Fókuszban a konfliktusok alternatív rendezése

Publikálva: 2017. július 12.

2017. első félévében, szakdolgozati empirikus kutatás keretében valósult meg egy fókuszcsoportos vizsgálat – 6 fő jogerősen elítélt fogvatartott részvételével – a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet II. objektumában. A női fogvatartottakkal lezajlott, az ő személyes beszámolóikra épülő kutatás középpontjában az alternatív vitarendező eljárások zárt intézeti alkalmazása állt.

Az utóbbi évtizedekben megfigyelhető volt a resztoratív – más néven: helyreállító – igazságszolgáltatás módszertanának és eszköztárának megjelenése az európai büntetőpolitika gyakorlatában. A resztoratív technikák alkalmazása azonban főként a büntetés kiszabása előtti időszakra korlátozódik, míg a szabadságelvonással járó büntetés letöltése során csak elvétve találkozhatunk a helyreállítás lehetőségével. A vita rendezésénél fő cél az érintett közösségen belüli harmónia és egyensúly visszaállítása. Resztoratív eljárásról akkor beszélhetünk, ha érvényesül az önkéntes részvétel, az elkövető részéről a felelősségvállalás, vagyis az okozott akár lelki, akár anyagi kár elismerése, valamint a szándék, hogy a fennálló sérelmet helyreállítsa. Cél a kölcsönös megegyezés, valamint a közösségben fennálló interperszonális kapcsolatok javítása; egy pártatlan, semleges, képzett fél segítségével ítélkezés és bírálat nélkül, bevonva akár egy egész mikro közösséget a folyamatba.

Forrás: http://www.streetsheet.org/?p=2231

Az alternatív vitarendezés jelensége a bv. kódexben is megjelenik a fogvatartottak egymás sérelmére elkövetett fegyelemsértésének rendezése esetén. Amennyiben az elítélt közvetítői eljárásban vesz részt, úgy a fegyelmi jogkör gyakorlójának lehetősége van arra, hogy a zárt intézetben elkövetett fegyelemsértés következtében induló eljárást megszüntesse, vagy a kiszabott fenyítés végrehajtását felfüggessze – amennyiben a felek között írásbeli megállapodás születik.

A fókuszcsoportos ülés során a fogvatartottak beszámoltak a jellemző zárt intézeti konfliktusok, és az azokra adott leggyakoribb viselkedéses válaszokról, jellemezték a frusztráció-csökkentő mechanizmusaikat, valamint szót ejtettek az alternatív vitarendezési eljárásokra vonatkozó attitűdjeikről is. A fogvatartottaknak jelenleg még nincs saját élményen alapuló tapasztalata a közvetítésről, azonban a módszer rövid ismertetését követően kiderült, hogy nyitottak lennének a börtönmediációs üléseken való részvételre. A család hátrahagyása, valamint a gondoskodási ösztön hiánya, szinte minden női fogvatartott számára a bebörtönzés egyik legnagyobb fájdalmát jelenti. Az alternatív vitarendezési eljárások során elsajátítható konfliktuskezelési és kommunikációs technikák alkalmasak lennének ezeknek a traumáknak a zárt intézeti, közösségben történő kezelésére.

Fotó. Fővárosi Bv. Intézet

Nyitókép forrás: https://img.rt.com/files/2017.03/original/58d11804c3618898308b4603.jpg

Menü

Büntetés-végrehajtási Szervezet

Toborzás

Állampusztai Országos Bv. Intézet

Bács-Kiskun Megyei Bv. Intézet

Balassagyarmati Fegyház és Börtön

Baranya Megyei Bv. Intézet

Békés Megyei Bv. Intézet

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bv. Intézet

Budapesti Fegyház és Börtön

Fiatalkorúak Bv. Intézete

Fővárosi Bv. Intézet

Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézet

Hajdú-Bihar Megyei Bv. Intézet

Heves Megyei Bv. Intézet

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bv. Intézet

Kalocsai Fegyház és Börtön

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet

Márianosztrai Fegyház és Börtön

Pálhalmai Országos Bv. Intézet

Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Somogy Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet

Szegedi Fegyház és Börtön

Szombathelyi Országos Bv. Intézet

Tiszalöki Országos Bv. Intézet

Tolna Megyei Bv. Intézet

Tököli Országos Bv. Intézet

Váci Fegyház és Börtön

Veszprém Megyei Bv. Intézet

Zala Megyei Bv. Intézet

Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja

Büntetés-végrehajtás Központi Kórház

Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet

NKE Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék

Börtönmúzeum

TÁMOP 5.6.3 kiemelt projekt

EFOP 1.3.3. kiemelt projekt

Navigáció