A Magyar Tartalékosok Szövetsége és a Honvédelmi Minisztérium szervezésében, a Honvédelmi Miniszter fővédnöksége alatt, Jásdi Balázs hagyományőrző főhadnagy immár tizenhatodik alkalommal szervezte meg a Doni Hősök Emléktúrát. A túra zempléni részének védnöke Rózsahegyi Tamás bv. ezredes, intézetünk parancsnoka volt. A túrán intézetünk állománya, és az általuk működtetett hagyományőrző csoportok is részt vettek.
A túra dandárját a hagyományőrző csoportok – a M. kir. 10. Honv. Határvadász hagyományőrző Zászlóalj, és a Szücs Mihály Lovas bandérium – alkották összesen 18 fővel, de csatlakozott hozzájuk a Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön, valamint a Sátoraljaújhelyi Rendőrkapitányság hivatásos állománya is 8 fővel. A menetben cserkészek is képviseltették magukat, hiszen a sátoraljaújhelyi 768. Csepellény György és a füzéri Perényi Péter Cserkész csapat 16 tagja is részt vett a megemlékezésen.
A túra során – amelynek több helyszínén civilek is csatlakoztak a menethez – a résztvevők Háromhuta, Komlóska, Hercegkút, Sárospatak, Károlyfalva, Rudabányácska, Sátoraljaújhely útvonalon összesen 50 kilométert teljesíthettek, erdei és műúton.
1943 januárjában a Don folyó mentén folyó hídfőcsatákban a Magyar Királyi 2. Hadsereg csapatai vettek részt, melyek a nagy túlerőben levő szovjet áttörést próbálták elhárítani. A csaták során a hadsereg közel fele tűnt el vagy halt hősi halált, illetve esett hadifogságba. A magyar katonák hősies helytállását követően a tervezett szovjet offenzíva – mely során teljesen bekerítik a német és magyar csapatokat – nem sikerült. A 2. Magyar Hadsereg életben maradt részeit 1943 tavaszára vonták hátra, azaz került ki a közvetlen harcvonalakból.
A túra célja, hogy emléket állítson az 1943. januári Don folyó menti harcokban elesett, megsebesült vagy hadifogságba került magyar katonáknak. Ezen kívül az érintett településeken található emlékműveknél a túra résztvevői a helyi önkormányzatokkal és civil szervezetekkel közösen a települések háborúban elhunyt lakosairól is megemlékeztek.