Konferencia a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából

Publikálva: 2015. november 17.

Vonzások és választások – Aktuális determinációk napjaink büntetés-végrehajtásában címmel rendezett szakmai kerekasztal-beszélgetést a Büntetés-végrehajtás Tudományos Tanácsa a Fővárosi Bv. Intézet III. objektumában november 17-én.

A beszélgetés szomorú aktualitását a november 13-án Párizsban történt merényletsorozat adta, amelyre egy perces néma csenddel emlékeztek az előadók és a közel 150 fős hallgatóság. A konferenciát dr. Pallo József bv. ezredes, főosztályvezető, a Büntetés-végrehajtás Tudományos Tanácsának megbízott elnöke nyitotta meg, aki köszöntőjében tartalmas, gondolkodásformáló, és válaszokat kereső szakmai programot ígért a résztvevőknek.

Fotó: Tóth Viktor


Az első előadást, „Időszerű kihívások a szakmai horizonton” címmel Tóth Tamás bv. vezérőrnagy, az országos parancsnok általános helyettese tartotta, aki a terrorizmus terjedésének okai mellett a büntetés-végrehajtás előtt álló különleges feladatokra összpontosított. Az előadásból a hallgatóság megtudhatta, hogy a vallási radikalizmus és a migráció kérdésköre több ponton is kapcsolódik egymáshoz. Ami bizonyos, hogy ezek a jelenségek számtalan kérdést vetnek fel, és a megoldási javaslatok még továbbiakat generálnak.

Fotó: Tóth Viktor

A párizsi terrortámadás sorozatra utalva vezérőnagy úr mindenekelőtt kiemelte, hogy jelenleg egy új időszámítás kezdetén vagyunk, amikor még nincsenek univerzálisan érvényes megoldások, csak különböző alternatív válaszok. Ebben a helyzetben minden lehetséges választ meg kell ismerni és a bevált gyakorlatokat alkalmazva kell kialakítani a saját szakmai rendszerünket és stratégiánkat. Hiszen annak ellenére, hogy Magyarországot, így a magyar büntetés-végrehajtási szervezetet sem érintik élesen a terrorizmussal kapcsolatos problémák, felkészülni nem csupán kifejezetten ajánlatos, de kötelező is – hangsúlyozta. A migrációs krízis legnagyobb biztonsági kockázata ugyanis éppen az, hogy nem tudni pontosan, hogy Európa jelenleg kiket is fogad be.

Fotó: Tóth Viktor

A migrációval kapcsolatos feladatokról szólva vezérőrnagy úr külön köszönetet mondott az idegenrendészeti őrizet végrehajtásában részt vevő kollégáknak, akik a plusz teherként jelentkező feladatot pontosan és kifogástalanul hajtják végre. De büszkeségét fejezte ki azért is, hogy az ország határainak védelmét a büntetés-végrehajtási szervezet munkatársainak, az ideiglenes biztonsági határzár kiépítése során tanúsított áldozatos munkája is biztosította. Ez a munka jelentős erőfeszítéseket igényelt a szervezettől, de az eredményre mindenki büszke lehet – emelte ki Tóth Tamás.

Fotó: Tóth Viktor

Ezt követően Prof. Dr. Nógrádi György, a Budapesti Corvinus Egyetem egyetemi tanára, biztonságpolitikai szakértő „Migráció, rend, biztonság” címmel tartott rövid előadása következett. Professzor úr kifejezetten izgalmasan, és az aktuálpolitikától sem mentesen világított rá a színfalak mögött játszódó világpolitikai csatározásokra, a modernkori világrend mögött meghúzódó érdekek és ellenérdekek szövevényes rendszerére. Érintette a világot megdöbbentő lehallgatási botrányokat, az újfajta fegyverkezési versenyt, valamint a világ teljes átrendeződésének lehetséges forgatókönyvét is, de természetesen az Európát sújtó migránsáradat okairól is beszélt.

