Lajtár József bv. vezérőrnagy, bv. főtanácsos, az országos parancsnok gazdasági és informatikai helyettese január 26-án értékelte az intézet 2015-ös munkáját, és meghatározta az idei év feladatait. A rendezvényen számos társzervezet képviselője jelen volt.
Dr. Füzesi Viktor bv. ezredes, az intézet parancsnoka értékelőjében elmondta, az intézet életében nem következett be olyan rendkívüli esemény, amely a közvélemény értékítéletét negatívan befolyásolta volna. Alapfeladatainkban változás nem történt, azonban intézetünket az új Hszt. a kiemelt területi szervek közé sorolta.
Elmondta, hogy szakmai munkája elismeréseképpen az elmúlt évben 12 fő részesült magasabb szintű és 75 fő helyi jutalomban. Szeptember 7-én Magyarország Belügyminisztere Csapatzászlót adományozott intézetünknek, amely elismerés magában hordozza nem csak a jelenleg itt dolgozók, hanem az elmúlt 131 év folyamán itt szolgált kollegák, eredményes szakmai munkáját is.
Tavaly naponta több mint 700 elítéltet vonultattunk ki a kft-s és költségvetési munkahelyekre, legtöbb esetben az intézet falain kívül munkavégzés céljából, eseménymentesen. Emellett intézetünk is kivette a részét az egész országot érintő menekült krízis kezelésében. Először Kiskunhalason segíthettünk a Gábor Áron laktanyában kialakított őrzött szállás kiépítésében és felszerelésében, majd ezt követően a más büntetés-végrehajtási intézetektől is hozzánk vezényelt kollegákkal és fogvatartottakkal a Kunbaja-Bácsalmás közötti határszakaszon az ideiglenes határzár építését végeztük két műszakban naponta 160 fogvatartottal. Nagy kihívást jelentett ezt követően a 81, többségében afgán állampolgárságú idegenrendészeti őrizetes elhelyezése a szeptembertől november végéig terjedő időszakban a solti objektum „D” körletén.
A körletek telítettségi mutatója 130-140 % között mozgott, különösen az elzárást töltők számaránya növekedett 2015-ben, akik egyébként az anyagi helyzetük, személyes kapcsolataik elsivárosodása okán az egyik legnehezebben motiválható fogvatartotti csoport.
Az elmúlt évben 257 fogvatartott vett részt különböző tanfolyamokon és iskolai képzéseken, kiemelt feladatként kezeltük a TÁMOP 5.6.3. számú projektet, mely sajnos október 31-én véget ért. A megvalósítás során a fogvatartottak társadalmi és munkaerő-piaci reintegrációjához megfelelő képzettség megszerzésére nyílt lehetőség, így ennek köszönhetően több hiányszakmában is tudtunk képzést indítani.
Több elítélt tekintetében is alkalmazni lehetett a fogvatartottak társadalmi visszailleszkedését elősegítő új jogintézményt, így a reintegrációs őrizet 22 fogvatartottnak nyújtott lehetőséget, hogy a büntetésük utolsó részét a lakóhelyükön ellenőrzött körülmények között tölthessék a szabadságvesztésüket. Az elmúlt év során a munkánkat mindvégig segítették együttműködő partnereink, így köszönetet mondott a környező települések önkormányzatainak, a rendvédelmi társszerveknek, igazságszolgáltatási és kormányzati szerveknek, civil támogatóknak.
Ezt követően Schneider Gyula ny. bv. ezredes, az Állampusztai Mezőgazdasági és Kereskedelmi Kft. ügyvezető igazgatója számolt be a tavalyi év eredményeiről. A Kft. saját tőkéje több mint 3,5 milliárd forint, amelynek túlnyomó többségét még mindig a mezőgazdasági bevételekből nyeri.
A tavalyi év extrém forró nyara, öt hőséghullámmal, 55 hőségnappal nagyon rossz hatással volt a mezőgazdaságra, ezáltal a munkáltatásra is. Jelenleg 25 munkahelyen több, mint 600-an dolgoznak, melyet megfelelő fejlesztéssel, bővítéssel, és plusz állománnyal növelni lehetne. Sajnos egyre kevesebb az alacsony biztonsági kockázati besorolású fogvatartott, aki alkalmas a mezőgazdasági munkára, esetleg akinek megfelelő végzettsége is van. Abban kérte intézetünk a BvOP támogatását, hogy a munkaerő elosztásakor ezt a tényt vegyék figyelembe.
A növénytermesztési ágazat 14752 tonna terméssel 841 millió forint árbevételt hozott. Őszi búza, árpa, kukorica, napraforgó, szója, káposztarepce és bio növények tartozik a fő termesztési körbe. Az állattenyésztésben 1495 tonna húst értékesítettünk 590 millió forint értékben.
A Kft. új irányvonalat is tervez: száraztésztagyártást, és zöldségtermesztést. Az ügyvezető köszönetét fejezte ki a kölcsönös jó együtt működésért és munkáért az intézetnek, a környező önkormányzatoknak, kormányhivataloknak, földhivataloknak.
