Konferencia az időskorú fogvatartottak reintegrációjáról

Publikálva: 2016. június 17.

„Időskorú fogvatartottak reintegrációja” címmel rendezett konferenciát a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága 2016. június 16-án Pilisszentkereszten, melyen részt vett a bv. szervezet tagjain kívül több együttműködő szerv képviselője is.


Fotó: Szilassy Roland bv. őrgy.

„Öreg börtönök – Időskorú fogvatartottak” – ez a mottó fogadta az érkezőket az előcsarnokban.
A konferenciát Csóti András bv. altábornagy, országos parancsnok nyitotta meg, aki elmondta, hogy az új Bv. Kódex kiemelt fontosságot tulajdonít a speciális csoportok kezelésének, reintegrációjának, így az időskorú fogvatartottaknak is. A büntetés-végrehajtás a mottó első felében említett öreg börtönöket folyamatosan igyekszik megújítani, az új börtönök építésével, az összesen hatezer fős férőhelybővítéssel pedig ezen változtatni.

"Ki az idős?" címmel elsőként Dr. Tomkó Éva, a Szent Margit Kórház Rehabilitációs Medicina Osztályának osztályvezető főorvosa tartott előadást. A társadalom öregedéséről szólva elmondta, hogy az ENSZ becslései szerint világviszonylatban 2050-re a 60 év felettiek aránya meghaladhatja a 14 év alattiakét, 2060-ra pedig az idősek száma kétszerese lesz a gyermekek számának. A legerősebb nyomást a társadalomra az fogja jelenteni, hogy 2015-2035 között vonul nyugdíjba az úgynevezett „babyboom” generáció.
A gerontológia tudományáról beszélve sokkoló felsorolást kaptunk az idősödés tüneteiről, az időskor jellemzőiről – a memória romlásáról, az ítélőképesség, a tájékozódás, a fizikai teljesítőképesség csökkenéséről – és az azt befolyásoló tényezőkről (például genetika, betegségek, testi-szellemi inaktivitás, stressz), szembesítve a hallgatóságot az életmódunkból fakadó betegségek lehetőségeivel (szív- és érrendszeri problémák, demencia, mentális betegségek, inkontinencia, stb.). Az időskori betegségeknél kiemelkedő fontosságú a perevenció és a rehabilitáció. Az előadás végén vigasztalásul megtudtuk, hogy a jövő lehetőségeit az orvostudomány a genetikában látja, és a géntechnológiával, plasztikai sebészettel az öregedést lehet blokkolni.

Fotó: Szilassy Roland bv. őrgy.

A következő előadást Somogyvári Mihály bv. őrnagy, a BvOP Stratégiai, Elemzési és Tervezési Főosztályának megbízott főosztályvezetője tartotta, „Időskorú fogvatartottak helyzetének nemzetközi és hazai tapasztalatai” címmel. Beszélt a fogvatartotti létszámnövekedés okairól (kriminálisan aktív életkor kitolódása, bűncselekmény típusokhoz köthető strukturális ok, hosszabb tartamú és több kiszabott ítélet), majd a hospitalizációból fakadó egészségügyi kihívások, az elhelyezés, illetve a reintegrációs célok témakörét boncolgatta.

Dr. Nemes Nagy Anna bv. o. ezredes, a BvOP Egészségügyi Főosztályának vezetője „Időskorú fogvatartottak egészségügyi ellátásának értékelése” címmel tartotta előadását, amiben összefoglalta a koros fogvatartottakat érintő leggyakoribb betegségeket, pszichiátriai zavarokat. Problémaként jelölte meg az elfoglaltság, a munkáltatás lehetőségének hiányát, illetve azt, hogy nagyobb figyelmet kell fordítani az időskorúakkal való foglalkozásra, a többi korosztálytól eltérő kezelésére.

Dr. Adler Judit, a GKI Gazdaságkutató Zrt. kutatásvezető közgazdásza az „Idősödők helyzetéről a munkapiacon” című előadásában az időskori foglalkoztatás sajátosságairól, irányvonalairól, lehetőségeiről, a munkaerőpiaci összefüggésekről beszélt.

Skultéti József szociálpolitikus, a Fővárosi Önkormányzat Idősek Otthonának intézményvezetője „Az idősek otthona, mint a szociális ellátórendszer része” címmel tartotta előadását, melyben összefoglaló kimutatásokat láthattunk a budapesti időskorú lakosság területi eloszlásáról, a népesség korösszetételéről, várható élettartamáról, szociális és jövedelmi helyzetéről. Az idősotthonok működését, az ellátást számos tényező nehezíti, többek között a széttagolt jogszabályi környezet. Ezen felül az alacsony mértékű finanszírozás, az elavult épületek, a kevés munkaerő, és az alacsony bérezés is nehezíti a terület működését.

Ezt követően egy – a Szegedi Fegyház és Börtön közreműködésével készült – kisfilmet nézhettünk meg, melyben idős fogvatartottak a velük készített interjúkban gondolataikat érzéseiket, aggodalmaikat osztották meg a nézőkkel.

