Börtönlelkészek országos találkozójának adott otthont Veszprém

Publikálva: 2017. szeptember 20.

"Reményt adni a reménytelenségben" - fogalmazta meg Butsy Lajos Sopronkőhidáról a börtönlelkészi szolgálat lényegét.

Több hónapos előkészületet követően házigazdaként fogadtuk a börtönlelkészeket a Veszprém Megyei Büntetés-végrehajtási Intézetben a Veszprém Főegyházmegyei Érsekség támogatásával és közbenjárásával. A kétnapos rendezvény hivatalos része sajtótájékoztatóval kezdődött, aminek a Padányi Bíró Márton Katolikus Gimnázium adott otthont. A sajtótájékoztatón a börtönlelkészek munkásságáról, jelenlétükről számoltak be a felszólalók. Feladatkörüknek megfelelően más-más hangsúllyal, más-más szempontok szerint méltatták az egyházi személyek tevékenységét.

Fotó: Veszprém Megyei Bv. Intézet


Elsőként Márfi Gyula érsek köszöntötte kollégáit és az újságírókat, felszólalásában kifejezte elismerését a börtönlelkészeknek. Bíró László tábori püspök a lelkésztársait úgy jellemezte, mind "hídverők" és "jelei egy más világnak", akik fáradhatatlanul és önzetlenül tesznek a szabadságvesztésüket töltők lelki üdvösségéért, nyújtanak segítő kezet és fordulnak elfogadással a fogvatartottak felé.
Németh Éva bv. ezredes, intézetparancsnok a reintegráció irányából közelítette meg a két nap tematikáját, hiszen a büntetés-végrehajtás fő célkitűzése a szabadulók sikeres visszavezetése a társadalomba. Szerinte az egyházi programok nemcsak szabadidős tevékenységként foghatók fel – számtalan példát látott, mikor mindez "igaz hitbe fordult át". Megragadta az alkalmat, hogy külön megköszönje a bv. intézet lelkészének, Zsebe Attilának és Lendvai-Frikkel Attilának, a diakónus segítőjének önzetlen, áldozatos munkáját. Lelkészünk az elmúlt egy évben 450 igeliturgiát tartott, megközelítőleg 6000 fogvatartottnak –  ilyen fokú intenzitásra korábban nem volt még példa a veszprémi börtönben. 

Fotó: Veszprém Megyei Bv. Intézet

Megemlítette, hogy a Veszprém Főegyházmegyei Érsekség támogatását, odafigyelését hosszú évek óta élvezi az intézet, a börtön Isteni Irgalmasság Kápolnáját maga Márfi Gyula érsek szentelte fel, aki lehetőségeihez mérten jeles keresztény ünnepeken rendszeresen ellátogat a börtönbe. A bv. intézet igyekszik a maga módján háláját kifejezni, ezért a sajtótájékoztatóval egy időben Herczeg Attila bv. százados, büntetés-végrehajtási osztályvezető-helyettes osztályfőnöki óra keretében bűnmegelőzési előadást tartott.
A parancsnok után Butsy Lajos, a Sopronkőhidai Fegyház és Börtön lelkésze beszámolt az intézetükben bevezetett Cursillo tapasztalatairól és hatékonyságáról, ami miatt ajánlja kollégáinak is, mint kiváló lehetőséget. Ez a rövid elmélkedés, illetve a kétnapos lelkigyakorlat mint új tényező van jelen a börtönlelkészi szolgálatban és úgy véli, ennek hatására a fogvatartottak viselkedésében óriási változások tapasztalhatóak, jobban viselkednek egymással.
Takács Péter a Váci Főegyházmegye részéről a börtönpasztorációról beszélt. Fontos információként megosztotta a jelenlévőkkel, hogy lényegében az 1949 előtti szellemiségét folytatják, a mai szervezett formában 2001 óta működnek, és igyekeznek eleik örökül hagyott értékei szerint végezni munkájukat. A  bv. szervezet 19 intézetében jelenleg 35 fő lelkész vállalta, hogy a fogvatartottakat hitükben támogassa és a figyelmüket ráirányítsa a keresztény nézetekre. A már ma is kiváló nemzetközi kapcsolataikat szeretnék tovább mélyíteni. Jelenleg a Katolikus Börtönpasztoráció Nemzetközi Szervezetéhez tartoznak és itthon megalakították a Börtönlelkészek Magyarországi Egyesületét. A börtönkapukon túlmutató céljaik közül kiemelte a félutas házak alapítását.  "A szenteknek is van múltjuk, de a fogvatartottaknak is van jövőjük", zárta beszédét, amit követően az újságírók egyéni interjúkat készíthettek.