Fotó: Tóth Viktor

Nógrádi György szerint a migrációs válság fő problémája, hogy még mindig nincs közös európai válasz a kérdésre. Éppen ezért az országhatár lezárását jó megoldásnak, a döntésképtelen Európa tétlensége okozta szükséges lépésnek tartja, amellyel – saját szavaival élve – Magyarország biztosítani tudta saját létét. A megoldást tehát Európa határainak lezárásában, illetve abban látja, hogy a problémát annak kialakulásánál, az elvándorlók szülőföldjén kell kezelni. A tragikus párizsi eseményekkel kapcsolatban kiemelte, hogy végre felcsillant a remény arra, hogy Európa egységes álláspontot alakít ki a migráció kérdésében, és talán a demokratikus világot is ráébreszti az Iszlám Állam elleni küzdelem fontosságára. 

Fotó: Tóth Viktor

Majd Dr. Tallódi Zoltán, az Igazságügyi Minisztérium Nemzetközi Büntetőjogi és Strasbourgi Bíróság Képviseleti Főosztály főosztályvezető-helyettese a magyar börtönviszonyokat elmarasztaló strasbourgi véleményekről és a migránsokkal kapcsolatos bírósági ítéletekről is beszélt. Többek között ismertette az első Magyarországot érintő migránsokkal kapcsolatos ügyet is. A felvett nevükön csak Iliásznak és Ahmednek hívott menekültek bangladeshi állampolgárok, akiket nem háború, hanem egy árvíz késztetett indulásra. Az ügyük pikantériája, hogy a még mindig zajló eljárás két kérelmezője már régen elhagyta hazánkat, tartózkodási helyük pedig ismeretlen, de a bírósági munka mégis folyamatban van.
Ezt követően a börtönök zsúfoltságával kapcsolatos vezető ítéletekről, vagyis az úgynevezett „pilot judgement”-ekről is szó volt. Ezekkel kapcsolatban elhangzott egy érdekes olasz példa, amely esetben a strasbourgi bíróság elmarasztaló ítéletét követően a jogosult fogvatartottaknak nem anyagi kártérítést nyújtottak, hanem a bv. bíró a szabadságvesztés idejük lerövidítését ajánlotta fel az adott elítélteknek.

Fotó: Tóth Viktor

Végül Vájlok László r. alezredes, az ORFK Rendészeti Főigazgatóságának főosztályvezető-helyettese „A migrációs nyomás kezelésének rendőrségi tapasztalatairól” beszélt. Alezredes úr már előadása legelején megragadta az alkalmat arra, hogy tolmácsolja a rendőrség köszönetét a büntetés-végrehajtásnak a migrációs válságban nyújtott munkájáért és segítségéért. Ezt követően részletes képet festett az elmúlt időszak határvédelmi tevékenységeiről, ismertette a befelé irányuló illegális határátlépések, valamint az embercsempészek elleni eljárások számának alakulását, illetve az illegális bevándorlás kezelésére kialakított intézkedések rendszerét. 

Menü

Büntetés-végrehajtási Szervezet

Toborzás

Állampusztai Országos Bv. Intézet

Bács-Kiskun Megyei Bv. Intézet

Balassagyarmati Fegyház és Börtön

Baranya Megyei Bv. Intézet

Békés Megyei Bv. Intézet

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bv. Intézet

Budapesti Fegyház és Börtön

Fiatalkorúak Bv. Intézete

Fővárosi Bv. Intézet

Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézet

Hajdú-Bihar Megyei Bv. Intézet

Heves Megyei Bv. Intézet

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bv. Intézet

Kalocsai Fegyház és Börtön

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet

Márianosztrai Fegyház és Börtön

Pálhalmai Országos Bv. Intézet

Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Somogy Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet

Szegedi Fegyház és Börtön

Szombathelyi Országos Bv. Intézet

Tiszalöki Országos Bv. Intézet

Tolna Megyei Bv. Intézet

Tököli Országos Bv. Intézet

Váci Fegyház és Börtön

Veszprém Megyei Bv. Intézet

Zala Megyei Bv. Intézet

Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja

Büntetés-végrehajtás Központi Kórház

Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet

NKE Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék

Börtönmúzeum

TÁMOP 5.6.3 kiemelt projekt

EFOP 1.3.3. kiemelt projekt

Navigáció