Fogvatartottak érzékenyítése a III. objektumban

Publikálva: 2016. október 26.

Mentális fogyatékkal élők tettek látogatást a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet Venyige utcai objektumában október 24-én. Látogatásuk nem egy általános intézetlátogatás volt, hanem egyben a fogvatartottak érzékenyítését is szolgálta.

A fogyatékkal élő személyek számára a társadalom más tagjaival azonos életminták és életfeltételek elérhetőségét kell biztosítani. Az integráció elve alapján a mentálisan sérült emberek a mindennapi életfolyamatokban kapcsolatokat létesítenek és tartanak fenn más intézményekkel, szervezetekkel és emberekkel. Fogyatékosságuk révén kiemelten veszélyeztetett helyet foglalnak el a visszaélések terén, hiszen könnyen válhatnak áldozatokká, és befolyásolhatóságuk miatt elkövetőkké.

Fotó: Fővárosi Bv. Intézet

A Bács-Kiskun Megyei „Bárka” Integrált Szociális Intézmény Kalocsai Telephely Flamingó Otthonának szociális munkásai azzal a céllal kerestek meg bennünket, hogy megismerhessék az otthon lakói intézetünket, továbbá, hogy a látogatásuk során találkozhassanak olyan elítéltekkel, akik bűncselekményük révén érintettek lehetnek a visszaesést csökkentő érzékenyítő találkozásban. Ennek jegyében történt kapcsolatfelvétel például, a Kalocsai Rendőrkapitányság bűnmegelőzési osztályvezetőjével, aki a közelmúltban minden hónapban bűnmegelőzési előadást tartott kollégáival a lakóknak.

A bűnmegelőzést kiegészítve egyféle visszatartó, erőszakos cselekedetek elkövetésétől való preventív célzata is volt a látogatásnak, mivel a lakók között pszichiátriai alapbetegségük miatt akadnak magatartási problémákkal küzdők. A körbevezetés, majd a fogvatartottakkal való beszélgetés minden lakóban gondolatokat indított el, elmondásuk szerint a szabályok betartását átértelmezték és előtérbe helyezték. Maguk szintjén megfogalmazták a mások tiszteletének, a vagyonvédelemnek és az erőszakmentes életnek a fontosságát is. A speciális csoport látogatása révén érzékenyített fogvatartottak közvetlenül, saját élményükön keresztül válhattak nyitottabbá, elfogadóbbá a fogyatékkal élő személyekkel szemben. Az intézetlátogatást követően a részvevő fogvatartottak számára a Büntetés-végrehajtási Osztály reintegrációs tisztjei feldolgozó megbeszélést tartottak. Az ilyen lehetőségek révén nem csupán a szociális intézmény lakói orientálódnak a közösség felé, hanem a társadalom, illetve annak intézményei is egyre nyitottabbá válnak a fogyatékkal élők befogadására. A cél kettős, hiszen ez egyfelől elősegíti a fogyatékkal élők integrációját, másfelől pedig a toleranciaszint növelés segít a fogvatartottaknak is a sikeres visszailleszkedésben.

 

 

 

Menü

Büntetés-végrehajtási Szervezet

Toborzás

Állampusztai Országos Bv. Intézet

Bács-Kiskun Megyei Bv. Intézet

Balassagyarmati Fegyház és Börtön

Baranya Megyei Bv. Intézet

Békés Megyei Bv. Intézet

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bv. Intézet

Budapesti Fegyház és Börtön

Fiatalkorúak Bv. Intézete

Fővárosi Bv. Intézet

Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézet

Hajdú-Bihar Megyei Bv. Intézet

Heves Megyei Bv. Intézet

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bv. Intézet

Kalocsai Fegyház és Börtön

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet

Márianosztrai Fegyház és Börtön

Pálhalmai Országos Bv. Intézet

Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Somogy Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet

Szegedi Fegyház és Börtön

Szombathelyi Országos Bv. Intézet

Tiszalöki Országos Bv. Intézet

Tolna Megyei Bv. Intézet

Tököli Országos Bv. Intézet

Váci Fegyház és Börtön

Veszprém Megyei Bv. Intézet

Zala Megyei Bv. Intézet

Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja

Büntetés-végrehajtás Központi Kórház

Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet

NKE Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék

Börtönmúzeum

TÁMOP 5.6.3 kiemelt projekt

EFOP 1.3.3. kiemelt projekt

Navigáció