Együttműködés a fogvatartottakért

Publikálva: 2015. október 5.

A Veszprém Megyei Büntetés-végrehajtási Intézetben 2015. szeptember 29-én tartottuk a TÁMOP 5.6.3.-12/1-2012-0001 „A fogvatartottak többszakos társadalmi és munkaerő-piaci reintegrációja és intenzív utógondozás modellje” című projekt záró-rendezvényét, majd ezt követően a Veszprém Megyei Kormányhivatal és intézetünk között létrejött együttműködési megállapodás aláírására került sor.

A programot Baán-Muzsik Márta intézeti projektfelelős összefoglalója nyitotta.
A 3 fős TÁMOP stáb 2013. áprilisában kezdte meg intézetünkben a tevékenységét.
A projekt első szakaszában történt a fogvatartottak toborzása, bevonása volt a cél, a második szakaszban személyiség- és készségfejlesztő trénkngeken vettek részt az elítéltek. Az elmúlt két és fél év alatt több száz egyéni és csoportos foglalkozást tartottak a kollégák. A harmadik szakaszban a bevont fogvatartottak lehetőséget kaptak szakképzésre, szobafestő OKJ szakképzésen 18 fő, az ingatlanfenntartó, karbantartó képzésen 15 fő szerzett képesítést. A negyedik szakasza szabadulásra készítette fel a fogvatartottakat. Kihangsúlyozta, hogy a projekt resztoratív elemei voltak a jóvátételi munkák, melyeken öt alkalommal, összesen 20 fogvatartott vett részt. A TeSzedd programhoz csatlakozva illegális szemétlerakókat számoltak fel, egy veszprémi óvoda felújításában segédkeztek, illetve a halottak napi megemlékezés időszakában parkgondozási munkát végeztek a város legnagyobb temetőjében.
A program lehetőséget biztosított, hogy önkénteseket is bevonjanak a munkájuk segítésére.

Fotó: Veszprém Megyei Bv. Intézet
A beszámolót követően a fogvatartottak műsora következett, akik felidézték emlékeiket, személyes élményeiket a projekttel kapcsolatban.  Lelkesen meséltek oktatóikról, a tanulás öröméről és arról, hogy a jóvátételi munkában való részvétellel lehetőséget kaptak arra, hogy jobbá váljanak és ők is adhassanak.  
Elbeszéléseiket, történeteiket gitár és énekszó, többek között saját szerzemények fűszerezték.

Fotó: Veszprém Megyei Bv. Intézet

Fotó: Veszprém Megyei Bv. Intézet

Az előadók és a zeneszámok után Németh Éva bv. ezredes, intézetparancsnok is összefoglalta a pályázattal kapcsolatos gondolatait.
Elmondta, hogy a most záruló projekt azt a célt szolgálja, hogy a fogvatartottaknak megvalósítható terveik legyenek a szabadulásukat követően, szakma legyen a kezükben, azért, hogy egy másik utat választhassanak, ne lépjenek rá ugyanarra, mint ami a börtönbe vezette őket. Mindehhez azonban partnerek kellenek. Fontosnak tartja az egyházak, a társadalmi és civil szervezetek segítségét.
„Bár a program a végéhez közeledik, nem engedjük el a fogvatartottak kezét”- fogalmazott. Az együttműködési megállapodás azt a célt szolgálja, hogy a Veszprém Megyei Kormányhivatal Foglalkoztatási, valamint Gyámügyi és Igazságügyi Főosztályai a jövőben is szakmai támogatást nyújtsanak feladataink ellátatásához, a sikeres fogvatartotti reintegrációhoz.

 Fotó: Veszprém Megyei Bv. Intézet

A dokumentumot a Veszprém Megyei Kormányhivatal részéről Takács Szabolcs kormánymegbízott, valamint az intézet részéről és Németh Éva bv. ezredes, intézetparancsnok a fentiek szellemében látta el kézjegyével.

 Fotó: Veszprém Megyei Bv. Intézet

Fotó: Veszprém Megyei Bv. Intézet
Az aláírás után Takács Szabolcs kormánymegbízott úr beszédében hangsúlyozta, hogy a Veszprém Megyei Kormányhivatal fontosnak tartja a megyei szervezetekkel kötött együttműködési megállapodásokat, így az intézetünkkel létrejött megállapodást is.

Fotó: Veszprém Megyei Bv. Intézt
Hasznosnak ítélte a most záruló programot, az együttműködés legfontosabb területének pedig azt tartja, hogy a fogvatartottaknak szabadulásuk után lehetőséget kapnak a munka világába való visszatérésre, vagy a közfoglalkoztatási programban való részvételre.

A rendezvény zárásaként az intézet parancsnoka megköszönte a TÁMOP 5.6.3 szakmai stábjának munkáját.

Fotó: Veszprém Megyei Bv. Intézet

Menü

Büntetés-végrehajtási Szervezet

Toborzás

Állampusztai Országos Bv. Intézet

Bács-Kiskun Megyei Bv. Intézet

Balassagyarmati Fegyház és Börtön

Baranya Megyei Bv. Intézet

Békés Megyei Bv. Intézet

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bv. Intézet

Budapesti Fegyház és Börtön

Fiatalkorúak Bv. Intézete

Fővárosi Bv. Intézet

Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézet

Hajdú-Bihar Megyei Bv. Intézet

Heves Megyei Bv. Intézet

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bv. Intézet

Kalocsai Fegyház és Börtön

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet

Márianosztrai Fegyház és Börtön

Pálhalmai Országos Bv. Intézet

Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Somogy Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet

Szegedi Fegyház és Börtön

Szombathelyi Országos Bv. Intézet

Tiszalöki Országos Bv. Intézet

Tolna Megyei Bv. Intézet

Tököli Országos Bv. Intézet

Váci Fegyház és Börtön

Veszprém Megyei Bv. Intézet

Zala Megyei Bv. Intézet

Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja

Büntetés-végrehajtás Központi Kórház

Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet

NKE Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék

Börtönmúzeum

TÁMOP 5.6.3 kiemelt projekt

EFOP 1.3.3. kiemelt projekt

Navigáció