Befejeződött a III. objektum energiaracionalizálásának újabb szakasza

Publikálva: 2018. január 18.

Több mint 133 millió forintos Európai Uniós támogatás segítségével készült el a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet Venyige utcai objektumában az a fotovoltaikus rendszer, amelyet 2018. január közepén adtak át.

A projekt eredetileg 2017. december 31-én fejeződött volna be, azonban a kivitelezés során több olyan módosításra is szükség volt, amely a hosszabbítást indokolta. A KEHOP-5.2.11-16-2016-00099 számon futó beruházást az Európai Unió Kohéziós Alap és Magyarország Kormánya közösen finanszírozta. Már a pályázat benyújtásakor fontos szempont volt, hogy a börtön minél inkább az önfenntarthatóságra törekedjen. Fontos szempont volt az is, hogy az energiaracionalizálás megvalósítása jelentősebb megtakarítást eredményezhet az intézet költségvetésében, melynek eredményeképpen más területek fejlesztésére több anyagi forrás áll rendelkezésre.

Fotó: FBVI

Fotó: FBVI

A már meglévő napelemes rendszer mellett, a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet mostantól valamivel több, mint 222 kW névleges teljesítményű napelemes kiserőművel biztosítja a villamos energia fogyasztásának egy részét. Az épületek tetőszerkezetének, a tetőfelületek tájolásának, valamint a napelem panelek fizikai méretének figyelembevételével összesen 854 db napelem modul optimális elhelyezése történt, melyek egyenként 260 W névleges teljesítményű napelem modulok. A rendszer öt alrendszerből áll: ruházati raktár épület, kazánház épület, garázs épület, konyha épület és a szálló épület. A telepítés várható éves hozama 211.510 kWh villamos energia, ami évi 7.191.340 Ft megtakarítást jelent az intézmény számára. További előnye, hogy a rendszer - működése során - évente mintegy 200 tonna szén-dioxid-kibocsátás csökkenéssel segíti környezetünk védelmét.

Fotó: FBVI

Fotó: FBVI

A Fővárosi Bv. Intézet egy újabb pályázatot is benyújtott, melyet szintén a KEHOP program írt ki, és a projekt társfinanszírozásában valósulna meg. A pályázati anyag célja a Bosnyák utcai szálló épület hőtechnikai-adottságainak javítása, amely részleteiben nézve a padlástér padozatának hőszigetelésére; a külső nyílászárók, valamint a belső fűtött és fűtetlen terek közötti ajtók cseréjére; a fűtött és fűtetlen épületen belüli terek közötti falszerkezeti hőszigetelésre; valamint mindhárom tetőfelületen, összesen 16 db napelem-panel telepítésére terjed ki.

Fotó: FBVI

Mi is az a KEHOP program?

A KEHOP, vagyis a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program egyik kiemelt célkitűzése – összhangban a hazai és az EU energiapolitikával – a környezeti szempontok érvényesítése a gazdasági fejlődésben. Ennek is feltétele a megújuló energiaforrások nagyobb arányú felhasználása, a társadalom és a környezet harmonikus viszonyának kialakítása, a hazai energiahordozó forrásszerkezet kedvező befolyásolása a hagyományos energiaforrások felől a megújuló energiaforrások irányába való elmozdulás elősegítésével. Általános cél a kisebb környezeti terheléssel járó megújuló energia alapú energiatermelés elterjesztése, ezen belül a megújuló energiaforrásokon alapuló hő- és villamos energiatermelés szerepének növelése az összenergia felhasználáson belül és ezen keresztül az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése.

Egy 2005-ös ENSZ közgyűlési határozat szerint a fenntartható fejlődést három, egymással szoros kölcsönhatásban és függőségben levő dimenzió alakítja: a gazdasági, a társadalmi és a környezeti. A projekt az utóbbit kívánja erősíteni annak reményében, hogy ennek fejlesztése ösztönző hatással lesz a másik két ágazatra is. A környezeti dimenzió fejlesztése olyan területeken valósul meg, mint például az energiahatékonyság növelése, a megújuló energiaforrások alkalmazása, a klímaváltozás hatásaihoz való alkalmazkodás.

Menü

Büntetés-végrehajtási Szervezet

Toborzás

Állampusztai Országos Bv. Intézet

Bács-Kiskun Megyei Bv. Intézet

Balassagyarmati Fegyház és Börtön

Baranya Megyei Bv. Intézet

Békés Megyei Bv. Intézet

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bv. Intézet

Budapesti Fegyház és Börtön

Fiatalkorúak Bv. Intézete

Fővárosi Bv. Intézet

Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézet

Hajdú-Bihar Megyei Bv. Intézet

Heves Megyei Bv. Intézet

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bv. Intézet

Kalocsai Fegyház és Börtön

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet

Márianosztrai Fegyház és Börtön

Pálhalmai Országos Bv. Intézet

Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Somogy Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet

Szegedi Fegyház és Börtön

Szombathelyi Országos Bv. Intézet

Tiszalöki Országos Bv. Intézet

Tolna Megyei Bv. Intézet

Tököli Országos Bv. Intézet

Váci Fegyház és Börtön

Veszprém Megyei Bv. Intézet

Zala Megyei Bv. Intézet

Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja

Büntetés-végrehajtás Központi Kórház

Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet

NKE Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék

Börtönmúzeum

TÁMOP 5.6.3 kiemelt projekt

EFOP 1.3.3. kiemelt projekt

Navigáció