Időutazás a Győri Járásbíróságon

Publikálva: 2015. október 7.

Bírák, börtönügyi szakemberek, a börtönlelkész és az Összefogás a Börtönügyért Egyesület (ÖBE) tagjai gyülekeznek a Győri Járásbíróságon. Csillogó szemek, tudásra szomjas emberek várnak a 403-as szoba előtt. Meghívott előadónk a börtönügy docense, Dr. Lőrincz József ny. bv. dandártábornok, c. egyetemi tanár, aki a büntetőjog és börtönügy több mint száz esztendejéről tart prezentációt.

Aki ismeri őt, tudja, aki nem, az viszont hamar rájön: csemegét kap ma. Lebilincselő, humoros, mégis felkészült szakembert látunk. Egyetemi tanulmányaink alatt ilyen professzorról álmodtunk mindig, s mit mondjunk: ilyen pedagógusok, nevelők szeretnénk lenni mi is. Nem véletlenül beszélek pedagógusról. Pedagógus szavunk összetett jelentésű; nemcsak a tanítás, nevelés kap hangsúlyt e szóban, hanem ami még ennél is fontosabb: a tudás átadásának fontossága. Megvan a kulcs! Egy igazi pedagógus legfontosabb tulajdonsága, hogy Ő akarja felhalmozott tudását átadni, neki fontos, hogy átadhassa azt. Ilyen ember Lőrincz tanár úr.

Fotó: Gy-M-S Megyei Bv. Intézet

Az előadás több tudományágat is átölelt: társadalomtudományi-, történelmi-, kultúrtörténeti-, építészeti stúdiumok is megfértek egymás mellett, sőt, a száraz statisztikai adatok is színnel teltek meg a két órás előadás alatt. Többek között arra kerestük a választ - mintha mi is valami felfedezésben vennénk részt -, mi a magyarázata annak, hogy a magyar börtönügy fénykorát - 1880-as évektől az első világégésig - megismételni nem tudtuk, s ami a legfontosabb, mik azok a tényezők, amelyek miatt fénykornak, "nagy ugrásnak" nevezhetjük a fenti időszakot. Megtudtuk, hogy soktényezős volt az egyenlet: kellett hozzá mérsékelt bűnözés, kiegyensúlyozott politikai légkör, gazdasági fellendülés, kiszélesedő rabipar, hatékony rabsegélyezés, illetve a XX. század elején lezajlott büntetőjogi, kriminálpolitikai reform. Ezeket kibontva kaptunk beszámolót például az akkori börtönépítkezési programról, megtudhattuk mi volt a fő építkezési szempont a "letöltő házak", és az "előzetes házak" esetében, kalandoztunk a Csemegi-kódexben, amely a rabsegélyezés feltételeit teremtette meg, de megtudhattuk azt is, hogy 20-25 szakma is képviseltette magát egy-egy börtönben a rabmunkáltatás keretében. Az előadás második részében pedig végigrepültünk a XX. századon, jártuk Szálasi, Rákosi börtöneiben is. Sajnos a fénykort megismételni azóta sem tudtuk.

Fotó: Gy-M-S Megyei Bv. Intézet

A professzor úr záró gondolatként azonban megfogalmazta: van reményünk arra, hogy a százéves átkot elfelejtsük. Új korszak van születőben, ezt bizonyítja az új bv. kódex hatályba lépése, sőt az új férőhelybővítési program, s ezzel együtt az új börtönök építése is.

 

Menü

Büntetés-végrehajtási Szervezet

Toborzás

Állampusztai Országos Bv. Intézet

Bács-Kiskun Megyei Bv. Intézet

Balassagyarmati Fegyház és Börtön

Baranya Megyei Bv. Intézet

Békés Megyei Bv. Intézet

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bv. Intézet

Budapesti Fegyház és Börtön

Fiatalkorúak Bv. Intézete

Fővárosi Bv. Intézet

Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézet

Hajdú-Bihar Megyei Bv. Intézet

Heves Megyei Bv. Intézet

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bv. Intézet

Kalocsai Fegyház és Börtön

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet

Márianosztrai Fegyház és Börtön

Pálhalmai Országos Bv. Intézet

Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Somogy Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet

Szegedi Fegyház és Börtön

Szombathelyi Országos Bv. Intézet

Tiszalöki Országos Bv. Intézet

Tolna Megyei Bv. Intézet

Tököli Országos Bv. Intézet

Váci Fegyház és Börtön

Veszprém Megyei Bv. Intézet

Zala Megyei Bv. Intézet

Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja

Büntetés-végrehajtás Központi Kórház

Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet

NKE Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék

Börtönmúzeum

TÁMOP 5.6.3 kiemelt projekt

EFOP 1.3.3. kiemelt projekt

Navigáció