Nemcsak leendő rendőröket és katasztrófavédőket, de börtönőröket is képeznek a győri Bercsényi-szakközépiskolában. Az új kerettantervről kötöttek megállapodást tegnap a felek – a bv., a gimnázium és az Összefogás a Börtönügyért Egyesület (ÖBE) – vezetői.
A Bercsényi 25 éve folytat rendvédelmi képzést, amibe 2008-ban a győri bv. intézet is bekapcsolódott. Mihály Attila bv. ezredes, intézetparancsok szerint ez részben az utánpótlás miatt fontos, de legalább ennyire azért is, mert az eddig erre oktatott 4-500 diák valószínűleg jogkövető életet él, ismeri a büntetés-végrehajtás munkáját, s így kevesebb előítéletet táplál majd a rendszerrel szemben.
Nagy Ferenc ny. bv. alezredes, az ÖBE elnöke, Mihály Attila bv. ezredes és Németh Zsolt iskolaigazgató arról kötött tegnap együttműködési megállapodást, hogy a szakközépiskolások a közismert tárgyak tanítása mellett 9. évfolyamban heti 6 órában, utána 7, majd 8, végül 11 órában tanulják a rendészeti szakma elméleti és gyakorlati részét. Oktatásukból pedig a Bv. munkatársai is kiveszik a részüket.
Németh Zsolt elmondta: két éve törvény is szabályozza a duális képzést, amelynek értelmében a rendvédelmis végzősök gyakorlatot végeznek az adott szervezetnél, évi 35, majd 70 és 105 órában. Nagy Ferenc ny. bv. alezredes szerint természetesen nem arra kell gondolni, hogy a gyakorlaton lévők beállnak a felügyelők sorába. Inkább látnak, tapasztalnak, élőben ismerkednek a fogvatartottak szállításával, az intézet eszközeivel, körülményeivel. A tanulóknak egyébként év közben is legalább két órás börtönlátogatást ír elő a kerettanterv.
A felektől megtudtuk: már a győri börtön állományában is dolgozik volt bercsényis, s része is a megállapodásnak, hogy az iskola volt érettségizői előnyt élveznek a felvételnél. A képzés fél évvel a tiszthelyettesi képzésbe is beszámít.
A Bercsényi Miklós Szakközépiskola igazgatója elmondta: jellemző, hogy a mintegy 60-70 fős bv.-s évfolyamnak 40 százaléka választja a szakirányú folytatást, tiszthelyettes-képzőn vagy a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen.
Győr számára egyébként példát jelentett a Balassagyarmati Fegyház és Börtön hasonló konstrukciója; ez a letöltőház már keményebb terep a győrinél, hiszen részben fegyházként működik. A parancsnok, dr. Budai István bv. ezredes szerint itt is elsősorban jogot, a fogvatartás és a kényszerintézkedések szabályait oktatják a tinédzsereknek, akik számára – kár szépíteni – a rendőri pálya a vonzóbb.
Laczó Balázs újságíró, Kisalföld