Munkatársunknak, dr. Jungbert Zsófiának abban a megtiszteltetésben volt része, hogy a Magyar Testvéri Börtöntársasággal az ECOR projekt keretében 2015. június 16-19. között Németország Brandenburg tartományában szakmai tanulmányúton vehetett részt.
A delegáció tagja volt Roszík Gábor evangélikus lelkész, Balázs Péter bv. dandártábornok, bv. főtanácsos, a Pálhalmai Országos Büntetés-végrehajtási Intézet parancsnoka, Együd József bv. alezredes biztonsági osztályvezető (Tiszalöki Országos Büntetés-végrehajtási Intézet), Szilassy Roland bv. őrnagy, kiemelt főreferens (Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága Fogvatartási Ügyek Főosztálya), Németi Bertalan bv. főtörzsőrmester, gépjárművezető (Tiszalöki Országos Büntetés-végrehajtási Intézet) és dr. Jungbert Zsófia közalkalmazott jogtanácsos (Váci Fegyház és Börtön).
Az ECOR (European Communities of Restoration) projekt keretében 2015. január 28-30. között a konzorciumi partnerszervezetek számára, az APAC részlegek létrehozása témában képzést tartottak Magyarországon, melynek során a németországi partner, a Kék Kereszt (Blaues Kreutz) meghívta a Magyar Testvéri Börtöntársaságot, valamint az APAC módszer kiszélesítésében szerepet vállalt bv. szerveket.
Németországban a büntetés-végrehajtás kérdését – akárcsak például az oktatás, és a kultúra kérdéseit – tartományi szinten alakították ki. Az alapelveket és az általános kereteket (például az egyszemélyes elhelyezést) törvényi szinten szabályozták, a végrehajtás mikéntjéről azonban a 16 tartomány külön-külön hatáskörben rendelkezik, így lényeges eltérések mutatkoznak az egyes decentralizált kérdések tekintetében.
A biztonság titkát abban látják, hogy hogyan bánnak a fogvatartottakkal, és hogy mennyire sikerült őket bevonni – első naptól kezdve – a reintegrációs folyamatba.
A második nap először a Lackau-Dubeni bv. intézetet ismerhettük meg, Brandenburg tartomány összes női fogvatartottja ide kerül elhelyezésre. Ezután következett a Justizwollzugsanstalt Spremberg – Sprembergi Büntetés-végrehajtási Intézet, ahol 2005-től kezdve már csak nyitott részlegek működnek.
Megállapodások alapján az elítéltek a környező települések önkormányzatai számára folyamatosan végeznek jóvátételi (resztoratív) munkákat, illetve az önkormányzat biztosít munkalehetőséget számukra (pl. gondnoki állást egy óvodában), amelyért az intézet fizet munkabért az elítélteknek.
Az utolsó napon, Potsdamban Dr. Helmut Markov, a tartományi igazságügyi miniszter és Ralf Andrae, büntetés-végrehajtási főosztályvezető fogadta a delegációt. Miniszter úr tájékoztatást kért a magyarországi büntetés-végrehajtás működéséről, a szakmai munkáról, különösen a fogvatartottak munkáltatásáról. Őszintén érdeklődött a tartományi büntetés-végrehajtásban szerzett tapasztalatainkról, de kikérte a vendégek véleményét a Kék Kereszt által működtetett lakóközösség és az ECOR programban rejlő további lehetőségekről is.