Hozzászólóként Borgulya Zoltánné, a Pannon Oktatási Központ képviselője köszönte meg az együttműködést, és fejezte ki megelégedettségét a fogvatartottak és a személyi állomány részéről tapasztalt pozitív hozzáállásért.
dr. Pata Ildikó a Pata József Kft. társtulajdonosa szintén pozitív tapasztalatait mondta el a cégüknél foglalkoztatott EVSZ-es fogvatartottak munkáltatásával kapcsolatban.
Ezt követően Gyenge-Biro István bv. ezredes, a BvOP Ellenőrzési és Fegyelmi Főosztályának vezetője ismertette a 2015 novemberében lezajlott átfogó szakmai ellenőrzés tapasztalatait, melyben 65 dolgozó, 165 napon vett részt és ismertette a Belügyminisztériumba megküldött jelentés tartalmát, amelyet a belügyminiszter elfogadott.
Folyamatában vizsgálták az intézet munkáját, a munkavégzés szakmai, tárgyi feltételeit, a vezetői munkát, és a Kft. foglalkoztatási feladatait. Elmondható, hogy jól felkészült, szakmai átalakítás után meghatározott irányvonallal rendelkezik az intézet. Fontos feladat volt a migrációs helyzet kezelése, ami többletfeladatként jelentkezett, de jól megoldotta az intézet. Sikeres pályázatokkal is büszkélkedhetünk. A Kft. vezetője magas szinten irányítja az eredményes gazdálkodást. Fő feladatuk a munkáltatás növelése, új munkahelyek teremtése.
Ezután Lajtár József bv. vezérőrnagy, az országos parancsnok gazdasági és informatikai helyettese értékelte az elmúlt évet.
Köszönetét fejezte ki minden dolgozónak a munkájáért és tolmácsolta az országos parancsnok köszönetét is. A 2015-ös év nem volt egyszerű, új feladatok, új kihívások jelentkeztek, amiben nagyon fontos volt az együttműködés, erre a jövőben is nagy szükség lesz.
Elmondta, hogy a bv. kódex megalkotása mérföldkő, kiemelt fontosságú mindenki számára és az állomány felkészült az alkalmazására. Tudatta, hogy az új Hszt. által biztosított életpálya-modell biztos előmenetelt, biztos megélhetést ad, a 2019-ig tartó rendszeres emelkedéssel érezhető lesz a gondoskodás, valamint azt is, hogy a BvOP-n létrejött a panasziroda, a benyújtott panaszok 95 %-a bizonyult jogszerűnek. Vezérőrnagy úr megosztott néhány számadatot is a hallgatósággal: az új jogintézmények bevezetésével új feladatok is előkerültek, a reintegrációs őrizetre 615 kérelem érkezett, ebből 223 fő kapta meg a lehetőséget, és 105 esetben már eredményesen eltelt a végrehajtás, így elmondható, hogy a rendszer életképes. A körszállítások száma a felhívással jelentősen csökkent. A személyi állomány létszáma 8359 fő, 96% a feltöltöttség a 8700 helyre. Bővült a felvétel, több embert vettek fel, mind ahány elhagyta a szervezetet. Tavaly átlagosan 17796 fogvatartott volt a 13209 helyre, da a bővítési programnak köszönhetően a korábbi 143%-os telítettség 135%-ra mérséklődött. A 2019-ig tervezett börtönépítési program keretében több mint 3000 új férőhellyel tervezik bővíteni az elhelyezhető létszámot.
Elmondta azt is, hogy a munkáltatás eredményes, a reintegrációs tevékenységek segítségével továbbra is a visszailleszkedés elősegítése a cél. Az öngyilkosságok száma tovább csökkent, mulasztásra visszavezethető nem történt tavaly. Három szökés volt, kettő nyílt területről, de pár óra alatt elfogták a fogvatartottakat. A foglalkoztatás 87 %-os, itt 100% a cél. Tavaly 60 milliárd forint volt a költségvetés, melyből a migrációs feladatokra 17 milliárd ment el és sok volt a túlóra is. A központi és a belső ellátás a rendszer alapja, ezt Állampuszta nélkül nem is lehet végrehajtani, hiszen a csirkeágazat egészét a Kft. adja. Állampuszta kiválóan dolgozik, egységes vezetéssel rendelkezik. Jól kezelte a migrációs helyzetet.
Meghatározta a 2016-os év legfontosabb feladatait, ami nem más, mint: az állománymegtartó tevékenység erősítése, toborzási feladatok, a férőhely-bővítési program folytatása, a távmeghallgatási és távtárgyalás technikai feltételeinek biztosítása, továbbá a teljes foglalkoztatás elérése a munkahelyek bővítésével, újak létesítésével, melyet együttműködéssel, uniós pályázati források bevonásával kell megteremteni. Végül mindenkinek megköszönte a munkáját, és hasonló jó munkát, sikereket kívánt.