"Egyedül nehezebb"

Publikálva: 2017. augusztus 7.

A prevenciós célok megvalósítása érdekében kialakított együttműködések és szakmai programok eredményeként indult el intézetünkben is a drogprevenciós részleg működése, melynek szervezésében és koordinálásában nagy szerepe van a börtön személyi állományának, a szakpszichológusnak – aki kellő szakmai tapasztalattal rendelkezik e téren, valamint külsős szakemberek is segítik ezt a munkát.

Korábban ennek az apropójából a börtönrádió vendége volt dr. Feller Gábor pszichiáter főorvos, akivel a pszichiátriai betegségeken kívül többnyire a mai magyar droghelyzetről beszélgettek a műsorszerkesztők, majd nem sokkal később dr. Zacher Gábor toxikológus, a Honvéd Kórház sürgősségi osztályának a vezetője is elfogadta meghívásunkat, aki pedig a kábítószer-használat veszélyeire hívta fel a figyelmet. Nem utolsósorban pedig Kaliba Edit rendőr alezredes, a Győri Városi Rendőrkapitányság Bűnmegelőzési Alosztályának vezetője is interjú adott rádiónknak, ahol a drogprevencióról beszélgetett a szerkesztőkkel.

Fotó:Gy-M-S Megyei Bv.Intézet

A büntetés-végrehajtási intézetekben folyó prevenciós munka az addiktológiai problémával érintett fogvatartottak kezelésére helyezi a hangsúlyt. Helyi szinten nagy segítséget nyújt ehhez a Győri Városi Kábítószerügyi Egyeztető Fórum, a KEF, amelyben 21 intézmény és szervezet 27 szakembere dolgozik annak érdekében, hogy folyamatosan figyelemmel kísérjék a droghelyzet alakulását a városban, és összehangolják a drogproblémában érintett intézmények és szervezetek munkáját. Ebben a drogprevenciós tevékenységben aktívan részt vesz a Szent Cirill és Methód Alapítvány RÉV Szenvedélybeteg-segítő Szolgálat is.
A RÉV, szenvedélybetegeket segítő szolgálat „mottója” Remény a szabaduláshoz, értelem az élethez, választás a lehetőségek közül" – ennek gondolatmenetén csoportos foglalkozás során segítenek azoknak a fogvatartottaknak, akik a börtön drogprevenciós részlegébe kerülnek. A foglalkozások sokrétűek, lehet önismereti, vagy konfliktus- és agressziókezelés is.

Fotó:Gy-M-S Megyei Bv.Intézet

Arról, hogy ki kerülhet a prevenciós részlegre, a Befogadási és Fogvatartási Bizottság dönt. A prevenciós körleten egy csapatban dolgozik a reintegrációs tiszt, a pszichológus, az orvos és az egészségügyi szakápoló is, azonban a fogvatartottaknak is meg kell „dolgozniuk” a sikerért. Az ezen a részlegen elhelyezett elítélteknél és előzetes letartóztatásban lévő személyeknél havonta egyszer drogtesztet végeznek – a negatív teszteredmény feltétele a részlegen való maradásnak. 

A programban részt vevő fogvatartottak – a motiváció elősegítése érdekében – „kedvezményekben” is részesülhetnek: gyakrabban telefonálhatnak, vagy sűrűbben fogadhatnak látogatókat.

Intézetünk e fogvatartottjai segítséget nyújtottak a házi műhelyben dolgozó elítélteknek azoknak a zárkáknak a kifestésében, ahol az elkövetkezendő félévet töltik.
A drogprevenciós részlegen elhelyezettek tanácsokat és ötleteket kaptak a visszaesés megelőzése érdekében.

Fotó:Gy-M-S Megyei Bv.Intézet

„Ha gondod van, gyere be és mondd el!
Ha nincs, mondd el, hogy csinálod!"

(forrás: RÉV)

Menü

Büntetés-végrehajtási Szervezet

Toborzás

Állampusztai Országos Bv. Intézet

Bács-Kiskun Megyei Bv. Intézet

Balassagyarmati Fegyház és Börtön

Baranya Megyei Bv. Intézet

Békés Megyei Bv. Intézet

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bv. Intézet

Budapesti Fegyház és Börtön

Fiatalkorúak Bv. Intézete

Fővárosi Bv. Intézet

Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézet

Hajdú-Bihar Megyei Bv. Intézet

Heves Megyei Bv. Intézet

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bv. Intézet

Kalocsai Fegyház és Börtön

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet

Márianosztrai Fegyház és Börtön

Pálhalmai Országos Bv. Intézet

Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Somogy Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet

Szegedi Fegyház és Börtön

Szombathelyi Országos Bv. Intézet

Tiszalöki Országos Bv. Intézet

Tolna Megyei Bv. Intézet

Tököli Országos Bv. Intézet

Váci Fegyház és Börtön

Veszprém Megyei Bv. Intézet

Zala Megyei Bv. Intézet

Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja

Büntetés-végrehajtás Központi Kórház

Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet

NKE Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék

Börtönmúzeum

TÁMOP 5.6.3 kiemelt projekt

EFOP 1.3.3. kiemelt projekt

Navigáció