Fotó: Veszprém Megyei Bv. Intézet


Fotó: Veszprém Megyei Bv. Intézet

Fotó: Veszprém Megyei Bv. Intézet

 A sajtótájékoztatót követően közösen átvonultunk a gimnázium által használt csodálatos barokk műemlék Szent Anna Kápolnába, ahol a Márfi Gyula érsek vezetésével és Nagy Károly apát kanonokkal közösen a börtönlelkészek ünnepi liturgiát mutattak be, mely során két jogerős női fogvatartott vehette magához az Úr szentségét, egyikük keresztségben részesült, a másik bérmálkozott. További különlegessége volt az eseménynek, hogy két szabadult fogvatartott szintén jelen volt az ünnepségen, ők mindketten bérmálkoztak.

 

A fogvatartottakat és a szabadult elítélteket Zsebe Attila börtönlelkész hónapokon át készítette fel erre a jeles napra, amelyen mindannyian megilletődve vettek részt.

 

 

 

 

 

 

 A szentmisén a sajtó képviselői is jelen voltak; a másfél óra lenyűgöző és megható látványa, valamint – és nem utolsó sorban – az élőzenés élmény marasztalta őket azzal a néhány, utcáról betévedt emberrel együtt, akik a két civil ünnepelt családtagjaival közösen, Veszprémben eddig soha nem látott esemény szemtanúi lehettek.

Fotó: Veszprém Megyei Bv. Intézet


A börtönlelkészek az este folyamán kötetlen programban örülhettek egymás társaságának és végre alkalmuk nyílt a tapasztalatcserére.
Másnap a régi várbörtönbe kalauzoltuk vendégeinket, majd a 2003 óta működő börtönünket látogatták meg.

Fotó: Veszprém Megyei Bv. Intézet

Fotó: Veszprém Megyei Bv. Intézet

Németh Éva bv. ezredes, intézetparancsnok szakmai prezentációját követően kerekasztal beszélgetésre került sor. A közösen elfogyasztott ebéd után ki hosszabb, ki rövidebb útra kelt, hogy a következő napon már feltöltődve folytathassa szolgálatát.

Fotó: Veszprém Megyei Bv. Intézet

Fotó: Veszprém Megyei Bv. Intézet

Menü

Büntetés-végrehajtási Szervezet

Toborzás

Állampusztai Országos Bv. Intézet

Bács-Kiskun Megyei Bv. Intézet

Balassagyarmati Fegyház és Börtön

Baranya Megyei Bv. Intézet

Békés Megyei Bv. Intézet

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bv. Intézet

Budapesti Fegyház és Börtön

Fiatalkorúak Bv. Intézete

Fővárosi Bv. Intézet

Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézet

Hajdú-Bihar Megyei Bv. Intézet

Heves Megyei Bv. Intézet

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bv. Intézet

Kalocsai Fegyház és Börtön

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet

Márianosztrai Fegyház és Börtön

Pálhalmai Országos Bv. Intézet

Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Somogy Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet

Szegedi Fegyház és Börtön

Szombathelyi Országos Bv. Intézet

Tiszalöki Országos Bv. Intézet

Tolna Megyei Bv. Intézet

Tököli Országos Bv. Intézet

Váci Fegyház és Börtön

Veszprém Megyei Bv. Intézet

Zala Megyei Bv. Intézet

Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja

Büntetés-végrehajtás Központi Kórház

Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet

NKE Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék

Börtönmúzeum

TÁMOP 5.6.3 kiemelt projekt

EFOP 1.3.3. kiemelt projekt

Navigáció