Kompetenciafejlesztés, irodalomterápia, szabadulásra felkészítés – pályázati háttérrel

Publikálva: 2016. április 13.

A szabadulásra való felkészítés, a társadalmi és munkaerőpiaci beilleszkedés támogatása érdekében a Belügyminisztérium Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács által támogatott pályázat keretén belül több fajta képzést szerveztünk a fogvatartottaknak.

A pályázat égisze alatt megvalósult programok januárban kezdődtek és most fejeződnek be. Több témában segítünk a fogvatartottaknak - mindegyik képzés más-más módon hat a benti életükre, és a szabadulás utáni visszailleszkedésre is.

Irodalomterápiás foglalkozások zajlottak 12 alkalommal, ezen a fogvatartottak alapvető olvasástechnikai trükköket sajátíthattak el. Egy-egy Kosztolányi novellán keresztül próbálták meg a mű egy-egy szereplőjébe, metaforájába, szituációjába vagy szimbólumába behelyettesíteni saját magukat. A novellák kiválasztásának szempontjaként jelent meg, hogy minél több életkor és élethelyzet konfliktusait, problémáit felöleljék. Szerepelt a gyerekkor és a felnőttkor ütközése, szerepek (nő és férfi, gyermek és felnőtt). Szolidaritás és antiszolidaritás, az anyagi javak, társadalmi szerepek, a diszkrimináció veszélyei, a generációk egymás mellett élése. Az irodalmi művek szereplőivel azonosulva könnyebben oldódnak fel, jobban megértik a saját életük problémáját is, és megtalálhatják a megoldást is.

A kompetenciafejlesztő képzés célja a társadalmi beilleszkedés elősegítése, a szociális és életviteli kompetenciák, valamint az egyéb alapkompetenciák (anyanyelvi, matematikai, az ismeretek megszerzésére és feldolgozására irányuló stb.) fejlesztése. A képzés során alkalmazott eljárások hatására a résztvevők tudásszintje növekszik (anyanyelv, matematika, általános/műveltség ismeretek), konfliktuskezelési és probléma-megoldási repertoárja bővül, kommunikációs készsége fejlődik, azaz szociális, állampolgári, munkavállalói és önálló életvezetési készsége erősödik.

Forrás: Állampusztai OBVI

A szabadulásra felkészítő/felkészülő csoport lényege a szakemberek – reingetrációs tiszt, bv. pártfogó felügyelő, munkaügyi központ és civil szervezet összefogásával valósul meg, azaz érvényesül a szupportív munkában a különböző szakterületek és nézőpontok együttműködése, amely erősíti a segítő tevékenységet, végső soron pedig a fogvatartottak életesélyeit növeli. Itt a hétköznapi életbe való visszailleszkedésben segít a szabadulás előtt állóknak a foglalkozás. Mind az álláskeresés, a pénz kezelés, a hétköznapi életvitel szerepelt a feldolgozott témák között.

Forrás: Állampusztai OBVI

Menü

Büntetés-végrehajtási Szervezet

Toborzás

Állampusztai Országos Bv. Intézet

Bács-Kiskun Megyei Bv. Intézet

Balassagyarmati Fegyház és Börtön

Baranya Megyei Bv. Intézet

Békés Megyei Bv. Intézet

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bv. Intézet

Budapesti Fegyház és Börtön

Fiatalkorúak Bv. Intézete

Fővárosi Bv. Intézet

Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézet

Hajdú-Bihar Megyei Bv. Intézet

Heves Megyei Bv. Intézet

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bv. Intézet

Kalocsai Fegyház és Börtön

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet

Márianosztrai Fegyház és Börtön

Pálhalmai Országos Bv. Intézet

Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Somogy Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet

Szegedi Fegyház és Börtön

Szombathelyi Országos Bv. Intézet

Tiszalöki Országos Bv. Intézet

Tolna Megyei Bv. Intézet

Tököli Országos Bv. Intézet

Váci Fegyház és Börtön

Veszprém Megyei Bv. Intézet

Zala Megyei Bv. Intézet

Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja

Büntetés-végrehajtás Központi Kórház

Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet

NKE Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék

Börtönmúzeum

TÁMOP 5.6.3 kiemelt projekt

EFOP 1.3.3. kiemelt projekt

Navigáció