A Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön 2014. november 26-28. között otthont adott az első magyarországi börtön-cursillonak, melyen a 3 nap során 15 fogvatartott, és 7 előadó vett részt.
A cursillo (spanyol eredetű szó) magyarul a kereszténységről szóló rövid tanfolyamot jelent. Segítségével a vallásosak, de a hittől, egyháztól távol lévők, a maguk módján Istenhívők is mérlegelhetik, meggondolhatják és átélhetik, mi a keresztény megközelítés és válasz a ma kérdéseire. Hazánkban nemzedékeknek nem volt módja megismerni azt a talajt, amin az európai civilizáció kivirágzott. Ezen hiány a börtönök társadalmában is erőteljesen jelentkezik, így ezt a hiányt igyekszik bepótolni a börtön-cursillo, ami egy rövid, intenzív élmény a börtön falain belül. A három és fél nap alatt olyan sok élményt nyújt, amire a legtöbben egy életen át emlékezni fognak.
A cursillo nem csak a vallásos embereknek való. A cursillót a katolikus egyház szervezi, de nagyrészt világiak tartják. Mondandója a tapasztalatok szerint a résztvevők nemétől, családi helyzetétől, felekezetétől, korától, képzettségétől és társadalmi helyzetétől, sőt vallásossága mértékétől függetlenül is érvényes, és nem ritkán lelkesedést kelt. Mára már több tízezer ember végezte el a cursillót a börtön falain kívül hazánkban, azonban falakon belül ez volt az első alkalom.
A cursillo inkább lelki élmény, megrendülés a résztvevőknek, mint tudás megszerzése, bár az is. Szeme előtt új világ nyílik meg. Ez a találkozás nem más, mint egy személyes vallásos élmény. A cursillót nem lehet könyvekből megtanulni, vagy megmagyarázni. Hogy mi a cursillo, azt csak az érti meg, aki átélte.
A cursillo a tapasztalatok szerint örömöt ad, aktivizálja az embert, és tettekre sarkall, hogy magunkat és környezetünket is jobbá tegyük. A cursillo új barátságokkal és új közösségekkel is megajándékozhatja az embert.
A cursillo azokat az aktív embereket hívja, akik hatással vannak környezetükre. A részvételt - tapasztalataink alapján - a 25 és 65 év közötti korosztálynak javasoljuk. A cursillo célja, hogy az erkölcs megerősítésével javuljon a fegyelmi helyzet, és Magyarország újra keresztény legyen a börtön falin belül is.
A jelenlegi cursillót a katolikus egyház szervezte, melyre adományokat kaptak korábbi civil résztvevőktől.
Az intézetünk katolikus lelkésze – Hajdú Miklós atya – szervezésében a cursillo résztvevői szerdán este közös vacsorával kezdtek, melyen a tagok megismerték egymást, és előadóikat is. Ezt követően este 9 óráig folyamatos előadások kerültek megtartásra, melyeknek témái a kereszténység alap témaköreit fogták át.
Csütörtökön a reggeli 4 órai ébresztő, és a zárkán történő napi kötelező programok után a fogvatartottak 6 órától folyamatos teológiai előadásokat hallgathattak, és azok feldolgozásaként témáikhoz illeszkedő csoportfoglalkozásokon vehettek részt. a nap zárásaként más cursillon már részt vett emberektől kaptak leveleket, melyben
jókívánságaikat és javaslataikat olvashatták.
Az ebéd a büntetés-végrehajtási rendszer napirendjétől eltérően és módon került elfogyasztásra, mivel azt a hétköznapi emberek számára megszokott terített asztal mellett porcelán étkészletből fogyaszthatták el a fogvatartottak előadóik társaságában.
Délután folytatódtak az előadások és a lelki gyakorlatok egészen este 8 óráig.
A péntek délelőtti program megegyezett a csütörtöki napirenddel, azonban egy ünnepi szentmisén is részt vehettek a cursillo résztvevői, a közeli hozzátartozóikkal együtt, melyet Székely János püspök úr celebrált. A szentmise és tanúságtétel után az intézet parancsnoka a résztvevők számára 1,5 órás beszélőt engedélyezett.
A cursillo jó hangulatban és fegyelmezett keretek között zajlott, sőt a jövő év január 1-től életbe lépő jogszabályi változásoknak köszönhetően a reintegráció rendszerébe is szervesen beilleszthető.