szakmai feladatait.

 Fotó: Sopronkőhidai Fegyház és BörtönSúlyos, az intézet, illetve a büntetés-végrehajtási szervezet megítélését negatívan befolyásoló esemény nem történt. Az intézet kiemelt figyelmet fordított a fogvatartás rendjére és biztonságára veszélyt jelentő tárgyak, anyagok, eszközök intézetbe történő bejutásának megakadályozására. A fogvatartottak jogszabályban rögzített jogainak gyakorlása biztosítva volt. Jelentési és adatszolgáltatási kötelezettségeinek az intézet eleget tett.

A Győr-Moson-Sopron Megyei Főügyészség bv. felügyeleti ügyészei, az év során folytatott vizsgálatainak eredményeként kirívó, a büntetés-végrehajtás törvényességét súlyosan sértő hiányosságot nem állapítottak meg.

Farkas György ügyvezető-igazgató úr a Sopronkőhidai Ipari és Szolgáltató Kft. sikeres gazdálkodásáról számolt be. Kiemelte, hogy a Kft. évek óta nyereséget termel, amit fejlesztésekre és a munkakörülmények javítására fordítanak.

Fotó: Sopronkőhidai Fegyház és Börtön
Csóti András bv. altábornagy úr a Büntetés-végrehajtási Szervezet 2015. évi munkájának megítélésekor elmondta, hogy a Belügyminiszter úr elégedett a büntetés-végrehajtás múlt évi tevékenységével.

Fotó: Sopronkőhidai Fegyház és Börtön
Altábornagy úr prezentációjában kiemelte, hogy a büntetés-végrehajtás gazdálkodása 2015-ben kiegyensúlyozott volt, a szervezet jelentős mértékben kivette a részét a migránsválság kezelésében, 142 százalékról 127-re csökkentették az intézetek túlzsúfoltságát és kiválóan teljesítettek a foglalkoztatás 87 százalékos elérésével is. Felidézte: a kormány a fogvatartottak 100 százalékos foglalkoztatottságát tűzte ki célul.
Szólt arról is, hogy az Európai Bíróság több elmarasztaló döntést hozott és kártérítést ítélt meg raboknak a börtönök túlzsúfoltsága miatt, a kormány ezért elszánt a további férőhelybővítés mellett és idén is folytatódnak az ezzel összefüggő munkálatok.

Négy intézetben kezdődött meg a bővítés, ezen kívül az önkormányzati telekpályázat eredményeképpen a következő években Kunmadarason egy ezerfős, míg Ózdon, Kemecsén, Csengeren és Komlón egy-egy ötszáz ember elhelyezésére szolgáló börtön épülhet 2019-ig.
Országos parancsnok úr kiemelte: az intézetek működése biztonságos, szakszerű és jogszerű volt a múlt évben. A közrendet, a köznyugalmat megzavaró esemény nem történt.

A múlt év jogszabályi változásai közül a januárban hatályba lépett büntetés-végrehajtási kódexet, a reintegrációs őrizet intézményének áprilisi bevezetését, továbbá az állománymegtartó képességét növelő, átlagosan 30 százalékos illetményemelésre hívta fel a figyelmet. A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának adatai szerint a személyi állomány létszáma 250-nel bővült az előző évhez képest, december 31-én 8350 volt.
A fogvatartottak képzésével kapcsolatban azt emelte ki: az elmúlt tanévben alapfokú oktatásban több mint ezren vettek részt, csaknem ezren végeztek középfokú tanulmányokat, piacképes szakmát pedig összesen 1346 fogvatartott szerzett.

A foglalkoztatás bővítésével összefüggésben Altábornagy úr azt mondta: 10 százalékos növelést tűztek ki célul annak érdekében, hogy a kormányzati ciklus végére elérjék a teljes foglalkoztatottságot. Csóti úr beszámolt továbbá arról is, hogy a gyorsuló büntetőeljárásoknak és az alternatív kényszerintézkedések, például a házi őrizet nagyobb arányú elrendelésének köszönhetően majdnem tíz százalékkal csökkent az előzetesen letartóztatottak létszáma, valamint csökkent az előzetesben töltött átlagos időtartam is. A jogerősen elítéltek létszáma 13 027 volt, közülük a legtöbben, 7492-en börtön, 4123-en fegyház, 1165-en pedig fogház fokozatban töltötték büntetésüket.

Az adatok szerint csökkent a fogvatartottak által egymás sérelmére elkövetett erőszakos cselekmények, valamint az öngyilkosságok száma is, utóbbi évek óta csökkenő tendenciát mutat. Tavaly öten vetettek véget életüknek büntetés-végrehajtási intézetben.

A múlt évben három fogolyszökés történt, két alkalommal külső munkahelyet hagytak el az elítéltek, őket rövid időn belül elfogták a személyi állomány tagjai. Egy fogvatartott zárt büntetés-végrehajtási intézetből szökött meg, őt a rendőrség fogta el.

Az országos parancsnok a migrációhoz kapcsolódó élelmezési, az ideiglenes határzár építésével kapcsolatos feladatok mellett az idegrendészeti őrizet intézményére hívta fel a figyelmet. Mint mondta, ennek kapcsán kommunikációs, etnikai és vallási problémák is felmerültek, de ezeket is sikeresen kezelte a szervezet. Bejelentette: az utolsó, a büntetés-végrehajtási intézetnél levő idegenrendészeti őrizetest is átadták a társhatóságnak.

Fotó: Sopronkőhidai Fegyház és Börtön
A büntetés-végrehajtás számára 2016 legfontosabb stratégiai célkitűzései között szerepel a börtönépítési program folytatása, a fogvatartotti foglalkoztatás-munkáltatás további bővítése, valamint az elítéltek társadalmi reintegrációjának segítése pályázati források szélesebb körű bevonásával és az együttműködések bővítésével.

Az országos parancsnok úr a Büntetés-végrehajtási Szervezet mellett, kiválóra értékelte a Sopronkőhidai Fegyház és Börtönben előző évi munkáját.

Menü

Büntetés-végrehajtási Szervezet

Toborzás

Állampusztai Országos Bv. Intézet

Bács-Kiskun Megyei Bv. Intézet

Balassagyarmati Fegyház és Börtön

Baranya Megyei Bv. Intézet

Békés Megyei Bv. Intézet

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bv. Intézet

Budapesti Fegyház és Börtön

Fiatalkorúak Bv. Intézete

Fővárosi Bv. Intézet

Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézet

Hajdú-Bihar Megyei Bv. Intézet

Heves Megyei Bv. Intézet

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bv. Intézet

Kalocsai Fegyház és Börtön

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet

Márianosztrai Fegyház és Börtön

Pálhalmai Országos Bv. Intézet

Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Somogy Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet

Szegedi Fegyház és Börtön

Szombathelyi Országos Bv. Intézet

Tiszalöki Országos Bv. Intézet

Tolna Megyei Bv. Intézet

Tököli Országos Bv. Intézet

Váci Fegyház és Börtön

Veszprém Megyei Bv. Intézet

Zala Megyei Bv. Intézet

Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja

Büntetés-végrehajtás Központi Kórház

Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet

NKE Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék

Börtönmúzeum

TÁMOP 5.6.3 kiemelt projekt

EFOP 1.3.3. kiemelt projekt

Navigáció