Dr. Bogotyán Róbert bv. ezredes, a BvOP Fogvatartási Ügyek Szolgálatának szolgálatvezetője az időskorú fogvatartottakkal kapcsolatos speciális feladatokról tartott előadást. Elmondta, hogy fel kell készülni az egészségügyi és elhelyezési kérdések megoldására, és az ebből keletkező pénzügyi terhekkel is meg kell birkóznia a szervezetnek. Az idősek számára szükséges reintegrációs célok kitűzése, illetve meg kell vizsgálni a geriátriai részlegek kialakításának lehetőségét, kiemelt figyelemmel a sajátosságokra, a terápiás foglalkoztatás megteremtésére. A hatékony kezelés szempontjából fontos a bv. pártfogók bevonása, civil szervezetek felkutatása e célcsoport segítésére, illetve a személyi állomány érzékenyítése, oktatása és képzése.

Fotó: Szilassy Roland bv. őrgy.

 

Dienes Rita, a Magyar Vöröskereszt Pest Megyei Szervezetének szakmai vezetője a szociális segítségnyújtás lehetőségeiről beszélt, melyben kiemelt szerepe lehet a Vöröskereszt Mozgalomnak. Ismertette a mozgalom alapelveit, tevékenységét, programjait, intézményeit. Beszámolt egy közelmúltban megszervezett programról is, amellyel új alapokra helyezték az idős emberek védelmét. A „Tiszteletet az éveknek, biztonságot az időseknek” elnevezésű programot az Országos Polgárőr Szolgálat és a Magyar Vöröskereszt a Rendőrség támogatásával valósította meg. A foglalkozások témái a bűnmegelőzés, a felvilágosítás, az áldozatvédelem, és karitatív szerepek voltak.
A Magyar Vöröskereszttel a büntetés-végrehajtásnak 1982 óta van együttműködési megállapodása, melynek megújítására a közeljövőben sor kerül – erre tett ígéretet Dr. Bogotyán Róbert az előadás végén.

Dienes Rita, a Magyar Vöröskereszt Pest Megyei Szervezetének szakmai vezetője a szociális segítségnyújtás lehetőségeiről beszélt, melyben kiemelt szerepe lehet a Vöröskereszt Mozgalomnak. Beszámolt egy közelmúltban megszervezett programról is, amellyel új alapokra helyezték az idős emberek védelmét. A „Tiszteletet az éveknek, biztonságot az időseknek” elnevezésű programot az Országos Polgárőr Szolgálat és a Magyar Vöröskereszt a Rendőrség támogatásával valósította meg. A foglalkozások témái a bűnmegelőzés, a felvilágosítás, az áldozatvédelem, és karitatív szerepek voltak.
A Magyar Vöröskereszttel a büntetés-végrehajtásnak 1982 óta van együttműködési megállapodása, melynek megújítására a közeljövőben sor kerül – erre tett ígéretet Dr. Bogotyán Róbert az előadás végén.

A konferenciát Schmehl János bv. vezérőrnagy, az országos parancsnok biztonsági és fogvatartási helyettese zárta, aki az előadásokon hallottak kapcsán megfogalmazódott néhány gondolatát osztotta meg a vendégekkel: – "A magyar büntetés-végrehajtásnál fontosnak tartjuk, hogy időben felkészüljünk a kihívásokra. Ennek jegyében kiemelt fontosságú az együttműködés olyanokkal, akiben új partnerre leltünk, és azokkal, akikre a továbbiakban is szeretnénk támaszkodni. Lényeges az egyház és a lelkészek támogató, segítő szerepe is." – emelte ki. Foglalkoztatási lehetőségként említette az időskorúak számára a terápiás foglalkoztatást, illetve az alacsony biztonsági kockázatú fogvatartottak bv. falain kívüli munkáltatását is – akár idősek otthonában. A jövőbeni feladatok között említette a fiatal végrehajtó állomány felkészítését és érzékenyítését a speciális feladatokra.

Fotó: Szilassy Roland bv. őrgy.

Fotó: Szilassy Roland bv. őrgy.

Menü

Büntetés-végrehajtási Szervezet

Toborzás

Állampusztai Országos Bv. Intézet

Bács-Kiskun Megyei Bv. Intézet

Balassagyarmati Fegyház és Börtön

Baranya Megyei Bv. Intézet

Békés Megyei Bv. Intézet

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bv. Intézet

Budapesti Fegyház és Börtön

Fiatalkorúak Bv. Intézete

Fővárosi Bv. Intézet

Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézet

Hajdú-Bihar Megyei Bv. Intézet

Heves Megyei Bv. Intézet

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bv. Intézet

Kalocsai Fegyház és Börtön

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet

Márianosztrai Fegyház és Börtön

Pálhalmai Országos Bv. Intézet

Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Somogy Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet

Szegedi Fegyház és Börtön

Szombathelyi Országos Bv. Intézet

Tiszalöki Országos Bv. Intézet

Tolna Megyei Bv. Intézet

Tököli Országos Bv. Intézet

Váci Fegyház és Börtön

Veszprém Megyei Bv. Intézet

Zala Megyei Bv. Intézet

Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja

Büntetés-végrehajtás Központi Kórház

Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet

NKE Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék

Börtönmúzeum

TÁMOP 5.6.3 kiemelt projekt

EFOP 1.3.3. kiemelt projekt

Navigáció