Kiemelt fontosságú feladat elvégzése zajlott a napokban Állampusztán. Az évente szokásos állattenyésztési munkafolyamat, a birkák nyírása kezdődött meg a jó idő beköszöntével.
A birkanyírás az a mezőgazdasági munkavégzés, amelynek során a juhok bundáját nyírógéppel eltávolítják. Egy egyedet évente rendszerint egyetlen alkalommal nyírnak, ez általában nyár elejére – Magyarországon hagyományosan az április–június közötti időszakra – tehető, hogy a megnyírt juhok a hidegebb idő beálltáig újabb, védelmet nyújtó bundát növeszthessenek.
Az állatokat egy erre a célra rendszeresített, rekeszekre osztott nyíróhodályba terelik, és a farára ültetik az állatot. Az emberi hajnyíró géppel azonos elven működő, elektromos juhnyíró gép használatával naponta akár 60-100 juh is megnyírható.
Az állatot rendszerint egyik oldalára fektetve a fejénél kezdik nyírni a fara felé, hasától a gerinc irányába haladva, ügyelve a nyírás folyamatosságára, a bunda egyben maradására. A juhnyírást lezáró, a gyapjú feldolgozását megelőző munkafolyamat a lenyírt gyapjú osztályozása.
Ennek során a bundát a nyírási felülettel felfelé az osztályozórácsra terítik, s a színgyapjútól gondosan különválasztják a bunda szélét, valamint a gyengébb minőségű, a hason, a lábon és a fartájékon nőtt bundát.
Idén 1261 anyaállatot, 236 fiatal jerkét, és 27 kost nyírtak meg a 3 nap alatt. Reggel 6 órától, délután 5 óráig 8 nyíró dolgozott folyamatosan, amihez a kisegítő munkát, az állatok terelését, kiválasztását, az gyapjú összeszedését, válogatását, csomagolását, az állatok jelölését 20 fogvatartott végezte. A fiatal állatok – kb. 300 db - nyírására júniusban szokott sor kerülni, ők addigra növesztenek nyírható bundát.
Egy állat 4,5- 5kg súlyú gyapjút ad, amiket a Kft. évtizedek óta ugyanannak a cégnek értékesít. A nyírásból csekély hasznuk van, főképp a nyírás költségeit fedezi.